Четвер
28 бер., 2024
     

Ukrainian English

Бережа – символ Берегині Роду

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 16

Символ Берегиня

Бережа або Берегиня - один з найдавніших і найшанованіших символів у слов'ян, його генетичне коріння сягає глибини століть. Це символ життя і родючості, символ Матері-Природи, матері усього сущого, яка дає життя й оберігає (береже) наше родинне вогнище. Виряджаючи чоловіків та синів у нелегкі походи, матері, дружини й кохані дарували їм на пам’ять ці непересічні амулети — рушники з оберегами, аби живими верталися до рідної домівки.

Образ Берегині до нас дійшов до нас у вишивці: на обрядових руш­никах, у жіночому одязі бачимо стилізовану жіночу постать з піднятими догори руками (знак захисту) - захисниці від хвороб і покровительці людських доль. Іноді, в руках панна тримає квітку - символ багатства і благополуччя, або пташок - провісників світлої долі і сімейного щастя. У центрі фігури також зображалася квітка, що символізує вагітність або дитину. Напевно, звідси пішла приказка "Діти - це квіти життя". Нерідко Берегиню підміняла ідеограма — ромб з гачками — землеробський символ родючос­ті, магічний оберігальний знак (українська плахта — своєрідний «переспів» цього мотиву).

В часи, коли наші Пращури жили невеликими поселеннями у найтяжчих умовах, ключем до виживання була наявність великої кількості дітей, які допомагали б по господарству. Осісти на землі могли лише міцні сім'ї і клани, де було багато працівників для розкорчовування лісу, оранки, спорудження будинків і т.д. Тому культ здорової міцної жінки, здатної народжувати здорових дітей, був чи не основним.

Берегиня – захисниця людей від усякого зла, «хатня» богиня, як її ще називають, що оберігає оселю, малих дітей, добробут сім’ї. Жінка споконвіку вважалася Берегинею, її слово, тепле і ласкаве лікувало і повертало, жінка - як символ самого Життя була об'єктом поклоніння у сиву давнину. Саме жінці призначено від Бога берегти сім'ю, дітей, Любов, Затишок, Злагоду... Саме на тендітних жіночих плечах "тримаються три кути в хаті", як справедливо зауважує народна мудрість. Відголоски про неї знаходимо у таких словах, як: "берег", "береза" (дерево Берегині Лади), "бережений", "оберігати", "обереги" тощо.

Берегиня - символ роду

Символ Берегині значно давніший за свій спрощений прототип - руну Одал в германо-скандинавській традиції, він відомий ще з Трипілля, культура якої просякнута жіночою символікою. Жінка-прародителька представлена глиняними образами повнотілих зрілих жінок, що народжують. На животі Берегині був зображений ромб, розділений начетверо з крапками (зернами всередині) – символ засіяного поля. Також на багатьох трипільських статуетках зображені вертикальні, прямі, зигзагоподібні та хвилясті лінії, які пов’язуються із знаками дощових струменів та розпущеним волоссям жінок – виконавиць обрядових танків.

В трипільців Берегиня була не тільки володаркою Неба, але і всієї Природи, господинею небесних вод, від неї залежала родючість. Наші Предки малювали її на стінах своїх осель, на писанках та інших обрядових предметах, виліплювали з глини. Серед трипільських поселень відомі знаходження жіночих статуеток. Більшість із них мають культове призначення.

У дерев'яному різьбленні Київської Русі теж зустрічається символ Берегині, однак він піддавався сильній стилізації та спрощенню, так як технології та інструменти того часу не дозволяли з достовірністю зобразити всі елементи цього символу.

Символ Берегині Роду

Дерево життя - символ і атрибут Берегині, часто ці символи взаємозамінюють один одного. У зв'язку з цим на ногах жіночих статуеток розміщали знак землі. Ноги богині - це коріння дерева, які знаходяться в Землі. Берегиню зображали і змієногою, так як земля - місце проживання бога підземного світу Наві - Ящура або Змія. Відповідно, верхня частина дерева асоціювалася з головою Богині.

З різних джерел відомі назви Берегині: Жива, Дана, Лада, Леля, Діва, Літня Баба, Рожаниця, Мокоша. З X ст., тобто з приходом християнства, символічне зна­чення Берегині (Венери, Рожаниці) було перекладено на образ Богородиці, Оранти, яку також зображають із піднятими до неба руками, немов старовинну Берегиню... В образі Оранти людина вшановувала саму природу, вшановувала життя, подвиг материнства.

Отже, символ Берегині - це священний для нас, українців, генетичний код, який несе в світи суть і творення, і захисту, а через це – вічне оновлення і гармонію життя Людини...

Слава Берегиням нашого роду!

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber