English German Polish Spanish
Головна♦ Праісторія♦ Сармати ➤ Катафрактарії - важка кінниця сарматів

Катафрактарії - важка кінниця сарматів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kaeaamasmaСарматські племена, як і більшість кочівників, являли собою в першу чергу воєнізовану спільноту. Воїнами були і чоловіки, і жінки. Сарматське військо являло собою племінне ополчення, регулярної армії не було. Головною частиною війська була важка кіннота, озброєна довгими списами і залізними мечами, захищена обладунками і на той час практично непереможна.

Сарматська важка кавалерія - Катафрактарії - небачений на той час військовий винахід. Лише у XV столітті європейські лицарі наздогнали, по тяжкості озброєння, сарматських кіннотників, але кількісно з ними зрівнятися вони не змогли. Середньовічні лицарські загони представляли собою невелику ударну групу нобілітету, основні бойові дії завжди вели представники нижчого стану.

Не так було у сарматів - рівних і вільних воїнів. Кавалерія представляла значну силу: і кількісно, і якісно. За описами древніх авторів, це було страшне видовище - катафрактарії в ударному строю. Величезна багатотисячна маса закутих в залізні обладунки (дуже коштовне і рідкісне озброєння, для того часу) вершників і коней, мчала на римські легіони без єдиного звуку. Тільки тупіт копит наповнював повітря. Списи були основною зброєю і досягали в довжину 4-4,5 метрів. Мечі вже не були потрібні, оскільки передові ряди зносилися миттєво, а решта, хвалені ветерани воєн Римської Імперії, бігли без оглядки і часто були затоптані кіньми, закутими в лати, як і вершники.

Аммін Марцелін писав: «Вони проїжджають величезні простори, переслідуючи ворога, або втікаючи самі, сидячи на швидких і слухняних конях, і кожен веде в поводі ще одного коня, іноді двох, щоб змінюючи, зберегти їх сили». Пізніше сарматські тяжко озброєні вершники – катафрактарії, захищені шлемами і панцирами, мали на озброєнні чотириметрові піки та метрові мечі, луки і кинджали. За свідченням Тацита у «ватажків та всієї знаті» сарматів, які напали 69 р. н. е. на Нижню Мезію, були панцирі «з залізних пластин або дуже товстої шкіри».

pic S A Sarmatian Cataphract-marble-block-from-Tanais-2nd-century-AD

Сарматський катафрактарій

Для спорядження такої кінноти у сармати мали добре розвинене металургійне виробництво і збройну справу. Катафактарії (різновид важкої кінноти, розповсюджений у східних кочових іранських народів) атакували потужним клином, який пізніше, в середньовічній Європі,  назвали «свинею», вони врізалися у ворожий стрій, розбиваючи його навпіл і довершували розгром супротивників, скидаючи  їх довгими тяжкими списами перед себе, збиваючи противника з коней, а також вступаючи з ним у поєдинок довгими прямими мечами, пристосованими для удару з коня.

Удар сарматської кінноти, був значно потужнішим за скіфський. Але, важка кіннота складалася з представників племінної знаті, тоді  як більшу частину військ складала звичайна легка кіннота.

Військова майстерність сарматських вершників змінювалася і вдосконалювалася з плином часу. В ранньосарматський період (3-2 ст. до н.е.) основою війська були  легкоозброєні кінні стрільці, одягнені в шкіряні лати і шоломи. Але вже в середньосарматський період (1 ст. до н. е. -серед. 2 ст. н. е.) військова перевага була забезпечена дружинами важкоозброєнних вершників. Чисельність таких загонів і їхня роль у війську сарматів постійно зростали. Захищений панцирем з металевих або рогових пластинок і конічним шоломом, знатний воїн сарматів перекидав супротивника списом і добивав його довгим мечем вершника. Своїх коней «лицарі» сарматів теж одягали в спеціальну збрую. Довгі мечі вони носили на лівому боці, а на правому — короткі кинджали, схожі на скіфський акінак. У сагайдаках з поховань сарматів археологи іноді знаходять по декілька сотень вістер стріл.

Винайдені сарматами важко озброєна кіннота та новий спосіб ведення кінного бою, стали найбільш значним їх нововведенням, яке з часів Великого переселення народів увійшло в звичаї інших кочових етносів, а далі й варварських народів Європи та середньовічного європейського рицарства.

sarmassddosds

 

© Культурно-просвітницьке товариство "Спадщина Предків"


Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus


RSS канал Спадщина Предків Facebook Спадщина Предків Vkontakte Спадщина Предків Телеграм Спадщина Предків Twitter Спадщина Предків Instagram Спадщина Предків Flickr Спадщина Предків

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 

loading...