П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Катафрактарії - важка кінниця сарматів

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 5

Катафрактарії

Сарматські племена, як і більшість степовиків, являли собою в першу чергу воєнізовану спільноту. Воїнами були і чоловіки, і жінки. Сарматське військо являло собою племінне ополчення, регулярної армії не було. Головною частиною війська була важка кіннота, озброєна довгими списами і залізними мечами, захищена обладунками і на той час практично непереможна.

КатафрактарійКатафрактарії - сарматська важка "артилерія", небачений на той час військовий винахід. Лише у XV столітті європейські лицарі наздогнали, по тяжкості озброєння, сарматських кіннотників, але кількісно з ними зрівнятися вони не змогли. Середньовічні лицарські загони представляли собою невелику ударну групу нобілітету, основні бойові дії завжди вели представники нижчого стану.

Не так було у сарматів - рівних і вільних воїнів. Кавалерія представляла значну силу: і кількісно, і якісно. За описами древніх авторів, це було страшне видовище - катафрактарії в ударному строю. Величезна багатотисячна маса закутих в залізні обладунки (дуже коштовне і рідкісне озброєння, для того часу) вершників і коней, мчала на римські легіони без єдиного звуку. Тільки тупіт копит наповнював повітря. Списи були основною зброєю і досягали в довжину 4-4,5 метрів. Мечі вже не були потрібні, оскільки передові ряди зносилися миттєво, а решта, хвалені ветерани воєн Римської Імперії, бігли без оглядки і часто були затоптані кіньми, закутими в лати, як і вершники.

Давньоримський історик Амміан Марцелін писав: 

«Вони проїжджають величезні простори, переслідуючи ворога, або втікаючи самі, сидячи на швидких і слухняних конях, і кожен веде в поводі ще одного коня, іноді двох, щоб змінюючи, зберегти їх сили».

Пізніше сарматські важкоозброєні вершники – катафрактарії, захищені шлемами й панцирами, мали на озброєнні чотириметрові піки та метрові мечі, луки і кинджали. За свідченням Тацита у «ватажків та всієї знаті» сарматів, які напали 69 р. н. е. на Нижню Мезію, були панцирі «з залізних пластин або дуже товстої шкіри».

Сарматський катафрактарійСарматський катафрактарій

Для спорядження такої кінноти у сармати мали добре розвинене металургійне виробництво і збройну справу. Катафактарії (різновид важкої кінноти, розповсюджений у східних кочових іранських народів) атакували потужним клином, який пізніше, в середньовічній Європі,  назвали «свинею», вони врізалися у ворожий стрій, розбиваючи його навпіл і довершували розгром супротивників, скидаючи  їх довгими тяжкими списами перед себе, збиваючи противника з коней, а також вступаючи з ним у поєдинок довгими прямими мечами, пристосованими для удару з коня.

Удар сарматської кінноти, був значно потужнішим за скіфський. Але, важка кіннота складалася з представників племінної знаті, тоді  як більшу частину військ складала звичайна легка кіннота.

Військова майстерність сарматських вершників змінювалася і вдосконалювалася з плином часу. В ранньосарматський період (3-2 ст. до н.е.) основою війська були легкоозброєні кінні стрільці, одягнені в шкіряні лати і шоломи. Але вже в середньосарматський період (1 ст. до н. е. -серед. 2 ст. н. е.) військова перевага була забезпечена дружинами важкоозброєнних вершників. Чисельність таких загонів і їхня роль у війську сарматів постійно зростали. Захищений панцирем з металевих або рогових пластинок і конічним шоломом, знатний воїн сарматів перекидав супротивника списом і добивав його довгим мечем вершника. Своїх коней «лицарі» сарматів теж одягали в спеціальну збрую. Довгі мечі вони носили на лівому боці, а на правому — короткі кинджали, схожі на скіфський акінак. У сагайдаках з поховань сарматів археологи іноді знаходять по декілька сотень вістер стріл.

Винайдені сарматами важко озброєна кіннота та новий спосіб ведення кінного бою, стали найбільш значним їх нововведенням, яке з часів Великого переселення народів увійшло в звичаї інших кочових етносів, а далі й варварських народів Європи та середньовічного європейського рицарства.

- Культурно-просвітницьке товариство "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber