Видатні українці


Вітаємо у Залі Світочів! Україна має ким пишатися, а українцям є з кого брати приклад. Полководці, філософи, поети і письменники, науковці, дослідники народилися в Україні. Золотими літерами ці видатні українці увійшли в історію та прославились далеко за межами Батьківщини. Дехто з них був, на жаль, забутий, а когось пам'ятаємо досі. На цій сторінці будемо знайомити вас із видатними, талановитими, великими і геніальними українцями минулого: цікаві розповіді та факти, спогади, історії, дослідження. 

Григорій Сковорода - портрет

Григорій
Сковорода

 Тарас Григорович Шевченко - портрет

Тарас
Шевченко

Іван Якович Франко - портрет

Іван
Франко
 

Леся Українка портрет 

Леся
Українка


Українські полководці: від давнини до Другої Світової

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

polkruissЕволюція ролі командувача у війську відбивала ті чи інші тенденції історичного розвитку Русі-України. Військові традиції наших предків занурюються у легендарні часи, коли билинно-літописні князі стояли на чолі "народу-війська", тобто ополчення із усіх дорослих чоловіків. Тоді ватажок завжди йшов попереду інших, своєю звитягою завойовуючи авторитет і пошану у племені.

 

Василь Вишиваний, або життя щирого українця ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

Untitle52252525vssd-118 серпня 1948 року в застінках Лук’янівської тюрми в Києві, в наслідок багатомісячних катувань кагебісткими катами, обірвалося життя ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга (Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen), представника однієї із найславетніших європейських монархічних династій, якому судилося вписати яскраву сторінку у драматичний перебіг Національно-визвольної боротьби Українського Народу, під ім’ям Василь Вишиваний.

 

Геніальні картини Олега Шупляка на тему Трипільської культури

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

trypilski-ideyi-shuplyak

Олег Шупляк - талановитий український художник, чиї роботи знаходяться у колекціях: Національного музею Тараса Шевченка у Києві, міністерства культури України, Наукового центру Онтаріо (Канада), міжнародного Фонду "Культурне надбання" (Санкт Петербург), а також у приватних колекціях багатьох країн світу. Велику популярність серед українців здобув завдяки своїй серії робіт "Двозори" - картини-ілюзії з подвійним сенсом. Заслужений художник України (2017),  член Національної спілку художників України (2000). 

 

Самоідентифікація Просвітителя. Борис Грінченко

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Untitl533535533ed-1

Його дитячі роки нічим особливим не вирізнялися, окрім великого бажання пізнавати світ і спраги читання. В біографії, написаній для "Исторії літератури руської" О.Огоновського, зазначено: "Забившися в гущавину лісову, малий хлопець 7–8 років упивався чарівним малюванням улюблених авторів, забуваючи за їми сумну дійсність… 

 

 

Історія галичанки, яка побачила світ, або дивовижні обрії Софії Яблонської

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Un452342342342342-1“В моїх мандрівках, з краю до краю, я ніде не зустріла раю, якого сподівалася. Зате іноді, хоч здалека, схопила кілька відблисків земного щастя, яке тепер має для мене більшу вартість, ніж уявлені раї”, – рефлексувала Софія Яблонська 1934 року.

 

Петро Обаль - останній романтик галицького класичного мистецтва

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

obalpertroi

Мистецький доробок цього непересічного в українському мистецтві художника, з перспективи часу, спонукає пильніше придивитися до його життя і творчості.Автор понад 500 робіт живопису, графіки, екслібрису.Твори художника  експонувалися у містах: Берлін (Німеччина), Братислава (Словаччина), Відень (Австрія), Женева (Швейцарія), Івано-Франківськ, Київ, Прага (Чехія), Торунь (Польща), Ульяновськ (нині РФ), Чикаґо (США). Дотепер нема серйозного дослідження творчості П.Обаля, хоч існує-животіє (і за це слава Богу!) у Стрию меморіальний музей митця, підтримуваний героїчними зусиллями дочки художника Віри.

 

Федір Піроцький - винахідник першого в світі електричного трамвая

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Піроцький - винахідник трамваюПояві першого електричного трамваю світ завдячує українцеві Федору Піроцькому. Саме фізику з Полтавщини вперше спало на думку підвести електрику по дротах до рейок, на яких стояв трамвай, щоб звідти вона переходила до мотора. На сум, постать Піроцького так і залишається забутою та невизнаною в історії, тому ця робота мала на меті трохи відкрити завісу таємничості та пролити світло на окремі події на шляху до виникнення електричного трамваю, а також нагадати загалу, хто є справжнім винахідником цього виду транспорту.

 

10 фактів про художницю Марію Приймаченко

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Художниця Марія ПриймаченкоМарія Приймаченко народилася за різними даними 31 грудня 1908 або близько 12-13 січня 1909 року у селі Болотня на Київщині. За своє 89-річне життя створила понад 650 робіт. Вважається неперевершеним митцем наївного народного стилю (примітивізму). У своїх роботах зображувала чарівних тварин, квіти та сюжети з селянського побуту. Протягом життя художниці її картини відвідали експозиції Всесвітньої виставки у Парижі, численних республіканських показів мистецтв, а також побували у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Сьогодні картини Марії Приймаченко оцінюють в десятки тисяч доларів, проте все життя художниця прожила у скруті.

 

Параска Плитка-Горицвіт - гуцулка, яка повторила шлях Сковороди

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Untitle455werwerwerw45d-478Народилася Параска Плитка 1 березня 1927 року в селі Бистрець, тепер Верховинського району на Івано-Франківщині, в сім’ї Штефана Плитки. ЇЇ батько був знаменитим ковалем на весь косівський край, окрім того – людиною освіченою, багато читав, знав мови. Мати – Анна – талановита ткаля та вишивальниця. Згодом сім’я перебралася у Криворівню.

 

Юрій Котермак - дрогобицький звіздар і попередник Нострадамуса

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

imgonline-com-ua-Shape-RKu85esgkYCu3HmСин дрогобицького ремісника Юрій Котермак був ще зовсім малим, коли померла його мати під час родів. Батько мріяв, щоб син став ученою людиною, й послав його в науку до дяка. Юрій швидко навчився читати й писати і виявився найкращим учнем з-поміж усіх дітей у цього старенького чоловіка, який охоче віддавав їм свої знання.

 

Олесь Бердник. Послання до Росії (1978 рік)

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3
berdnykdorosikjiРосіє!

У минулі часи, дружні або ворожі, діалоги між народами тривали постійно. Вони відбувалися стихійно. В сучасну добу цей привілей народних речників узурповано диктаторами — насильниками Права. Тому велика німота панує в духовній сфері наших націй, а натомість клекоче соціальний базар брехнею, зрадою і мізерними підробками єднання, дружби та злагоди.

 

Галицькі натуралісти: Костянтин-Станіслав Петруський

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

naturalistpewewqeqІм'я знаменитого галицького натураліста Костянтина-Станіслава Петруського було несправедливо забуто в різні періоди нашої історії. Він – випускник Львівського і Болонського університетів сам створив у рідному селі Підгородці зоологічний дослідницький центр - перший звіринець або природоохоронний парк у всій Австро-Угорській імперії, а можливо й в Європі.

 

Іван Пулюй - перший винахідник X-променів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Іван Пулюй18 січня 1896 року нью-йоркській публіці вперше був представлений незвичайний прилад. Від бажаючих побачити вражаючі досліди з невидимим випромінюванням не було відбою, а журналістська братія на всі заставки розписувала неймовірні властивості Х-променів, включаючи їх здатність проникати в голову громадян і бути інструментом читання найпотаємніших думок. Проте, досі мало хто знає, що першим винахідником променів, які потім стануть "ренгенівськими" був українець Іван Пулюй. Про це та про інше у нашій статті. 

 

Остап Вишня - король українського сміху

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Остап Вишня«Король українського сміху» Остап Вишня не забував про почуття гумору не тільки на риболовлі чи полюванні, але й у застінках НКВД. Він був легендою ще за життя. Окремими виданнями вийшло близько двох сотень (!) книжок його гуморесок, фейлетонів, оповідань, зібрання творів. Творчість видатного майстра сміху студіюють у школах, вона є обов’язковою на факультетах журналістики університетів під час вивчення теми «Фейлетон» і, звісно, на спецкурсі «Гумор і сатира у засобах масової інформації».

 

Афоризми і цитати відомих українців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

aforyzmu-vidomyh-ukrainciv

Афоризми відомих українців - тільки кращі і вибрані цитати! Невичерпна мудрість Світочів України. Публікуємо ретельно підібрані українські афоризми спеціально на замовлення підписників порталу "Спадщина Предків". 

 

Дід Панас - що ми знаємо про нього?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Дід Панас«Добрий вечір вам, малятка, любі хлопчики й дівчатка. Це я, дід Панас...» — так зазвичай починав свою вечірню казку знаменитий ведучий програми «На добраніч, діти». З розкішними козацькими вусами, у незмінній вишиванці він звертався до української малечі з інтер’єру простої сільської хати, прикрашеної вишитими рушниками.

 


Сторінка 1 з 2

Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання.

heritage@spadok.org.ua
twitter instagram pinterest skype tumblr 

Допомога проекту: