English German Polish Spanish

Шигірський ідол

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 73

imgonline-com-ua-Shape-0aWddm5HF1qaШигірський ідол є найдавнішою культовою скульптурою з дерева, яка в 3 рази старіша пірамід в Єгипті. Він має висоту 5,3 метра, об’ємну голову і довгий тулуб у вигляді дошки. Знахідка була зроблена в 1890 році під час розробки Шигірського торфовища, на східному склоні Північного Уралу, на 4-метровій глибині. Тулуб статуї з усіх боків покритий різьбленим геометричним орнаментом. Саму скульптуру датують епохою мезоліту (9,5 тисячі років тому).

За розпорядженням графа Стенбок-Фермора, який володів ділянкою, де був знайдений ідол, його передали в Єкатеринбурзький музей, в якому він довго зберігався в запасниках. Про його цінність вчені дізналися лише у 1997 році. Німецьким дослідникам вдалося встановити вік скульптури завдяки комбінації двох методів: підрахунку річних кілець дерева, з якого був виготовлений ідол, і проведення радіовуглецевого аналізу. За словами Томаса Тербергера, куратора департаменту старожитностей Державного агентства з охорони культурної спадщини Нижньої Саксонії, вік ідола становить більше 11 тис. років.

3a065b8f resizedScaled 1020to498

Clip2net 171211235317

image 1

Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-3 1

544

Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-2

1432788552 7

1432788546 12

1432788610 8

1432788586 15

1432788543 16

Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-7

Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-4

1404968579 Shigir-24

Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-5

Михайло Жилін, науковий співробітник Інституту археології РАН, провів трасологічний аналіз, результати якого дозволили дізнатися історію виготовлення скульптури. За його словами, ідол був зроблений з модрини більше 9000 років назад. Дерево спочатку зрубали, потім розкололи, розрівняли площини за допомогою крем’яних тесел, після чого добре відшліфували. В останню чергу була оброблена голова скульптури, для чого використовувався інструмент з щелеп бобра. За словами Жиліна, після того, як ідола встановили на постамент, він деякий час постояв, потім впав в озеро і зник під товщею торфу.

Вчені так і сперечаються на рахунок сакрального змісту ідола. Що він символізував?

На ідолі є 7 личин, що, ймовірно, символізують сім вимірів. Причому сьомий вимір представлений як верхнє об'ємне (двостороннє) чільне «обличчя», а шість вимірів — у вигляді шести рельєфних «облич». Останні вирізані на широких площинах «тіла» ідола: три на лицьовій, що символізують тримірний світ, і три личини на зворотному боці, що символізують недоступні звичайній людині виміри (четверте, п'яте, шосте). Дослідники припускають, що личини пов'язані з Верхнім (небесним) і Нижнім (підземним) світами, а також втілюють жіноче і чоловіче начало, світ рослин і світ тварин. Варто відзначити, що взори, яким вкритий тулуб Шигірського ідола, нагадують орнаменти Мізинської культури - на 2-3 тисячі років старшої за Шигірський ідол. Так, на Мізинському браслеті, який датується XVIII тис. до н.е., кандидат історичних наук Б. Фролов виявив такий самий орнамент, що має п’ять зон, три з яких виконано «меандром», а дві — зигзагами, і назвав його палеолітичним нкалендарем двадцяти-тисячолітньої давності! 

20

 

ЧИТАТИ: МІЗИНСЬКІ БРАСЛЕТИ

І тут на Шигірському 5-метровому велетні ми зустрічаємо щось подібне. Досвідчені етнографи, знайомі зі знахідками кам'яного віку та календарями допотопних племен, відразу висунули припущення, що ці орнаменти - своєрідний Місячний календар.

Shigir idol

1432788598 6

Геометричні штрихи, прямі і хвилясті лінії, круги, ромби, трикутники - що це як не древній 9000 літній палеоастрономічний  календар на "тілі" божества, разом з зображеними по різних боках духами 7 вимірів.
З 7 чакр за Ведами складаєься наше тіло. Стародавні шумери надавали числу 7 величезного значення. Не секрет, що кожна з чотирьох фаз місяця ділиться саме на сім днів, і саме місячні цикли лягли в основу давньошумерського календаря. 

Ще одна дивина, яку помітили дослідники в ідолі - його нехарактерна поза. Зазвичай, вона у ідолів статична, ця ж статуя мов би у русі, біжить - ноги у неї були схрещені. При цьому статую, швидше за все, не закопували в землю для стійкості, як більшість ідолів, а кріпили якимось іншим чином. Не виключено, що ідол й зовсім стояв на своїх ногах. На жаль, у дореволюційні часи нижня частина тулуба довжиною 193 см безслідно зникла, як це зазвичай буває з подібними пам'ятками. 

Clip2net 171211205745

Ноги ідола досі не можуть розшифрувати та деякі припускаюдть,
можливо вони символізувати безкінечність.
А можливо вони вказують на позу лотоса та пізнання світу в процесі медитації. 

shig kultura

shigir torfyanik 2

Який висновок можна зробити? А висновок дуже простий - праслов'янська культура одна із найдревніших в світі. І скільки б не гуділи про Стародавній Єгипет, Давній Рим чи Грецію - тут, на теренах Індоєвропи, 18000-6000 років до н.е. (Мізин-Трипілля) люди вже мали ознаки своєї високорозвинутої культури і цивілізації - будували мегаполіси, споруджували протостоунхенджі, складали місячні і сонячні календарі, вираховували час по зорям, займалися хліборобством і скотарством, мистецтвом і військовою справою. 

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків" 


Теги:     ідоли      мезоліт      праісторія      старожитності      праслов'яни      культура

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus


RSS канал Спадщина Предків Facebook Спадщина Предків Vkontakte Спадщина Предків Телеграм Спадщина Предків Twitter Спадщина Предків Instagram Спадщина Предків Flickr Спадщина Предків

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 

loading...