П'ятниця
19 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Що їли українці до появи картоплі?

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 9

Що їли наші предки

Сьогодні картопля – чи не головна національна страва. Але ще якихось 300 років тому наші предки навіть не знали, як виглядає цей диво-овоч. З чого складався раціон українців три століття тому? Аж до XVII століття основу харчування українців складали різні злаки, зернові культури, дичина і велика кількість риби – її сушили (причому не на мотузці, як це роблять зараз, а в печі). На рибній основі варили юшки.

ПЕРШІ СТРАВИ 

Завжди були дуже популярні в Україні. Не кожна країна може похвалитися такою кількістю рецептів супів, або юшок, як їх називали. Варево, юшка, куліш, борщ, холодник, капусняк, тетеря – далеко не повний список перших страв.

ГАРНІРИ

Українці готували багато кашоподібних страв на основі пшениці, гречки, сочевиці з додаванням грибів, капусти, сушених фруктів і ягід.

Географічні відкриття серйозно вплинули на асортимент страв української столу. На початку XVII століття в раціоні українців з’явилися продукти, без яких сьогодні важко уявити українську кухню: картопля, томати, кукурудза, соняшник.

М’ЯСО 

В свіжому вигляді готували не часто. В основному його коптили або засолювали, робили різні ковбаси і купати. Так м’ясо могло зберігатися довше.

Оскільки в християнському календарі велика кількість постів, м’ясо на столі релігійних українців було рідкістю. Перед початком посту все м’ясні продукти доїдали.

САЛО

Існує версія, за якою сало як продукт харчування набуло популярності в Україні за часів татарських набігів. Мусульмани не вживали в їжу свинину, а тому не забирали її.

ПРИПРАВИ

Головними гострими приправами були часник і хрін. Ними, як правило, приправляли м’ясо і сало. Також як приправу використовували зелень: листя кульбаби, бурякове листя, кропиву і лободу. А ось салати українцям були незнайомі.

ДЕСЕРТИ 

Десертом зазвичай служили різні киселеподібні страви. Однією з таких страв є кваша, яку готували на основі рідкого кислого тіста.

НАПОЇ

За легендою, саме українець Юрій Кульчицький у 1683 році відкрив першу кав’ярню у Відні. Приблизно в цей же час кава завойовує популярність і в самій Україні. Довгий час напій був популярний в Західній Україні серед заможних громадян, в той час як Центральна і Східна частини країни віддавали перевагу чаю.

АЛКОГОЛЬ

За часів Київської Русі як не дивно, але напої майже не були алкогольними, хіба що зброджені напої: квас, пиво, мед і збитень. Справа в тому, що робота в полі вимагала багато сил, а такі напої – дуже калорійні і давали багато енергії. Що пили на Русі можете прочитати у нашій статті.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber