English German Polish Spanish
Головна♦ Духовна культура ➤ ♦ Видатні українці

Видатні українці


Україна має ким пишатися. Чимало видатних полководців, філософів, поетів і письменників, науковців, дослідників народилося на нашій землі. Золотими літерами вони увійшли в історію української культури, проте... Дехто з них був, на жаль, забутий і пам'ять про них загубилася в лабіринтах часів. А про когось знаємо надто багато загальних фактів, проте мало з їх особистого життя. Ми щодня збираємо факти про українців, якими можна пишатися. І це не тільки титани духу: Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Україна, а й багато-багато інших. Ми будемо знайомити вас з Великими українцями у даному розділі. 

 Григорій Сковорода

 Тарас Шевченко

Іван Франко 

 Леся Українка

AddThis Social Bookmark Button

Історія галичанки, яка побачила світ, або дивовижні обрії Софії Яблонської

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Un452342342342342-1“В моїх мандрівках, з краю до краю, я ніде не зустріла раю, якого сподівалася. Зате іноді, хоч здалека, схопила кілька відблисків земного щастя, яке тепер має для мене більшу вартість, ніж уявлені раї”, – рефлексувала Софія Яблонська 1934 року.

AddThis Social Bookmark Button
 

Василь Вишиваний, або життя щирого українця ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitle52252525vssd-118 серпня 1948 року в застінках Лук’янівської тюрми в Києві, в наслідок багатомісячних катувань кагебісткими катами, обірвалося життя ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга (Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen), представника однієї із найславетніших європейських монархічних династій, якому судилося вписати яскраву сторінку у драматичний перебіг Національно-визвольної боротьби Українського Народу, під ім’ям Василь Вишиваний.

AddThis Social Bookmark Button
 

Петро Обаль - останній романтик галицького класичного мистецтва

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

obalpertroi

Мистецький доробок цього непересічного в українському мистецтві художника, з перспективи часу, спонукає пильніше придивитися до його життя і творчості.Автор понад 500 робіт живопису, графіки, екслібрису.Твори художника  експонувалися у містах: Берлін (Німеччина), Братислава (Словаччина), Відень (Австрія), Женева (Швейцарія), Івано-Франківськ, Київ, Прага (Чехія), Торунь (Польща), Ульяновськ (нині РФ), Чикаґо (США). Дотепер нема серйозного дослідження творчості П.Обаля, хоч існує-животіє (і за це слава Богу!) у Стрию меморіальний музей митця, підтримуваний героїчними зусиллями дочки художника Віри.

AddThis Social Bookmark Button
 

Галицькі натуралісти: Костянтин-Станіслав Петруський

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

naturalistpewewqeqІм'я знаменитого галицького натураліста Костянтина-Станіслава Петруського було несправедливо забуто в різні періоди нашої історії. Він – випускник Львівського і Болонського університетів сам створив у рідному селі Підгородці зоологічний дослідницький центр - перший звіринець або природоохоронний парк у всій Австро-Угорській імперії, а можливо й в Європі.

AddThis Social Bookmark Button
 

Українські полководці: від давнини до Другої Світової

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

polkruissЕволюція ролі командувача у війську відбивала ті чи інші тенденції історичного розвитку Русі-України. Військові традиції наших предків занурюються у легендарні часи, коли билинно-літописні князі стояли на чолі "народу-війська", тобто ополчення із усіх дорослих чоловіків. Тоді ватажок завжди йшов попереду інших, своєю звитягою завойовуючи авторитет і пошану у племені.

AddThis Social Bookmark Button
 

Олесь Бердник. Послання до Росії (1978 рік)

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
berdnykdorosikjiРосіє!

У минулі часи, дружні або ворожі, діалоги між народами тривали постійно. Вони відбувалися стихійно. В сучасну добу цей привілей народних речників узурповано диктаторами — насильниками Права. Тому велика німота панує в духовній сфері наших націй, а натомість клекоче соціальний базар брехнею, зрадою і мізерними підробками єднання, дружби та злагоди.

AddThis Social Bookmark Button
 

Самоідентифікація Просвітителя. Борис Грінченко

Друк
Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Untitl533535533ed-1

 

О скільки сліз
повинні ми утерти,
О скільки пут
повинні розітнуть!
Скількох слабих
одрятувать од смерти,
Скільком сліпим
їх очі повернуть!

AddThis Social Bookmark Button
 

Параска Плитка-Горицвіт - гуцулка, яка повторила шлях Сковороди

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle455werwerwerw45d-478Народилася Параска Плитка 1 березня 1927 року в селі Бистрець, тепер Верховинського району на Івано-Франківщині, в сім’ї Штефана Плитки. ЇЇ батько був знаменитим ковалем на весь косівський край, окрім того – людиною освіченою, багато читав, знав мови. Мати – Анна – талановита ткаля та вишивальниця. Згодом сім’я перебралася у Криворівню.

AddThis Social Bookmark Button