П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Самшитова вогнівка: кущова нашесть завезена з Китаю

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

uwaga-samshytova-vognivka

Цього року весною я зіткнувся з несподіваною проблемою: усі мої кущі самшиту, посаджені в один рядок, одномоментно зсохли. До цього у мене самшит ріс десятиліття і жодні посухи чи морози не брали його, це була невибаглива, стійка до погодних умов рослина, яка не потребувала ретельного догляду чи обробки. 

Я довго не міг второпати, що сталося?.. В голову підкрадалися різні версії та думки: "хтось-щось підлив", "врік", "отруйне вапно", "зайве обкопування", "невчасне підрізання" і т.д.  Насправді це все пустопорожні балачки і фантазії, які не мали під собою жодної суті.

Мої кущі поїла самшитова вогнівка. Коли я зняв шар сухого листя й почав ретельно досліджувати пошкоджені стебла, то виявив гнилих шкідників. Про самшитову вогнівку не знали навіть старожили. У цій статті ви дізнаєтесь, що це за шкідник, коли і як він потрапив в Україну та як захистити рослини. Я хочу цим дописом попередити всіх власників вічнозеленого самшиту про дуже велику небезпеку.


Самшитова вогнівка - що це за шкідник і як він потрапив до нас?

Самшитова вогнівка (Cydalima perspectalis, Walker, 1859) - метелик з родини Вогнівки-трав'янки (Lepidoptera, Crambidae), або Трав'яні вогнівки. Вони закладають яйця і потім з них вилазять чорноголові жовто-зелені гусениці, які зжирають рослину, обплітаючи її своєю павутиною й залишаючи після себе екскременти. Батьківщиною цього огидного шкідника є країни Східної Азії: Китай, Японія, Корея, Індія, далекий схід росії та інші, де він пов'язаний з місцевими видами самшиту.

Самшитова вогнівка

З 2006 року самшитова вогнівка проникла в Європу, і в даний час відзначена в Молдові, Румунії, Угорщині, Україні, Німеччині, Туреччині, Швейцарії, Нідерландах та інших європейських країнах (Kruger, 2008, Hizard et al., 2012). 

У 2012 році був зафіксований один з найперших масштабних спалахів самшитової вогнівки. Він відбувся в росії, а саме на території Сочинського природного парку, де за рік від самшиту там не залишилося й сліду (включаючи навіть рідкісний деревовидний колхідський самшит). Інсайдерські джерела свідчать, що личинки шкідника була завезені китайцями разом з посадковим матеріалом з метою озеленення ландшафту напередодні Олімпіади. 

samshyt-zsoh

Існує конспіративна версія, буцімто китайці навмисно завезли шкідника в Європу, аби потім налагодити бізнес - вони є постачальниками продукції на різні хімікати і мінеральні добрива.

Після цього був певний спад, але самшитова вогнівка незабаром з'явилася знову - вже у Молдові, зокрема Кишиневі, де з кожним роком виснажує садоводів, набирає обертів й "просочується" помаленьку в інші країни, в тому числі і в Україну. 

Питання, яке хвилює: чи працює належним чином екологічна/агро-інспекція і фітосанітарна служба, розвідка в Україні, які мали б перевіряти, попереджати і контролювати подібну продукцію, присікати контрабанду. Тому що збитки від самшитової вогнівки та інших подібних шкідників колосальні.

Щось подібне пару років тому було із загадковими рудими іспанськими слимаками (аріонами), які теж раптово з'явилися одного дня в Україні й тероризували всі області. Поїдали все на своєму шляху. І не тільки рослини. Але їх нашестя, на щастя, минуло.

До речі, цих слимаків теж завезли із саджанцями рослин для ландшафтного дизайну, і для їхнього завезення не потрібні супровідні документи. На Західну Україну "аріон" потрапив з Польщі, а далі – з посадковим матеріалом зі Львівської та Івано-Франківської областей, і так по всій країні, доки повністю не заполонив її.

У 2014 році самшитову вогнівку вперше помітили на Закарпатті біля Мукачева, куди вона потрапила зі Словаччини, чи то пак Угорщини. Потім пішла ціла хвиля по Україні: Буковина, Волинь, Опілля, Поділля. У 2023 році в Тернополі була помічена аномальна активність шкідника - практично усі міські "живі огорожі" були понищені вогнівкою. Подібне нашестя того ж року спостерігалося й на Черкащині.

Вже тоді науковці прогнозували наступний, ще потужніший, спалах самшитової вогнівки, однак їх мало хто слухав та не висвітлював належним чином в засобах масової інформації. І ось, у 2024 році нашестя скажених гусениць добралося і до Львівщини, зокрема на Дрогобиччину.

samshyt-vognivka-cycl-rozmnozhennya

Розмноженню шкідника сприяє аномальна тепла погода. За рік 1 особина дає 3-4 покоління. В природі боротися з цією пакостю по ідеї мають дикі оси та джмелі, яких раніше було безліч, а сьогодні практично не видно. Деякі з так званих ос-хижаків здатні воювати з самшитовими шкідниками - це Euodynerus posticus (Herrich-Schaeffer, 1841, Hymenoptera, Vespidae) або Vespa velutina.

Frelon asiatique pyrale buis

А от пташки часто бояться куштувати вогнівку, адже вона має у своєму вмісту речовини, які можуть бути для них отруйними.

Як доглядати і захистити вічнозелений самшит?

Самшит (Buxales) в українських господарів прижився завдяки своїй декоративності та практичності. Це кущова рослина, яку можна було посадити будь-де і зовсім не потрібно доглядати за нею так, як за іншими рослинами. Густа форма та приємний аромат самшиту надасть вашій присадибній ділянці неповторної аури, затишку та колориту.

samshyt-jak-doglyadaty

З інших переваг самшиту:

  • вічнозелений колір;
  • морозстійкість;
  • вологовбирання;
  • невибагливість до грунту;
  • міцна коренева структура, формує міцну протизсувну основу;
  • щільність стебел, можна використовувати як природню огорожу (живопліт), методом стрижки формувати різні геометричні фігури.

Для захисту самшиту від шкідників українські господарі почали використовувати так-звані інсектициди - хімічні препарати у вигляді речовин, які містять отруйні для шкідників елементи і наносяться з допомогою розпилювачів. Приклади дієвих інсектицидів різної цінової категорії: BAYER Протеус 110 OD, Ukravit ФАС, ЕнжіоАктелік, Актара, Аптека Садівника Антигусінь-Самшит та інші.

Також рекомендуються застосовувати біостимулятори і підживлюючі мінеральні добрива, які прискоріюють ріст і позитивно впливають на кореневу систему рослини, наприклад: СтимовітMegafol+Plantafol Elite та інші. Рекомендую попередньо проконсультуватися з професійними садівниками.

Санітарна обрізка проводиться двічі на рік: осінь, весна.

samshyt-v-ternopoli

Чим можна замінити самшит, якщо рослину вже втрачено? Існує велика кількість інших вічнозелених кущовидних рослин, наприклад: піраканта, барбариси, магонія, жимолость, бересклет, падуб, фотинія, а також різні хвойні. Однак, за деякими спостереженнями, бували випадки, коли в період великого голоду, вогнівка уражала навіть барбарис, бересклет та магонію.

Так чи інакше, самшит на сьогодні - це вже не та рослина, яка може обійтись без догляду і хімічної обробки. Тому якщо у вас самшит росте зразу біля вашого дому, то краще подумайте чим замінити його, аби уникнути постійної хімізації. А це доведеться вам робити по кілька разів на сезон, якщо хочете мати здорові кущі.

До речі, самшит боїться не тільки вогнівки, а й - собачої сечі. Саме так. Від неї на кущах з'являються жовті плями. Тому бажано не відпускати своїх чотирилапих улюбленців гуляти під міськими клумбами або "мітити територію" там, де посаджений кущ. Тримайте своїх собак подалі від самшиту! Для цього існують відвідені місця. 

Висновки

15 років 7 кущів прекрасного вічнозеленого самшиту прикрашали мій сад, даруючи мені натхнення. Тепер переді мною стоять омертвілі рослини, мов ті скелети, які знаходяться між життям і смертю.

Якби хтось з хороших людей розповів мені про цю проблему раніше - я б зміг попередити її. А так, я змушений тепер лише сподіватися на удачу й чудо. Всю необхідну обробку я вже провів. Буду вірити, що життя все-таки перемагає смерть, і наступного сезону мої самшити, в які я вклав частинку своєї душі, знову як в старі-добрі часи ранньою весною відродяться, зазеленіють...

Мушу додати, що ми живемо в надскладний час, в час війн і епідемій, коли у будь-який момент нізвідкіля може прийти, прилетіти якась пошесть. І одному Богу відомо, звідки воно прилетить.

Не втомлююся повторювати, війна йде на всіх фронтах.

Тож бережімо себе і свої рослини. З вірою в Бога та Україну споглядаємо майбутнє.

Будьмо!

Читайте також:

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber