СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Закарпаття
Закарпаття

БРУСТУРИ - ОДНЕ З НАЙВІДДАЛЕНІШИХ СІЛ ЗАКАРПАТТЯ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

brustureДе річка Брустурянка протікає
Де височіють гори попід небеса
Там славні Брустури розташувались
У лоні полонинських гір Карпат.

AddThis Social Bookmark Button
 

У ВЕРХІВ'ЯХ ЧОРНОЇ ТИСИ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

chorna tysaРахівський район розташований у східній частині Закарпатської області. Його північна та східна частини врізаються у саме серце Українських Карпат - найвищої гірської системи країни. На півночі району, між потужними хребтами Свидовець та Горган, бере свій початок Чорна Тиса - головний виток однієї з найбільших та найнепередбачуваніших приток Дунаю - Тиси.

AddThis Social Bookmark Button
 

Самоназви закарпатців

e-mail Друк
Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

samonzvy zakarpatsivУ двотижневику «Літературна неділя» який виходив у 1941–1944 р.р. видруковано чимало записів народних пісень, матеріалів історичного, етнографічного та етнолінгвістичного характеру. Десятки народних вірувань, документальний запис і науковий аналіз яких важко переоцінити, опублікував у часописі Федір Потушняк.

AddThis Social Bookmark Button
 

Особливості менталітету українців і русинів

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled-2342442424242Відома сентенція О. Маковея – «Від Сяну і по Дон – русин всюди автохтон» (ще в ХІХ ст. етнонім русин вживався на всій території України, зараз зберігся лише на Закарпатті). Те саме чуємо і в словах В.Вербицького до гімну України – «…згинуть наші вороженьки від Сяну до Дону…», що не дивно, оскільки українська етнічна територія більша від існуючої державної чи не в два рази.

AddThis Social Bookmark Button
 

Демонологія Закарпаття, реальні випадки

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitl252525222222222222ed-3Ось що розповідає народний переказ про таку вроджену відьму яка жила в селі Чабин, Мукачівського району. Взимку у 1930-х роках, напередодні Різдва Христового, в хаті вродженої відьми, сталася дивна річ. Відьма, яка мала маленьку доньку, раптово встала у Святий вечір з-за столу і розсіялась, родина була шокована, а через кілька годин пізно після Сейнічної над селом пронісся страшний сніговий вихор, і в тому будинку зявилася жінка-відьма, яка принесла своїй дочці … свіжозламану зелену гілочку зі сливами. До сьогодні пояснення, при тодішньому комунікаційному та іншому виду сервісу, немає. Хоча треба сказати, що дана жінка, за словами очевидців, ніколи не робила злих речей.

AddThis Social Bookmark Button
 

Демонологія закарпатців

e-mail Друк
Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

Untitle1414414114132312312321d-1Тривала збереженість на Закарпатті натуральних і напівнатуральних господарських устоїв, панування патріархальних відносин у сімейному і громадському побуті обумовили консервацію у цьому регіоні давніх світоглядних понять, уявлень і вірувань. Про це свідчать зібрані і опубліковані Ф. Потушняком в «Літературній неділі» (1941 – 1944) народні вірування. Це вірування з давніми анімістичними і антропоморфічними поглядами на сили і явища природи, з людьми, наділеними надприродними силами і можливостями, з мертвими, тваринами і рослинами, предметами і явищами неживої природи і духами та демонічними істотами, магічними діями, чаруваннями, ворожінням, добрими і поганими прикметами тощо.

AddThis Social Bookmark Button
 

Чи була інквізиція на Закарпатті?

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
inqusition zakarpattyaБатьківщиною інквізиції ми іноді помилково вважаємо Іспанію, хоча це і не так - у середні віки полювання на відьом успішно впроваджувалося по всій Європі. Чимало жінок було звинувачено та страчено і на Закарпатті, яке тоді належало до Угорського королівства. Виявляється однак, що чаклунів та відьом на початку християнської ери не карали взагалі. За законами Карла Великого тих, хто чинив розправу над чоловіком або жінкою, звинувачених у чаклунстві, самих карали смертю. Але згодом все змінилося. Вже у першій книзі законів угорського короля Святого Іштвана (1030 рік) говориться "про розпусних жінок та чаклунок”. Відьму судили церковним судом, і найчастіше вироком для неї був піст. Впійманих вдруге судили значно суворіше - накладали тавро у формі хреста на чоло та лопатку.
AddThis Social Bookmark Button
 

НАРОДЖЕННЯ ДИТИНИ В ТРАДИЦІЙНИХ ЗВИЧАЯХ І ВІРУВАННЯХ УКРАЇНЦІВ ЗАКАРПАТТЯ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untук5252525225цукцукцукцitled4444-478Основним джерелом статті послужив польовий етнографічний матеріал, зібраний автором у 1985-2005 роках під час науково-пошукових експедицій по селах Хустського, Мукачівського, Великоберезнянського, Міжгірського, Тячівського, Іршавського районів.

AddThis Social Bookmark Button
 

МІЖГІРЩИНА - СЕРЦЕ ВЕРХОВИНИ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untук5252525252525цукцукцукцitled4444-478Міжгірщина – наймальовничіший і екологічно найчистіший район Закарпаття, серце Верховини. Коли співають пісню «Верховино, світку ти наш», я знаю – це про Міжгірщину. У цьому районі немає залізниць, фабрик і заводів. Зате є густі ліси, високі гори, чисті і бистрі річки. А ще – відоме Морське Око – високогірне Синевирське озеро, що лежить на висоті тисячу метрів над рівнем моря. А також наймогутніший на Україні водоспад Шипот, на якому щороку у липні проводять свої фестивалі хіпі з цілої Европи.

AddThis Social Bookmark Button
 

Останній закарпатський опришок - Никола Шугай

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукtwtwwttwwtwцукцукцукцitled4444-478«Це правнуки бунтівних невільників, які втекли від канчука і шибениць, підстаростів і отаманів, правнуки повстанців проти здирства румунських бояр, турецьких панів і мадярських магнатів». (Іван Ольбрахт)

AddThis Social Bookmark Button
 

Стежками найвідоміших закарпатських опришків

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Untукtwtwwtwtwtwtцукцукцукцitled4444-478І. с.ВИШКА – Беца Іван

Діяв на початку XVIII ст. в долині р. Уж, селянська біднота Перечинщини та Березнянщини на чолі з опришківськими отаманами І. Бецою, Я. Вайдою, В. Довбеєм, Ю. Галаєм, О. Пастеляком, Ф.Ганчаком активно діяла в цих регіонах. У 1704 р. Беца оволодів Ужгородським замком, зокрема 18 серпня в околицях Ужгорода з'явилося кількасот повстанців, яких очолив Іван Беца. Вони захопили Горяни. Брав участь у повстанні Ференца Ракоці II. Командуючим Ужгородським гарнізоном за наказом Ракоці став Іван Беца, та восени 1704 р. князь заарештував Бецу, якого ув'язнив спершу в Ужгороді, а потім перевів до Кошиць, де тримав до 1709 р. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Історичні колізії русинської мови

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцу3535355353кцукцitled4444-478РУСИНСЬКА MОBA — один з варіантів руської (української) літ. мови українців Закарпаття, який пробиває собі дорогу до письмового вжитку з кін. 19 ст. Перші спроби створити літ. мову для українців Закарпаття йдуть від місцевих народовців, яких не задовольняла т. з. карпаторуська мова — рос. мова в місцевій укр. вимові. Обстоюючи існування Р. м., ідеологи цього мовного сепаратизму (напр., угор, філолог О. Бонкало) ще в міжвоєнні роки доводили, начебто закарпатці — не українці, не росіяни і не чехи, а самобутній слов’ян. народ із власною мовою і культурою.

AddThis Social Bookmark Button
 

ЗАКАРПАТСЬКІ УКРАЇНЦІ: ТЕРИТОРІЯ ЇХНЬОГО ПРОЖИВАННЯ, ЇХНІ ПРОМИСЛИ ТА ЇХНЯ ІСТОРІЯ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4424242242442rwrwwrrwwrwr42242442led-1Українці Закарпаття не творять якоїсь однорідної людської маси, серед них можна виразно виокремити три основні групи та кілька підгруп.
Основні групи такі:
А. Верховинці  (Verchovinci, горяни – від українського слова verch = вершина, гора) у гористих районах Мармароського , Березького  та Ужанського  комітатів , які безпосередньо межують з Галичиною.
Б. Долиняни або блахи  (Dolynjane або Blachy, власне Wlachy, мешканці долин) у більш низинних районах вище названих комітатів, а також у Сатмарському , Уґочанському  та Саболчському  комітатах.
В. Більше чи менше пословачені українці у Земплинському, Шариському, Абауйському  та Спиському  комітатах, до яких як їхнє відгалуження потрібно зарахувати також українські колонії в інших частинах Угорщини?.

AddThis Social Bookmark Button
 

ЗАМІТКИ ЕТНОҐРАФІЧНІ З УГОРСЬКОЇ РУСИ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4rwrww242424424242rrwwrwr42242442led-1Русинів угорських можна дїлити по тому, де живуть, яким говором говорять і які ріжницї в звичаях мають. Бідерман дїлячи їх по місци замешканя, розріжняє дві полоси. Той подїл однакож не зовсїм точний, бо обі полоси тягнуть ся не лиш через Марамарошську, Берегську і Унґварську вармедь 1), але також через Земплинську, Шаришську і Спішську Ріжниця між жителями гір і рівнин на перший погляд впаде в очи. Однакож хто добре приглянесь житю Русинів, побачить, що між тими двома полосами є ще й третя, що сполучує в собі ріжницї двох перших; она займає середну часть руської землї і є о много меньша так від північної, як полудневої. Найчастїйші її типи виступають в округах Салявськім і Березницькім.

AddThis Social Bookmark Button
 

ҐУНЯ - НЕЗМІННИЙ АТРИБУТ КАРПАТСЬКИХ ГОРЯН

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4t14124141414ttttttttt444-478Для карпатського горянина ґуня служить половину прожитого життя. Її ще називають: ґуґля, петак, «губаня», «губа», чуґа. Він не скидає її ні взимку, ні влітку. Кажуть, що овеча вовна у холодну пору гріє, а в спеку дає прохолоду. Саме ґуня для декого вже зекономила ешелон дров для опалення хати, оберегла від застуди та радикуліту.

AddThis Social Bookmark Button
 

TERRA ПРЯШІВЩИНА

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled434234234234tttttttttt444-478Останнім часом українці почали масово відкривати для себе Словаччину. Однак, відвідуючи цю невеличку центральноєвропейську країну, вони часто навіть не підозрюють, що в її культурі дуже помітною є українська присутність. Тут, звичайно, не йдеться про якість окремі, хай навіть дуже промовисті, випадки, як-от: у селі Венеція, що біля Бардієва, була записана перша надрукована ще 1571 року українська пісня; легендарний засновник поп-арту Енді Ворхол має українське коріння, бо народився в родині українців-греко-католиків із села Микового біля Міжлабірців.

AddThis Social Bookmark Button
 

Призабутий Мармарош

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

forgottenmaramarozh zakarpattyaМайже втрачена для широкого загалу назва Мармарош знову виникає і викликає до себе велике зацікавлення насамперед неповторними горами та мало порушеною природою цього карпатського краю. Розташований на пограниччі, віддалений від великих центрів промисловості, головних транспортних шляхів він зберігає свою окремішність і загадковість.

AddThis Social Bookmark Button
 

Ясіня - серце Транскарпатії

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

jasinyaserce zakarpattyaЯсіня (гуцул. діалект Єсінє, угор. Korosmezo, чеськ. Jasna) - це напродчуд мальовниче і відносно велике селище у самому сердці Гуцульщини, в долині між Свидовецьким та Чорногорським хребтами, на берегах річок Лазещина і Чорна Тиса. Звідси видно найбільші хребти Українських Карпат: і Горгани, і Свидовець, і саму Чорногору. Ясіня є відправним пунктом для підняття на Говерлу із закарпатського боку, Петрос та Драгобрат. Через селище проходить найважливіша на Закарпатті та Мараморощині дорога Мукачево – Хуст – Рахів – Яблунецький перевал (Р-03). З давніх давен, окрім автохтонних русинів-українців, тут мешкали й угорці, й чехи, і словаки, і мадяри, і поляки, і австріяки, і німці. Такий собі інтернаціональний калейдоскоп на українській території або іншими словами - серце Транскарпатії...

AddThis Social Bookmark Button
 

Національна свідомість закарпатських українців у ХХ столітті: етнолінгвістичний та культурно-історичний аспекти

e-mail Друк PDF
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle45545d-478Процес національного самоусвідомлення для карпатських українців виявився надто затяжним і складним. Він тривав ці­ле XX століття, а його шлях був устелений рядом природних і штучних бар'єрів. Почався він пізно, власне, тільки у XX сто­літті, коли решта українців південно-західного регіону, у тому числі й безпосередні їх сусіди галичани та буковинці, вже усвідомили себе українцями й прийняли етнонім українець за свою власну національну ідентифікаційну самоназву.

AddThis Social Bookmark Button
 


Підписатись 
на публікації проекту: