Середа
20 жовт., 2021
     

Наузи - магічні вузли

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 7

Наузи

Невидима божественна нитка, що простягнулася між світами - алегорія містичного зв'язку, праобраз загадкового всесвітнього тяжіння, що з'єднує таємничими «узами» космічні об'єкти, розділені прірвою часу і простору. Тонка невидима нитка - стародавній символ людського життя і долі;  дві переплетені нитки - емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - скорботний знак смерті.

Розмотувати клубок нитки - може уособлювати хід часу або вказувати шлях до порятунку («Нитка Аріадни»). Нитка є також показником безперервності і послідовності. У світовій міфології нитка людського життя знаходиться в руках Трьох Богинь Долі, які уявляються в образі трьох жінок. Наймолодша невпинно пряде нитку життя, середня визначає по ній долю людини, а найстарша перерізає нитку людського життя. 

Три Богині Долі

Наузи або вузли – це один з найпростіших способів волхвування (чарування, волшби),що побутували у наших предків. Традиція зав’язувати наузи бере свій початок з сивої давнини. Наприклад про наузи згадується в обрядових піснях слов’ян зібраних болгарським етнографом Стефаном Верковичем. Він писав: 

В давні часи, в кожному селі навесні, коли тільки прилетять ластівки, збиралися дев’ять дівчат, вбиралися і ходили від двору до двору, і пов’язували діточкам на праву руку одну білу і одну червону, разом звиті нитки, для того, щоб швидше минула люта зима сніжна, і літо з весною явилися спішно...

А видатний український історик, етнограф Микола Іванович Костомаров подає таку інформацію:

kostomarov-etnografОдним із звичайнісіньких способів передавання чарівної сили були наузи або вузли. Волхви наговорюючи над зав’язуваними вузлами певні образи, надавали їм силу оберігати від різних нещасть, а потім віддавали науз охочим. Багато хто приходив до волхвів та відунів і брав від них наузи для оберігання від всякого роду небезпек. Як видно з тих замовлянь, що дійшли до нас, наузи давалися від впливу злих чародіїв і від зла ворогів взагалі: “- Зав’яжи Боже Роде злому чаклунові і чаклунці і всякому лиходієві і вбивці на чадо боже (ім’я речется) зла не мислити”.  Вважалося, що хвороби походили від злих духів і їх проганяли замовляннями, зав’язували наузами і відписували письменами, які давали носити хворим. Окрім цього волхви і відуни радили купатися в річках і озерах під час грози і молодика, вмиватися зі срібла, а потім зустрічати молодий місяць.

Наузи носили на руках, ногах, на поясі, на голові, на грудях. Окрім власне наузів, на шию підвішувалися обереги і прикраси. Коло, яке утворював науз навколо тіла символізувало зв’язок людини з Богом, а замкнуті один на одному круглі або овальні ланки ланцюга містили енергетику передавану Богами-покровителями Роду і Предками. Частково сила науза підживлювалася і енергією Сонця, чиїм символом теж є коло.

Червона нитка на руках

За давніми повір’ями, коли людина тільки приходить в наш світ, то різні сили відразу ж починають боротися за володіння її тілом і душею, тому з наузами слов’яни стикалися з самого дитинства. Матері брали від волхвів чарівні наузи і нав’язували їх на дітях примовляючи при цьому замовляння і припльовувавши через плече на землю, відганяючи тим самим темні сили. Цей древній звичай описаний в старому літописі в оповіданні про князя чародійника Всеслава. Йому після народження волхви нав’язали науз на голову і він носив його усе життя. Впливу цього чарівного науза, приписувалася його удача, войовничість і невразливість.


Існував цілий ряд правил, які необхідно було виконувати жінці, щоб пологи пройшли успішно і майбутня дитина народилася здоровою. Вагітні жінки носили підвішену на тілі часточку часнику, гілочку дев’ясила або верби. На шию часто підвішували в якості науза мішечок з корою дуба, щоб дитина вже в утробі матері ставала міцною як дуб.

Про силу магічних вузлів, ми можемо дізнатися зі старовинного військового замовляння:

“Зав’яжу я в славу Перуна по п’ять вузлів на моїй зброї, нехай зберігають вони мене від всякого стрільця немирного, невірного, захищають від його рушниці та луків і всякої ратної зброї. Ви, вузли загородіть стрільцям усі шляхи й дороги, замкніть усі їх рушниці, сплутайте усі їх луки, пов’яжіть усю їх ратну зброю. В моїх вузлах уся сила могутня. Нині і вічно і від віку до віку. Так було, так є, так буде”.

При зарученні над молодятами зав’язувався науз і їх примушували через нього переступити. Надалі цей оберіг зберігався у батьків. Ось тому в нас і зберігся вираз, застосовуваний до пар, котрі з’єдналися без благословення батьків: “Як самі зв’язалися, так тепер самі і розв’язуйтеся”.

Практика

Не усяка нитка підходить для наузів. Важливий матеріал, з якого вона зроблена. Для простої нитки брали дикі коноплі або кропиву. Часто використовувалися шкіряні шнурки, металеві ланцюжки, червоні вовняні нитки, шовкові нитки і т.д… Нитка прялася лівою рукою і прясти її краще в ніч на Купала, стоячи на порозі. Причому нитка має бути виготовлена протягом однієї доби.

vidy-nauzov

Магічні, обрядові вузли були придумані дуже давно - найдавніші зразки сягають періоду неоліту. Крім свого прямого призначення - пов'язувати і з'єднувати, - вузли дуже швидко набули декоративної і магічної цінності, до кінця кам'яного і бронзового століть виділяється стійка група так званих священних або магічних вузлів, до основних ознак яких можна віднести симетричність і декоративність. У слов'ян слово «наузи» означало - нав'язати вузли та було синонімом поняттю «чаклувати», і зав'язувати в ці вузли вважалося можливим все що завгодно.

nauzy2

З класичних прикладів вузликової магії можна згадати - купальські вінки, ляльки-мотанки, пояси-обереги, якими підперезували тощо. Вузли досі нікуди не поділися з нашого життя. Ми щодня зашнуровуємо черевики, чоловіки зав'язують краватки і т.д.  

Крім того, у слов'ян часто робилися наузи з клаптиків, в які зав'язувалися також різні трави. Нитки для наузів краще брати з натуральних матеріалів (шкіра, замша, бавовна, льон, шовк, вовна тощо). Перед зав'язуванням, можна також просочити нитку ароматичною олією.

Крім того, подумайте, якого кольору буде ваш вузол - найчастіше використовується: білий, червоний і чорний, але можуть бути й інші варіанти. Детальніше про кольори.

90395624

Обов'язкові, на мій погляд, умови для якісного в'язання вузликів:

  • Стан свідомості, схожий на легкий транс, в якому ви відчуваєте, що знаходитеся одночасно в трьох світах (концепція тивимірності світу);
  • Досягнення внутрішньої порожнечі, або, витрасяння зі своєї голівоньки всіх зайвих думок (концентрація);
  • Ритуальний піснеспів або замовляння, щоб вивільнити свідомість (звукові вібрації).
  • Формування наміру, концентрація сили на проблемі, яку зав'язуємо, щоби відправити на реалізацію у світ Богів.

Магія вузликів досить проста - основним є лише вміння швидко і витончено зав'язати обраний вами вузлик - легкість руки, умілість, спритність. Хоча б і тому, що проводячи «зав'язування» і перебуваючи при цьому в напівтрансовому стані, вам доведеться зав'язувати вузлик автоматично, не дивлячись на нього. Автоматизм виробляється постійними тренуваннями.

nauzy-slavyanskaya-magiya-uzlov

Кількість вузликів, які зав'язуються можуть бути декілька - три, чотири, сім, дев'ять - витримуючи рівні проміжки між ними. Кількість ви можете вибрати довільно, але враховуйтете магію чисел також.

Наведемо кілька прикладів зав'язування:

  • При зав'язуванні удачі на перший вузол говориться: «Щоб удача зі мною була в справах моїх і помислах», на другому: «Щоб було це завжди і слугувало мені вірно», на третій: «Щоб ні таємне, ні явне вибити удачу мою з мене не могло, хай буде так».

  • Втім, при виготовленні амулета традиційно використовується тільки один вузол - кульовий, так-званий «відьомський кулак» або  плоский симетричний. Крім того, не раджу затягувати вузли «намертво» - у вас повинна бути можливість в будь-який момент розв'язати зав'язане. Ще один момент - можна замкнути мотузочку в кільце і останнім вузлом з'єднати її кінці між собою (добре, якщо це буде плоский вузол, без хвостиків). Таке закільцьовування чар непогано продовжує і посилює їх дію.

  • Як правило, магія вузлів сама по собі річ досить сильна. Але якщо вам хочеться додати для потужності цій чудесній зв'язці ще щось, то дію науза можна підсилити, вплітаючи усілякі дрібнички - дерев'яні та кам'яні намистини, пір'ячко, монетки, бісер і інші подібні речі, які притягнуть більше енергії і дозволять точніше її направити. Крім того, дію нав'язаних вузлів (після того, як ви їх зав'язали) можна підсилити, додатково читаючи над кожним замовляння і просочуючи їх відповідним ароматом. 

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus