СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Давні вірування Народна магія
Народна магія

Магічний зміст підкови

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle2525255225d-1У різних європейських народів підкова — символ удачі. Існувало повір'я, що злі сили завжди ходять колами, але дійшовши до кінця підкови (розірваного кола С), змушені повернути назад. Підкову вішали не тільки над дверима або на дверях, а й скрізь, де негативна енергетика могла потрапити до будинку (вікна, камін, піч і т.і.).

 

AddThis Social Bookmark Button
 

ЯЛИНА В НАРОДНІЙ МАГІЇ І ОБРЯДАХ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

magijsdasdaЯлиновою смолою прокурювали помешкання від усякого зла, особливо у день Велеса (11 лютого) – тут використано дезинфікуючу здатність ялини. Якщо щось недобре комусь лізло в голову – кілька крапель ялинової смоли вкидували у вогонь, прокурювали хату – своєрідна аромотерапія. В старі часи радили влаштовуватись ночувати в лісі під ялиною, бо вона захистить від злих духів. Саме ялинове гілля колись мали за оберіг хати від негоди, буревію, витівок злих духів, посівів – від граду. З ялини робили криничне цямбриння (щоб нечисть біля води не чіплялась), скриню (щоб ніякі шкідники там не заводилися). 

AddThis Social Bookmark Button
 

ВОЛОССЯ У ВІРУВАННЯХ УКРАЇНЦІВ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

volossyasdsdЗдавна в культурі різних народів світу волоссю надавали особливого значення. Звичаї та обряди, пов’язані з волоссям, відображали віру наших предків у його надзвичайну силу.

AddThis Social Bookmark Button
 

Оголеність в обрядах і магічних практиках слов'ян

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

nagotaritualТрадиційна культура  слов'ян - західних і особливо південних - густо замішана на самій що ні на є голій людської тілесності. Як це не дивно звучить для сучасного городянина, у багатьох слов'янських обрядах практикувалося повне чи часткове оголення тіла: у сільськогосподарській магії, у чаклунській практиці й езотеричних ритуалах, у календарних обрядах й іграх, що мають сакральний характер. Оголення мов би повертає людину в природний стан. Нагота покликана також захищати людину від впливу темних сил.

AddThis Social Bookmark Button
 

НАУЗИ - МАГІЯ ВІДЬОМ ТА ВОЛХВІВ

e-mail Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 2

nauzyНевидима божественна нитка, що простягнулася між світами - алегорія містичного зв'язку, праобраз загадкового всесвітнього тяжіння, що з'єднує таємничими «узами» космічні об'єкти, розділені прірвою часу і простору. Тонка невидима нитка - стародавній символ людського життя і долі; дві переплетені нитки - емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - скорботний знак смерті.

AddThis Social Bookmark Button
 

МОТИВ ЗДОРОВ’Я В ТЕМАТИЦІ ПОЛІСЬКИХ НАРОДНИХ ПОРІВНЯНЬ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle24242424244242d-1Мабуть, найважливішим аспектом у житті людини є її власне здоров’я та здоров’я оточуючих. Недарма при зустрічах та прощаннях бажали один одному: “Дай, Боже, тобі здоров’я!”; “Щоб ти здоровий був!”. Кожен розумів, що благополуччя, щастя, душевна рівновага можливі лише тоді, коли є здоровим і міцним тіло. Хвороби ж у всі часи й усіма народами вважалися карою божою; недугів боялися, їх замолювали, для них вигадували “правдоподібні” історії виникнення та враження.

AddThis Social Bookmark Button
 

Глина та глиняні вироби в лікувальній магічній практиці українців у другій пол. ХІХ – першій пол. ХХ століття

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untrwrwrrrwwrweeeeeitled-1Глина та глиняні вироби впродовж тривалого історичного періоду аж до початку ХХ століття, займали важливе місце в традиційно-побутовій культурі українців. Використання глини припускала і значна частина, раціонального у своїй основі, народного лікування. Різні лікувальні засоби: мазі, відвари, напари готувалися тоді саме в череп’яних виробах. Народні знання про лікувальні властивості глини й вплив черепка на ліки, приготовані в ньому обумовили застосування глиняних виробів і в магічній практиці, зокрема, в якості оберегів, з метою профілактики хвороб «неприродного походження».

AddThis Social Bookmark Button
 

Використання воску в народному знахарстві

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

U4141144114ntitled-1Сьогодні, на початку XXI ст., часу загального наступу новітніх технологій, глобальної комп'ютеризації, розвитку супутникового теле-радіозв'язку тощо, пріоритетного значення набуває раціональне мислення людини. Разом з тим, нашому століттю притаманна й первісна віра в магію слова та дії, що від покоління до покоління передавалася серед сільських шептух, як на Поліссі називали жінок, котрі займались народним лікуванням за допомогою замовлянь та магічних маніпуляцій з лікарськими речовинами, рослинами. Грунтуючись на власних експедиційних матеріалах, маємо підстави зазначити, що таких носіїв первісної магії залишилося не так і багато; даються взнаки поширення освіти, загальна доступність засобів масової інформації. Вважаємо, що феномен знахарства - недосліджена ділянка народної культури, що має привернути до себе увагу фахівців різних галузей наук: етнологів, лінгвістів, психотерапевтів, лікарів. Маємо змогу долучитися до найпотаємнішого пласта народної мудрості, який не завжди в змозі сприйняти раціонально мисляча людина.

AddThis Social Bookmark Button
 

ФОРМУЛИ ПРИВІТАННЯ В ЗАЧИНАХ УКРАЇНСЬКИХ ЗАМОВЛЯНЬ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitlerrqqrqrrqd-2У статті розглянуто формули привітання як один з елементів текстового обрамлення українських замовлянь. Проаналізовано засоби створення емоційного стану оповідача у привітальних конструкціях. З’ясовано, що досліджувані одиниці у поєднані зі звертаннями виступають засобом експресивного синтаксису.

AddThis Social Bookmark Button
 

«Печина» в українських замовляннях

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit533355353led-2Про використання «печини» (фрагмент глиняної обмазки печі або цеглини) в родинних захисних обрядах, народній медицині та ветеринарії. Подано варіанти текстів замовляння, покликаного вберегти новонароджену дитину від «пристріту».

AddThis Social Bookmark Button
 

Купівля молочного посуду як вияв жіночої господарчої магії

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tt4242342tttttttt444-478Стаття присвячена обрядодії, яку здійснювали українські жінки, купуючи глечики для молока. Вона була притаманна переважно для Середнього Полісся, Поділля, Буковини та Лемківщини. Семантико-палеонтологічний аналіз показав, що йдеться про вияв архаїчної жіночої господарчої магії, пов’язаний зі стародавніми скотарськими традиціями цих регіонів.

AddThis Social Bookmark Button
 


Підписатись 
на публікації проекту: