СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Гуцульщина Мольфарство
Мольфарство

Що таке мольфа?

e-mail Друк

molfawhatМольфа – це зачарований, себто одухотворений предмет, який використовується у магічній практиці карпатських мольфарів. Дехто з дослідників вважає, що саме від слова "мольфа" і походить слово "мольфар". Однак, це не так. "Мольфа" - присвійне від "мольфар", тобто річ мольфара. Нею може стати будь-яка заговорена віщуном річ, чи та, що використовується у побуті (стрічка, клапоть тканини), чи то виготовлена власноруч, наприклад - мосяжні персні, медальйони, згарди або знайдена мольфаром річ, іноді тваринного походження (зуб, перо птаха, кості тощо). 

e-max.it: your social media marketing partner
 

Мольфари - одвічні хранителі Карпат

e-mail Друк

molfasacralmЗ вікопомних часів в Карпатах живуть люди, котрі володіють надприродніми здібностями: вони "читають" зірки, повелівають бурями та громами, "зав’язують" і "розв’язують" дощ, заклинають змій. Можуть передбачати майбутнє та минуле, зцілюють недугих. Достатньо їм встромити градового ножа у дерево, як з нього потече молоко. А один з їхних головних атрибутів - залізна бартка. Раз на рік вони йдуть у нікому невідомі печери, аби там, не бачачи Сонця, провести у зародку дванадцять днів і дванадцять ночей, очиститися й відродитися такими, якими вони бажають. 

e-max.it: your social media marketing partner
 

ЗАСТОРОГИ ТА ПОРАДИ МОЛЬФАРА НЕЧАЯ

e-mail Друк

molfarneachajzastorogi«Ми усі підсвідомо є язичниками. Не люблю священиків. Понад те скажу, що незабаром Ватикан буде знищений, християнська релігія занепаде і запанує язичницька віра.
– Якщо Бог один, чому в існуючих релігіях так багато протиріч?
– Так має бути. Судити кожного будуть по вчинках, а не по тому, хто ким себе вважає.
– А як ставитесь до святої сповіді?
– А ви скажіть: чи дурний дурному може порадити, якщо він сам дурний? Священик такий же грішний, як і я. То чому я йому маю розповідати свої гріхи? Навіщо це?»

(Михайло Нечай в інтерв'ю)

e-max.it: your social media marketing partner
 

Нові причинки, щодо етимології "мольфар"

e-mail Друк

molpharwtymology huculsczhynaНові дані, щодо етимології гуцульського слова "мольфар" взяті з роботи Н. А. Михайлова (Михайлов Н. А. Укр. мольфар, слвн. malavar и др. Демонологическая параллель // Terra Balcanica / Terra Slavica. К юбилею Т. В. Цивьян. Балканские чтения 9. – М., 2007. С. 93-97), цитати надалі - звідти.

Для подальшої розповіді важливо відзначити, що іноді в румунськомуфольклорі слово balaur або bălaur позначає не дракона, а людину, котра може перетворюватися на дракона і повелівати погодою.

e-max.it: your social media marketing partner
 

НАЙВІДОМІШІ ГУЦУЛЬСЬКІ МОЛЬФАРИ КІНЦЯ XIX - ПОЧ. XX СТ.

e-mail Друк

molphar666ВАСИЛЬ ПАЛИВОДА

Автор статті про село Саджава Богородчанського району Василь Надрага в "Альманасі Станиславівської землі" (Т.2, 1985 Нью-Йорк) розповідає про місцевого знахаря Василя Паливоду, який жив тут у 1-пол XXст. Читаємо: "В період між обома війнами славний був у Саджаві ворожбит Василь Паливода. Вмів відвертати навроки, потрапив привертати коровам молоко, що його "відбирала" відьма чи наврочив погляд злої людини. Заворожував на ниві згаї горобців, щоб не з'їдали зерна. Відвертав від села град, бурю й тучі-громи. Навіть стріляв з вікна хати з рушниці до чорта, що строїв йому фіґлі з дупла яблуні в саду. Рік-річно перед святом Купала виїздив з сином Дмитром і зятем Юрком Гадусом на луги річки Луква, збирав там різне зілля (привозлив звідти 2-3 мішки цвіту бадилля і коріння), дома сушив те все та приготовляв (в разі потреби) вивар на всякі хвороби-немочі. Це в дечому помагало людям, що зверталися до нього по поміч. Богородчанські лікарі одного разу судилися з ним за це".

e-max.it: your social media marketing partner
 


Сторінка 1 з 2

Підписатись 
на публікації проекту: