Субота
22 січ., 2022
     

Класифікація ляльок-мотанок за магічними властивостями

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 9

Ляльки мотанки

Класифікувати ляльки-мотанки можна за технологіями виготовлення (мотанки-закрутки, кувадки, з тканинних шматків і т. д.). Можна по обрядам (для сімейно-побутових, календарних, інших). Але, на мій погляд, краще користуватися методом групування за функціями або, якщо хочете, по магічній ляльковій силі. Так набагато романтичніше. Я б навіть сказала - казковіше.

 Фахівці виділяють чотири основні функції ляльок-мотанок:

  • продукуюча
  • захисна
  • очисна 

Ляльок в кожній функціональній групі дуже багато, так що розглянемо тільки найбільш цікавих «представників».

Ляльки, наділені продукуючою магією

зображення viber 2019-09-02 20-58-26⬤ Десятиручка (ще її називають Багаторучкою), допомагає своєму власнику справлятися з великими обсягами будь-якої роботи. Таких лялечок як весільний подарунок подружки підносили нареченим, щоб у молодих господинь йшли добре справи.

⬤ Зерновушка (ще одна назва - зернушка) - в її матерчате тільце насипали зерно після жнив, а потім пузату лялечку встановлювали на комірних скринях, щоб урожай майбутній був ще багатшим.

⬤ Ляльку-травницю набивали запашними травами, які розносили по хаті запашний аромат і відганяли усіляку нечисть. Не рідко, товстушку-травницю закладали копієчку й дарували на Різдво. Вважалося, що вона притягує в будинок багатство. 

⬤ Ляльок-Капусток майстрували панянки на виданні і виставляли у вікнах, сигналізуючи про готовність до шлюбу - мовляв, пора засилати сватів. Плюс, такій лялечці належало притягувати до дому найзавидніших женихів.

⬤ День і Ніч - пов'язані однією мотузкою дві лялечки різних кольорів (чорна і біла, пізніше - синя і біла), підвішувались до стелі. Вони впорядковували сімейне життя і, заодно, внутрішній світ своїх власників.

Ляльки, котрі наділені захисною магією

Напевно, найбільш відомий оберіг - це Сестри Трясовиці, тринадцять лялечок-Лиходійок (лихоманок). Їх рівною зв'язкою вішали на стіну або встановлювали шеренгою на пічній тубі. Ляльки уособлювали собою Іродових дочок, духів хвороб в образі жінок з різними іменами (один з безлічі існуючих варіантів: Трясея, Отпея, Глазея, Аввареуша, Пухлея, Жовтея, Старея, Каркуша, Немея, Авея, Глухея, Храпуша і старша сестра Кумоха). Вважалося, що, побачивши в будинку свого міні-двійника, непрохана хвороба вселиться в ляльку, а не в людину.

Ляльки сестри трясовиці

⬤ Кувадка (або Куватка) - одна з найпростіших обережних лялечок. Її робили напередодні народження дитини (за два тижні максимум) і вивішували в хаті, щоб відволікати увагу злих духів від породіллі і немовляти. Пізніше ляльок стали укладати в колиски. Кувадки і захищали новонароджених, і служили їм першими іграшками.

⬤ Кормилка - образ заміжньої жінки, символ благочестя і достатку. Цій лялечці прилаштовували об'ємні ганчір'яні груди - щоб діти були завжди ситими і здоровими. Вона «зігрівала» містечко в колисці до народження дитини. Після народження - висіла над узголів'ям, як оберіг від псування і пристріту. Коли малюк підростав, з цієї лялечкою йому дозволяли грати.

⬤ Берегиня з широко розкинутими руками-крилами також підвішувалася в узголів'я ліжка (або ж містилася десь в хаті, вище рівня людських голів). Захищала, берегла сім'ю від сварок, хвороб і негараздів.

ляльки мотанки

⬤ Лялька-Безсоння призначалася для дітей, які страждають розладами сну, її укладали в ліжечко несплячої дитини. При виготовленні обов'язковим вважалося замовляння: «Сонниця-безсоння, не грайся з моїм дитятком, а грай з цією лялечкою» (можливі, звичайно, інші варіанти). Цікаво, що ганчір'яну головку Безсоння часто набивали запашними заспокійливими травами.

Ляльки, що володіють очисною магією

Однойменна лялечка (Очисна) допомагала позбавлятися від «поганої» енергетики в будинку. Наприклад, після сімейної сварки жінка відкривала вікна, двері, брала в руки ляльку і, використовуючи її як символічний віник, вимітала весь негатив геть з хати.

мартинички⬤ Купавка - це обрядова лялька-одноденка з обов'язковими різнокольоровими стрічками на ручках-паличках. Її робили перед початком купального сезону, на свята Горпини Купалиці і Івана Купали сплавляли по воді. Після ритуалу всім дозволялося плескатися і пірнати у водоймах скільки душі завгодно.

⬤ Мартинички - нитяна пара лялечок білого (зимового) і червоного (річного) кольорів. Використовувалися в обряді закликания весни. Мартинички вивішувалися на гілках дерев, щоб привернути-наблизити наступ теплого сезону.

⬤ Масляна - величезна лялька з дерева та соломи, обов'язково ряджена в текстильний одяг. Її робили в кінці зими під час масляного тижня і спалювали відразу після виготовлення. Згораючи, лялька заодно перетворювала в золу і попіл весь той духовний негатив, що накопичився у людей за довгу зиму.

⬤ Зозуля - лялечка, разом з якою дванадцятирічні дівчатка-підлітки вступали в пору зрілого дівоцтва, оголошували себе дівчатами. Обряд проводили перед Трійцею - йшли далеко в ліс, співали там пісні, водили хороводи, а також символічно ховали ляльок-Зозуль. При цьому дівчата приносили клятви бути в майбутньому хороші.

Існує ще одна категорія ляльок - ті, що виготовлялися зі злим умислом. Відповідно, ще одна група-функція - шкідницька. Без чорної магії, як бачите, тут теж не обійшлося. Але цю похмуру частину, яка кидає тінь на світлий ряд текстильних народних ляльок-мотанок, ми обійдемо стороною.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus