Весільні звичаї та обряди


весільні звичаїВесільні звичаї наших предків мають кількасотлітню історію та своїм корінням сягають часів Трипільської культури. Весілля відображає духовну велич українського народу. Це сакральна дія, надзвичайно важливий та відповідальний для людини процес, який складається з багатьох етапів. Кожен з яких підтримується ритуальною догматикою віками. Сьогодні, можемо з впевненістю константувати що українські весільні звичаї та обряди - унікальний архаїзм серед етнічних культур світу. 


Весільний рушник: символи та їх значення

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-NMIjmTuyq7ElLawaВесільний рушник – це оберіг, що має своєрідну магічну дію: він покликаний оберігати новостворену родину від впливу зовнішніх негативних факторів та захищати її майбутніх дітей. Тому до вибору орнаменту рушника потрібно віднестись досить зважено, навіть якщо ви ставитесь до цього достатньо скептично.

 

Шлюбний ритуал та обряди на Україні

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

Unti4222424442663636363tled-1Одна з епічних українських дум оповідає, як полонені козаки, втікаючи з неволі, кидали по дорозі шматочки своєї одежі, щоб зазначити слід товаришеві, що запізнився в дорозі. Так само розкидані тут і там ріжні уламки минулої історії, що живуть і досі в усних літературах народів з запізненою культурою, вестимуть нас у дослідах, які ми розпочали з метою відшукати дорогу, що нею йшли у своєму розвитку ріжноманітні форми соціяльного життя.

 

Весілля як обряд тисячоліть

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Un313113131313titled-1

З одержаних мною в Овручі 16 Текстів Весільного обряду у райбібліотеці 14 червня 2004, записаних бібліотекарями Овруцько-Словечанських Селищ, Весільні тексти глибинних Мелодій-Тужінь Українського підбілорусся мають сліди архаїчних культур краю – проглядається доба неоліту, міді-бронзи, ранній залізний вік. Балто-Словенська древність культу Віл-Обережниць, княжо-боярська доба, часи середньовіччя з нашаруваннями Польської доби у краї. обряд Весілля виступає як історичне джерело, витоки Мови, культів язичництва, побуту Лісового Люду. Найкращі з них – піснеспіви Весільних Мелодій-Голосінь з Кряж-Гори у Коптевщині, cелищ Городця та Тхорина під Словечно, Oстровів під Левковичами. Найповніший обряд Весілля записано від Юрчак Любові з Острова під Овручем.

 

Як гуляли весілля слобожани у ХІХ столітті?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

vesillyaslobozhanВ Слобідській Україні весілля відбувалося за загальноукраїнським «сценарієм». Передвесільний етап, який включав: сватання, заручини, оглядини, домовини, запросини гостей, випікання весільного обрядового печива – короваїв, калачів, шишок, медяників; вбирання гільця; весільний: виряджання Молодого по Молоду (наречену і нареченого в народі називали Молоді або Князь і Княгиня), приїзд Молодого по Молоду із світилкою, свахою, боярами, весілля в Молодої, викуп місця біля Молодої, запрошення гостей до столу, дія зі «свестьою», переспіви бояр із дружками, обдаровування весільних гостей короваєм, перевезення посагу, весілля в Молодого, одягати хустку на Молоду, комора; післявесільний етап: гостювання-переходи – «перезва». Всі весільні етапи супроводжувалися весільними співами і приспівами.

 

Як святкували весілля на Верховинщині?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

U4224422424ntitle45545d-478Вперше гуцульське весілля задокументував етнограф Володимир Шухевич. Науковець вивчав Гуцульщину впродовж сорока років. У 1902 році вийшов друком третій том його праці "Гуцульщина", в якому було докладно описане це дійство. Наші кореспонденти мали нагоду переконатися, що відтоді церемонія не дуже змінилася. "Весьилє" — це карнавал, тривале свято радості й любові, яку особливий карпатський народ гуцули щедро дарує усім.

 

Весільні обрядові хліби, короваї і калачі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

весільний коровайХліб, коровай, гуски, шишки, калачі широко використовують у весільних обрядах. Варіативність весільної випічки в різних селах вражає. На Поділлі весільні обряди збереглися краще за інші і практично в кожному селі, де здійснювались записи, ми знаходили унікальні зразки Весільних короваїв і калачів, записували цікаві обрядові дії, вірування і фольклор, пов'язані з ними.  Чим більше зразків весільних обрядових хлібів ми фіксували, тим глибше переконуеолись, як багато ще інформації залишилосяпоза нашою увагою. На жаль, в цю книгу потрапили далеко не всі зразки весільної випічки, які на це заслуговують.

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.