Неділя
29 бер., 2020

Куди зникла Трипільська цивілізація?

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 10
Image160 n

До написання цієї статті автора наштовхнувла велика кількість переглянутої кераміки на острові Крит, яка славиться своїм неперевершеним дизайном (кераміка Камарес). Добре знаючи трипільську, археологу легко вгледіти в ній штрихи саме трипільських поселень. Вони - чітко виражені! Сама Критська цивілізація, а вірніше - Мінойська або Егейська як прийнято її називати, виникає на кілька тисяч років пізніше. Тобто, вимальовується певна картина і відповідь на питання "куди зникли трипільці". А вони нікуди не зникали. 

Від Причорномор'я до Криту

Річ у тому, що частина пізніх трипільців, внаслідок різкої зміни клімат і умов для землеробства, погіршення економічного становища, а також тиску збоку кочових племен, вирішила пошукати долю в інших краях. Частина з них спробували знайшти прихисток в підземеллях печер, наприклад в печері Вертеба, що на Тернопільщині. Інша частина була асимільована представниками шнурової кераміки. Та більшість все-таки подалися у сторону Балкан, Анатолії, Криту, де клімат значно тепліший, а географічне і економічне положення ідеальне для торгівлі між Європою, Азією і Африкою. Звідтіля згодом трипільські "каравани" потрапили і у Лібію (берберійська культура) та Шумер (самарська культура) з яким Крит підтриував тісні зв'язки.

Пелазги і Крит

Таким чином на островах Егейського моря виникає пост-трипільська культура пелазгів-лелегів (лелеки). Академік Олексій Соболевський ототожнював їх з населенням Трипільської археологічної культури і вважав їх предками кімерійців. На думку Страбона й Діоніса Галікарнаського ім’я Пелазги (в перекладі з давньогрецької — лелеги, журавлі) дане їм за те, що вони масово й згуртовано долали великі відстані, змінюючи місце свого проживання. Д. Галікарнаський стверджував, що Пелазги заселили Італію «за п’ять століть до Троянської війни». Морейський півострів та Фессалія йменувалися Пелазгією (Pelazgia).

Pelasgians
argos
5681145


Юнаки пелазги вчаться бойовому мистецтву.  Зверніть увагу на їх оселедці - типові арійські зачіски.

Критську цивілізацію можна поділити на 2 частини:

  • Мінойська цивілізація або Крито-мінойська (3000-2000 р. до н.е.) - культура названа в честь міфічного царя Криту Міноса - власника лабіринту, збудованого, за легендою, Дедалом. Мінойську цивілізацію відкрив в останні роки XIX ст. британський археолог Артур Еванс.
  • Мікенська цивілізація або Крито-мікенська - змішана культура, яка склалася пізніше в умовах завоювання греками пелазгів-лелегів та їх асиміляції. 
00265

Кераміка Камарес

Більшість дослідників відзначають, що Трипільська культура дуже схожа с культурами островів Егейського моря, про що свідчить зокрема мистецтво і релігія, а саме Критська кераміка, яку називають "керамікою Камарес" - вона повторює прийоми виконання та манеру розпису трипільців:

Кераміка Мікенської культури
5584300 900
Крито-Мікенська кераміка
5588537 900
5590021 900
5590498 900
Кераміка Камарес
5592025 900
5585874 900
5594500 900
5594641 900
5595148 900
5595880 900
5603971 900
5605945 900
5598376 900
Кераміка пелазгів
5603289 900
5587158 900


Езкзотична критська кераміка... Нащадки трипільських біноклевидних посудин? 

5606828 900


Трипільські біноклевидні посудини.

Характерною особливістю Критської кераміки є її орнамент, який наносився на матову основу чорного кольору білою, помаранчевою або червоною фарбою. У цьому стилі розписувалася тонкостінна кераміка в крито-мінойський період. Камарес був надзвичайно популярний і поширився по всьому східному узбережжю Середземного моря до Єгипта:

BRONZE3

kamares-keramika

 

625px-Miniature hydria Thebes Louvre A566

keramika-kamares

Clip2net 180304155942
0-минойская-культура


Зразки Критської - Мікенської та Мінойської кераміки різного періоду.

symvoly-krytu

Орнаменти Крито-Мікенської кераміки дуже нагадують трипільські.

1-CucuteniTrypillian-culture


Трипільська кераміка

Розквіт Критської цивілізації

Крит був могутньою морською державою, якій було підпорядковане все узбережжя Середземномор'я, критський флот не мав собі рівних у всьому світі. На острові процвітала торгівля з Єгиптом, Малою Азією, Шумером, процвітали ремесла, мистецтво. 

crete
IRSYTHDqJd0
10

У минулому о.Кріт був вкритий вічнозеленими лісами, клімат був субтропічний, морський. В лісах водилися антилопи, бики. корови і навіть карликові види слонів і бегемотів. Народ, що населяє острів, створив високу культуру, що стала згодом колискою сучасної європейської цивілізації. 

ee7d9a73531c3a32a090cae10f037ee6


Критська цивілізація була дуже високорозвинутою
, якщо не сказати більше. У пелазгів побутувала ціла система керамічних водопроводів, мегаполіси, багатоповерхові домівки, в них були ванни, туалети (відходи стікали в підземні канали - каналізації), з якими в Європі познайомилися лише через 2000 років (!), в спеціальні канали окремо збиралась дощова і тала вода. 

Досить детальний опис залишив знаменитий античний історик Геродот. Люди пили воду гірського джерела. Щоб направити її в бік міста, в горі пробили тунель завдовжки майже в півтора кілометра і діаметром більше двох метрів. Вийшовши з тунелю, вода потрапляла в підведені до нього керамічні труби, по яких і текла до жителів.  Щоправда, не треба думати, що надходила вода, як в наш час, в кожен будинок. Жителям доводилося ходити за нею до спеціальних водойомів, влаштованих в різних місцях древнього міста.

Clip2net 180304170804


Двоповерхове житло пелазгів з античними колонами. Так виглядали будинки пелазгів. По-суті вдосконалене трипільське житло.

SzIfouGERtDwINnuYDKB9awsIUtk40nudwGEfLYDwtYrcFK7k8BVexRZG6rtcO7ydsjCrNPclkl1DfrLJTvJ4sW 9QTkhMWuS2EvWP3KX-4


Палац Кносс царя Міноса.

Культ Тура-Бика і матріархат

У трипільців побутував культ бика - тура, вола. В Варшавському і Борщівському музеях зберігаються символічні жіночі амулети у вигляді голови бика, була також розкопана фігурка бика на колесах, роги бика прикрашали вхід до трипільського храму. Бик був найважливішою, священною твариною Трипільскої цивілізації. Саме Північне Причорномор'я, згадаємо, носило таку назву як ТАВРІЯ - країна бика, вепра, вола (від тавр - бик). Звідси легенди про Мінотавра.

i 023
tur
b7060033

Бик займав центральне місце і в Мінойській цивілізації. Тут на Криті, як і в Подніпров'ї, у величезній кількості виотовляли фігурки і статуетки у вигляді биків, проводили ігрища за участю биків та воїнів, що являло собою також і ініціацію для юнаків. На Криті знайдені численні ритуальні вази з зображенням бика, маски, які за формую дуже нагадують трипільські. 

19cc28428f358694fa86263115ec139a--the-goddess-crete


Критські жриці з піднятими руками до Сонця. Культ Бика.

5599382 900


Кераміка із символами із зображеннями Тура-бика.

"Заправляла" биком - жінка. На острові процвітав матріархат, у повному сенсі цього слова. Жінки тут були надзвичайно вродливими, адже для них були створені всі умови. Жінка брала участь не тільки в обрядах, а й в змаганнях, політичному, громадському житті і так далі. Є припущення, що саме на Криті виникло таке явище як - амазонки. В Трипільській культурі матріархат теж займав центральне становище, зокрема культ Великої Богині-Матері виник саме в Трипіллі.  

094


Крито-мінойські цариці. Нащадки трипільських жриць.

28bac86a64c0356a6e90645e86928eef

У пелазгів, як і трипільців, панував матріархат. Були розповсюджені культи пов'язані з жінками. У релігійному житті пелазгів основну функцію виконували жриці.

Писемність

Писемність Критської цивілізації, як і Трипільсьої досі не вивчена і не підтверджена. Тим не менш було знайдено чимало глиняних табличок які нагадують Тертерійські з культури Вінча та, власне, легендарний Фетський диск, який свідчить. що у пелазгів було логографічне, ієрогліфічне письмо. Згадаємо трипільську символіку - ряд знаків трипільської символіки відповідає літерам мінойської писемності.

8d0-Phaistos disk A


Фетський диск

Цікаво, що трипільська мова, за деякими оцінками, найімовірніше характеризувалася словами з відкритими складами, що характерно для мов Криту і Малої Азії. Це, до речі, ще один аргумент на користь того, що від Криту до Дніпра існував певний культурний простір. В українській мові слідів трипільської залишилося більше за все, наприклад такі звичні нам слова як: батько, теля, хліб, кінь, кобила, іскра тощо.

Крах цивілізації Криту

Як загинула цивілізація Криту? Вона сильно постраждала через виверження вулкану, був землетрус, а потім цунамі, які "накрили": порти, храми, царські двори. Історики зазначають, що саме ця катастрофа й породила міф про знищення Алтантиди.

ancient crete


Критська цивілізація загинула несподівано внаслідок масштабної тектонічної катастрофи

Як і після кожної розрухи, далі пішла економічна і духовна деградація (наприклад, жертвопринесення немовлят і т.д.). Втім, не тільки це. Відбулася грецька колонізація всієї області - греки, а вірніше ахейці використали ослабленість пелазгів і завоювали їх острова, а згодом приватизували все, що тут було, фактично привласнили собі здобутки і культуру пелазгів. Всі знахідки і старожитності потім назвуться "давньогрецькими": грецька кераміка, грецьке письмо, грецьке містобудування і т.д. Адже пізні грецькі історики вважали ці народи варварами, хоча насправді культура пелазгів перевищувала культуру ахейців. Самі ж греки, по суті, нічого доброго не принесли - вино, мстивих богів і розпусту? 

 

 - Культурно-історичний ресурс "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     праісторія      трипілля      загадки      культура

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

  НАШ YOUTUBE-КАНАЛ  МИ В FACEBOOK

  Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr