Головна♦ Праісторія ➤ ♦ Трипільська культура

Праісторія


Праісторія - це період найдавнішої історії людства, від появи людини до виникнення писемності. Відомості про цей період дають археологічні джерела та перші писемні згадки, стародруки. Праісторія України нараховує тисячі років. Протягом цього часу українську землю встигли відвідати чимало племен і цивілізацій та залишити свій культурний слід. 

 Арії

 Трипільська культура

Кіммерійці 

 Скіфи

Сармати

 Кельти

 Біла Хорватія

Слов'яни 

 Київська Русь

Українське козацтво

AddThis Social Bookmark Button
 • Скіфи

  Скіфи


  Скіфи - ядро українського народу, родичі сарматів і прабатьки козацтва. Скіфи довгий час панували майже на всьому просторі Індоєвропи, а їх держава - Скіфія, увійшла в праісторію як одна з наймогутніших держав стародавнього світу. Складалася вона з Великої та Малої (Царської) Скіфії і простягалася майже по всій території України, практично один в один повторюючи її мапу XIX ст. Саме в Україні знаходяться кургани скіфських царів, цю землю вони вважали своєю Батьківщиною.

  AddThis Social Bookmark Button
 • Київська Русь

  Київська Русь


  Київська Русь на карті середньовічної Європи у IX ст. фактично була супердержавою, вона наводила жах на Хозарію та тримала під контролем Візантію. Вороги боялись та поважали русичів. З допомогою варязької правлячої касти Рюриковичів, Київська Русь стала другим після Скіфії державним утворенням на території України. Період Київської Русі породив безліч геніальних і легендарних людей - полководців, волхвів, митців, істориків. У часи Київської Русі був зведений пантеон слов'янських богів та сформований пласт давньоруського фольклору (бандуристи, скоморохи). Але разом з тим, період Київської Русі являє собою і початок гострих міжусобиць, і насильницької християнізації. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Українське козацтво

  Українське козацтво


  Козаки - чоловіча військова каста та етносоціальна група, яка виникла на основі скіфо-сарматських, а також половецьких племен в степах України та Подунав'ї приблизно в XIV столітті. Вони з'явилися як протест проти утисків та переслідувань збоку царів, князів та бояр, переважно це були вільні люди, утікачі, кріпаки, селяни, що знайшли притулок в Дикому Полі - Причорноморських степах, згодом утворили Запорозьку Січ. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Трипільська культура

  Трипільська культура


  Трипільська культура - археологічна культура і цивілізація доби енеоліту (кам'яно-мідний вік), яка існувала в Дніпровсько-Дунайському межиріччі в VII-III ст. до н. е. на території сучасних України, Молдови, Румунії, частині Угорщини. Генетично вона також була дуже пов'язана з культурами неоліту Балкано-Карпат - культурою
  Вінча в Болгарії, культурою Боян, Хаманджія, Гумельниця в Румунії. В Австро-Угорщині та, власне, на Західній Україні до 1939 року її називали "культурою мальованої, розписної галицької кераміки", а на території Румунії та Молдови  - "культура Кукутень". В Україні офіційно культура була відкрита археологом Вікентієм Хвойкою, який у 1890-х роках проводив розкопки на Київщині, хоча вони велися й значно раніше, в 1870-х роках.  Трипільці першими винайшли плуг та колесо, спекли хліб та започаткували містобудування. Загалом, Трипільська культура, на нашу думку, склала ядро майбутньої європепейської цивілізації.

  AddThis Social Bookmark Button
 • Кельти

  Кельти


  Кельти в Україні залишили чималий слід в історії, причому Карпати і Галичину сміливо можна називати їх Прабатьківщиною. Задовго до того як потрапити в Ірландію чи Шотландію, вони проживали компактно на території Балкано-Карпатської зони, поширюючи свої вірування і традиції, мистецтво і ремесла у всій Центральній Європі. Щоправда, кельтами їх назвали умовно, насправді вони поділялися на різні племена, наприклад - галли, бойї, валлони. Яку роль кельти зіграли в українській історії? Чи можна їх вважати прапращурами українців? На усі ці запитання, ми спробуємо дати відповідь, детально проаналізувавши присутність кельтів на цій території. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Арії

  Арії


  Арії - сукупна назва давніх племен, сонцепоклонників, хліборобів і землеробів, споріднених мовою і культурою, котрі проживали в центрі Європи, в основному в Північному Причорномор'ї (прабатьківщина гену R1a). Внаслідок змін клімату та інших невідомих чинників, була зафіксована велика міграція аріїв в сторону Древньої Індії, Китаю та Ірану - від чого у науковому середовищі виник новий термін - індоєвропейці та індоіранці. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Біла Хорватія

  Біла Хорватія


  Біла Хорватія - держава, яка чудернацьким чином випала з історичних підручників України, незважаючи на те, що була одним з найпотужніших племінних утворень докиївських часів. Білі хорвати взяли пряму участь в етногенезі західних українців (русини, лемки), а їх столиця знаходилася в Стільську (сьогодні село в Львівській обл.) - мастшабне городище в 250 га, справжній мегаполіс тих часів. Існує версія, що білі хорвати мали сарматське походження, а саме - були роксоланами. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Сармати

  Сармати


  Сармати - племена індоіранського походження, споріднені скіфам, найбільш близькі до сучасного українського етносу. Історично відомо, що генеалогія деяких українських козаків бере початок від сарматського коріння. Усім відома зачіска "оселедець" та "козацькі вуса" - часто зустрічаються у сарматських племен, зокрема роксоланів (рус-аланів - білих аланів). На історичній мапі держава Сарматія з'явилась на місці Скіфії - сармати майже повністю винищили своїх дідів - скіфів. І це один з негативних прикладів історії, який не варто наслідувати, а навпаки зробити висновки і ніколи не повторювати. Він показує як потужна супердержава може зникнути назавжди, якщо всередині країни міжусобиці. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Кіммерійці

  Кіммерійці


  Кіммерійці - доскіфський народ Північного Причорномор'я залізного віку, завойовники Малої Азії, скотарі і кочівники, професійні вершники. Вони були першими степовиками України, залишивши по собі безліч кіммерійських стелл - кам'яних антропоморфних скульптур. Кіммерійці були індоєвропейцями, мова їх близька до санскриту. З часом, були витіснені спорідненими племенами - скіфами. 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Словяни

  Слов'яни


  Слов'яни - так були названі племена докиївських часів. Досі точно невідомо, чи це була самоназва, чи етнонім, чи взагалі штучне поняття, введене істориками. Не існує також одностайної думки про етимологію назви - від "слава"; від "слово", тобто об'єднані спільним словом, єдиною мовою; від грецького "склавос" - раб.  Однак, до наших днів ця назва закарбувалася в таких топонімах як Словенія та Словаччина, а також численних гідронімах (р.Славутич, р.Случ, р.Славниця). 

  AddThis Social Bookmark Button
 • Характерники

  Характерники


  Козаки-характерники - легендарні "ніндзя" Дикого Поля. Про них складені легенди і написано чимало книжок. На Запорозькій Січі їх було багато. Практично у кожній сотні були свої характерники, які могли замовляти кулі, насилати на ворога мару, піднімати на ноги тяжко ранених і невиліковно хворих. Їх поважали і боялися, називаючи химородниками, галдовниками, заморочниками. Своє бойове мистецтво вони успадкували від арійської касти кшатріїв. 

  AddThis Social Bookmark Button