Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Одолінь-трава

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Одолінь-трава

Одолінь-трава - водяна лілія, або, як її ще називали наші пращури, біле латаття. У старовину рекомендувалося рвати квітки латаття з лагідними словами, заткнувши вуха, в жодному разі не дозволялось зрізати його, так як при цьому стебло латаття нібито спливає кров'ю, а той, хто це зробить, буде бачити важкі, кошмарні сни. З кореневищем латаття в руках пастухи обходили поле, щоб при випасанні забезпечити худобу від зникнення.

"Чистим полем їду я, а в чистім полі росте одолінь - трава. Одолінь - трава! Не я тебе поливав, не я тебе породив; породила тебе Мати-Сира Земля, поливали тебе дівки простоволосі, баби самокрутки. Одолінь - трава! Одолій ти злих людей: лихо б на нас не думали, кепського не мислили: віджени ти чародія, ябедника. Одолінь - трава! Одолій мені гори високії, долини низькії, озера синії, береги крутії, ліси темнії, пеньки і колоди... Берегтиму я тебе, одолінь - трава, у серця ретивого, на всьому шляху та на всій доріженьці "...

«Одолінь-трава. збережи мене, раба Божого. Одолій ворога, не стрілою вражай швидко лущеною. Не мечем вбражай гостро точеним; Одолій ворога Божим розумом, та всели добро в душу підлую».

Біле латаття

У народі латаття називали одолінь-травою - травою, перемагающою нечисту силу.

Вона буває білогю та жовтою. Вона є найсильніший оберіг, в першу чергу, від усіляких хвороб, оскільки вважалося, що роблять їх злі сили, а одолінь-трава всю злість відводить і з будь-якої нечистю може впоратися. За віруваннями наших предків, квітка мігла навідь нагородити людину талантом.

Подорожньому належало мати її при собі, тоді він «де не пройде, багато добра знайде». Корінь латаття пастухам слід було обносити навколо стада, щоб худоба не загубилася, а відвар його, кажуть, розпалював полум'я взаємної любові. І символ у одолінь-трави був вогненний, та ще і подвійний, тобто очищає тіло і душу.

Подвійний коловрат - знак одолень-трави

Була й інша назва у неї - русалчина квітка. Оскільки з заходом бутони латаття, яка дуже любить сонце, закриваються і опускаються у воду, а на ранок з'являються, але лише при ясній погоді, виникло повір'я, що вночі вони перетворюються в прекрасних русалок, а на світлу - знову в квіти.Про чарівну одолінь-траву багато хто з нас знає лише з дитячих казок. Але така трава існує насправді! Це біла латаття, яку ще можна зустріти в заповідних куточках.

Знак одолень-трава

Бабуся в старовину наставляли: «Говори з одолінь-травою, проси її в хвилини горя і відчаю зберегти тебе від насильницької смерті», Знахарі як лікували, так і лікують з її допомогою різні недуги. І досі вірять, що ця трава здатна відвести біду від доброї людини.

Водяну білу лілію споконвіку застосовують в народній медицині для лікування різних захворювань

odolen-trava-znaharstvo

Знахарі користуються корінням, квітами і плодами цієї рослини:

  • При затримці сечі і болях при сечовипусканні готують відвар: 2 ст. ложки коріння заливають 0,5 л кип ’ ятку, наполягають ніч і п'ють через кожні 2 години по столовій ложці. Починають прийом з 6 годин ранку і закінчують в 22 години, роблячи перерву на ніч. Курс лікування 7 днів.
  • При лікуванні різних інфекцій сечового міхура, при витікані слизу і рясних гнійних виділень п'ють винну настоянку кореня білої лілії: 100 г коріння залити 0,5 л закипівшого вина і настояти 48 годин. Вживати по 40 крапель 6-7 разів на день, незалежно від їжі.
  • Хворим жовтяницею різної етіології, що супроводжується завзятими запорами, 5-3 квітки лілії з додаванням кореня (з половину великого пальця руки) заливають 0,5 л кип ’ ятку, наполягають до охолоджування і п'ють ковтками протягом всього дня. Лікування продовжувати не менше 2 тижнів до зникнення жовтизни на тілі.
  • Від туберкульозу склянку коренів відварити в літрі сусла і пити по 0,5 склянки при кровохарканні.
  • Товчене свіже листя лілії з медом прикладають при грудниці, на запалені пухлини, а також до палаючим підошов ніг для зменшення жару і ломоти при подагричному запаленні. Для тієї ж мети прикладають розрізане на платівки свіже коріння.
  • При головному болю платівки свіжого коріння прикладають до болісно пульсуючим скронь.
  • Якщо сильно випадає волосся, 1 склянку коренів варять 10 хвилин на повільному вогні в одному літрі пива і миють цим відваром голову.
  • Щоб розгладити зморшки, 3-5 квіток лілії заливають склянкою оливкової олії, настоюють на сонці 14 днів, проціджують і використовують таке масло при в’янучій шкірі. Вже через кілька днів шкіра стає гладенькою.
  • Позбутися від імпотенції і усунути її причини допоможе настоянка: десертну ложку сухих коренів залити 100 г хорошого коньяку, настоювати 14 днів і вживати по 20 крапель на ніч.

- Культурно-історичний ресурс "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber