Четвер
25 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Що таке давньоруський збитень?

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

Збитень

 

Збитень

Археологічні розкопки свідчать про те, що немає в світі народу, який не використав би мед в приготуванні своїх традиційних напоїв. Не стали винятком і давні слов'янські народи. Споживаючи мед, вони робили пожертву своїм богам. А напої з медом і на основі меду - неодмінний атрибут всіх бенкетів, релігійних приношень, ритуалів і просто повсякденного життя давніх слов'ян. Наші далекі предки любили медові напої та попивали їх в чималих кількостях. Побічно це підтверджується старовинними рецептами, в яких інгредієнти вимірювалися в десятках літрів води і десятках кілограмів меду (наприклад, взяти «1,5 пуда меду», «розвести 12 відрами води»). Один з таких медових напоїв відомий нам під назвою «Збитень».

Перші згадки про напій зустрічаються в літописах XII століття. В ті часи їх називали «перевами», пізніше «узваром», «варом» (напій, який виходив в результаті кип'ятіння води з додаванням трав, ягід, плодів і меду). Передбачається, що його назва походить від дієслова «збивати». Чи так це насправді - сказати важко. Але відомо, що при його приготуванні зазвичай використовувалися дві різні посудини. В одній готували трав'яний настій, в іншій - мед. І перед вживанням вміст обох змішувався - «збивався». За визначенням, яке дається в старовинних книгах і літописах древніх слов'ян, збитень - це солодкий медовий напій, основним компонентом якого є мед. Крім того, для його приготування використали воду, різні прянощі, різні трави, в тому числі і лікарські.

Давньоруський збитень

Тому пити ароматний і смачний давньоруський збитень - одне задоволення. І довгий час (до появи і масового поширення чаю) це був, мабуть, єдиний гарячий напій. Його пили вдома, готували в самоварах, готували на вулицях, розташованих зазвичай в найбільш багатолюдних місцях міста. А збитенщики на ярмарках і базарах розносили його в самоварах і пропонували замерзлому люду. Пили його з самоварів зазвичай з глиняних гурток або спеціальних опуклих стаканчиків в прикуску з калачами, булочками і пряниками.

Існує версія, що саме для цього напою і був на Русі придуманий самовар. Можливо, так і є. Адже чай з'явився на столі наших предків набагато пізніше. Медовий збитень з настоєм з лікарських трав (ромашкою і м'ятою, звіробоєм і шавлією) пили не тільки для настрою, а й для відновлення здоров'я. На Русі цей популярний напій в спекотні дні, у лазні пили холодним, як засіб, відмінно вгамовуючий спрагу. Взимку ж в мороз - це був кращий зігріваючий і тонізуючий напій.

Як приготувати давньруський збитень?

Найстаріший рецепт приготування збитня був знайдений в збірнику настанов і порад - в знаменитій книзі «Домострой» редакції XVI століття, приписується протопопу Сильвестру. Хоча достеменно відомо, що цей давньоруський напій з'явився набагато раніше, ще в XI-XIII століттях. Основні компоненти для класичного традиційного збитня - мед, вода і приправи (шавлій, звіробій, імбир, лавровий лист, перець, кардамон, кориця, м'ята, гвоздика). Він, на відміну від інших традиційних медових напоїв, готується просто і швидко. Пити його можна вже через 3-4 години. У технології його приготування не використовується тривалий процес бродіння, як, наприклад, це робиться при приготуванні Медовухи або Суриці (маловідомий давньоруський ритуальний напій). За способом приготування напій може бути безалкогольним і алкогольним (4-7%), простий або заварний. На відміну від багатьох напоїв на основі меду, його найчастіше готували безалкогольним: не додавали хміль і не зброджували мед.

Рецептів приготування збитня відомо дуже багато. Найчастіше згадуються збитні "Володимирівський", "Суздальський", "Ялівцевий" тощо. Відрізняються вони один від одного незначно: або набором використовуваних приправ і спецій, або різною технологією приготування. Класичний рецепт давньоруського збитню - це приготування в двох посудинах. В одній розчиняли у воді мед і доводили до кипіння, в іншій - готували відвар прянощів. Після чого змішували все разом. А найпростіший рецепт - змішати всі інгредієнти відразу в один прийом, прокип'ятити хвилин 20-30, настояти і процідити.

Рецепт давньоруського збитня

збитень медовий

  • Мед - 200 г;
  • Біла патока - 1 кг
  • Вода - 5-6 л
  • Спеції: кориця - 2 г, гвоздика - 5 шт.,
  • Бадьян - 3 шт.,
  • Імбир - 2 ч. Л.,
  • Чорний перець (горошок) - 10 шт., суха м'ята - 5 ст. л., кардамон - 6-8 шт.

Спосіб приготування: мед і патоку розпустити в гарячій воді і кип'ятити ще чверть години. Додати прянощі і прокип'ятити все разом ще 10 хвилин.

Рецепт хмільного збитня

На приготування заварного напою піде значно більше часу. Він виходить в результаті недовгого процесу бродіння меду. Для приготування алкогольного збитню за цим рецептом знадобиться: 

збитень хмільний

  • Вода - 1 літр
  • Мед - 250 г
  • Малиновий сік - 1 стакан
  • Дріжджі - 2 ст. л.

Спосіб приготування: мед розпустити в гарячій воді, додати сік, прокип'ятити протягом 1,5 годин. Потім в охолоджену суміш додати дріжджі (або шишечки хмелю) і тримати в теплому місці не менше 12 годин. Перебродило сусло витримувати місяць в холодному місці. Після завершення всіх цих процесів суботні можна пити. Можна спростити процедуру отримання хмільного збитню, додавши в готовий напій, наприклад, горілку або червоне вино (вийде щось схоже на глінтвейн).

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber