English German Polish Spanish

6 ГРУДНЯ – ВЕЛЕС ЗИМОВИЙ

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

velesmaldzimfУ цей день, 6 грудня - бог скотарства та підземного світу Велес сходить на землю і приносить в оселі господарів зародки багатства, врожаю і приплоду. Найстаранніших Велес наділяє відунським яснобаченням і чарівними якостями, тому він є покровителем відунів і волхвів, а також музикантів, поетів, співців - обДАРованих людей. Ясновидці та мольфари, натхненні відуни, бояни та буйні скоморохи шанують Велеса - Премудрого Бога, свого Покровителя - волхованнями та проріканнями, оспівуваннями та славленнями. Саме з цього часу починається підготовка до Різдва, вивчення колядок, виготовлення масок, обрядового одягу тощо.

Культ Велеса сягає своїм коріння ще часів палеоліту і пов'язаний з символікою Бика-Тура (тільця), що був тотемною твариною у наших пращурів і найвищого статусу набув у Трипільську (арійську) добу. Саме з тих прадавніх часів беруть свій початок обряди запрягання в плуг ведмедя чи вола, що є символами Велеса, рядження у вивернуті кожухи та шкіряні маски тварин (вертеп), посад молодих на хутро, кожух під час весілля та інші. Всі ці обряди символізують родючість і достаток, які уособлює Велес. 

В традиційних вірування, Велес має сильний зв'язок зі світом Наві - світом померлих пращурів, на що неодноразово звертали увагу вчені та дослідники. Він також подібний до литовського Вяльніса (чорта), що також вказує на його зв'язок з підземним світом. Образ Велеса - таємничий і містичний, символізував постійний кругообіг життя і смерті, який знали і усвідомлювали наші предки. В хліборобів віра в постійне перевтілення душ розвинулась в обрядах Велесової бороди (Волосової, Спасової, Дідової бороди). На півночі Русі стебло трав'янистих рослин разом з колосом називали волоткою, звідси і вислів "Волотка на бородку". Зрізане серпом колосся водночас було і смертю рослини, і її воскресінням шляхом проростання зерна навесні (похорон зерна в землю і його нове народження). Подібною до цього є віра у переселення душ, тобто отримання душею нового тіла для наступного життя на землі Таким чином, Велес постає не просто як бог родючості, а бог, який через безкінечний ланцюг відроджень забезпечує вічність душі.

З ім'ям Велеса (Волоса) пов’язані й народні назви сузір'я Плеяд: Волосожари, Власожерці (тобто, жерці (жриці) Бога Велеса). Донині наша земля зберігає численні географічні назви, топоніми, гідроніми - похідні від імені Велеса, як наприклад, вулиця Волоська (в Києві), що вела до капища Велеса та являла собою торжище купців. Слово "скот", як слушно зауважив Іван Огієнко, в давнину "визначало взагалі багатство, гроші при міновій торгівлі, тому Велес – це бог багатства і всякого достатку, торгівлі та опікун купців". Знаємо Волосів Яр на Вінниччині, Велесова гора неподалік від Луцька, Велес-камінь (с. Крижівка Мінської обл. в Білорусі), навколо якого, як розповідають місцеві жителі, ще перед Другою світовою війною були розвішані черепи різних тварин. У часи Київські Русі Велес входив до язичницького пантеону, його кумир стояв на березі річки Почайни, куди був скинутий за наказом князя Володимира в 988 році.

Наші Предки уявляли Велеса як житнього Діда з трьома довгобородими головами і трьома вогняними язиками. Такий образ Велеса виготовляли із колосся: сніп, що уособлює Дідуха розділяли на три частини (ніби три голови) і перев'язували червоними стрічками. В Різдвяних обрядах цього "Діда" ставлять на "Бабу" (оберемок соломи), який господиня кладе на застелений обрусом Престол (або Покуть).

Споконвіку Велес пробуджував генетичну пам’ять українців, вказував на істиний Шлях, тож нехай і в цей день його премудрість пребуде з нами і довіку нас усіх наснажує та єднає!

Слава Тобі, Батьку наш, Велесе, Боже Премудрий!

 

ВЕЧІРНЯ МОЛИТВА ВЕЛЕСУ

Вночі Велес іде по Сварзі,
По молоці небесному,
Іде до своїх хоромів,
А на зорі сідає до воріт.
Там ми ждемо Його,
Щоб зачати співи
І славити Велеса од віку до віку.
І славимо його храмину,
яка блищить огнями многими,
Як жертовниця чиста.
То Велес навчив Праотців наших
Орати землю і злаки сіяти,
І жати віна-вінча на полях страдних,
І ставити Снопа до огнища,
І чтити його, як Отця Божого.

(Велесова Книга, 8/2)

vkYWnbMuuNc


Теги:     Пращури      Календар      Велес Зимовий      Дід Мороз

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus


RSS канал Спадщина Предків Facebook Спадщина Предків Vkontakte Спадщина Предків Телеграм Спадщина Предків Twitter Спадщина Предків Instagram Спадщина Предків Flickr Спадщина Предків

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 

loading...