СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Гуцульщина Мольфарство

Мольфарство


Загадкові і таємні жителі Карпатських гір... Як багато і мало водночас знаємо про них. Чимало сказано про мольфарів в народі та водночас відомо небагато конкретної інформації про їх діяльність, їх життя, побут, обряди і ритуали, лише шматочки з етнографічних збірників, а на яву зостали лиш одного останнього - мольфара Михайла Нечая, котрий, на жаль, не залишив по собі, ані учня, ані жодної книги. Отож, цей розділ буде присвячений мольфарству. Ми збираємося заповнити цю прогалину і дослідити даний феномен в карпатській культурі, відповісти на численні питання про мольфарів. 

AddThis Social Bookmark Button

Соломонари - румунські градівники і хмарники

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Un5464563bhfghtitled-1Відведення градових хмар та інших гідроатмосферних катаклізмів для етносів, що населяли територію Карпат, залишалося в кінці ХІХ – на поч. ХХ ст. своєрідним професійним заняттям. Тому, мольфарство - явище, яке побутує не тільки в українській Гуцульщині, але й на території Румунії. Власне, про це явище у наших карпатських сусідів ми поговоримо у даній статті. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Михайло Нечай: цілющі рецепти з мольфарської скарбниці

e-mail Друк
Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

імшелщввфіДо знайомства з Михайлом Нечаєм я мала кілька менш значущих зустрічей з українськими цілителями, а потім доля звела з цим знаменитим карпатським мольфаром. Ця зустріч була для мене, як для цілителя, надзвичайно важливою, оскільки саме Нечай навчив працювати з кристалами, передав мені багато замовлянь та унікальних рецептів.

AddThis Social Bookmark Button
 

Що таке мольфа?

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

molfawhatМольфа – це зачарований, себто одухотворений предмет, який використовується у магічній практиці карпатських мольфарів. Дехто з дослідників вважає, що саме від слова "мольфа" і походить слово "мольфар". Однак, це не так. "Мольфа" - присвійне від "мольфар", тобто річ мольфара. Нею може стати будь-яка заговорена віщуном річ, чи та, що використовується у побуті (стрічка, клапоть тканини), чи то виготовлена власноруч, наприклад - мосяжні персні, медальйони, згарди або знайдена мольфаром річ, іноді тваринного походження (зуб, перо птаха, кості тощо). 

AddThis Social Bookmark Button
 

Карпатські мольфи і мольфари: таємниці, факти, припущення

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

molfasacralmХто такі мольфари, звідки ведуть свої стежки? Яке походження має дана назва? Що ми знаємо про сакральні предмети карпатських жерців - мольфи? Чому мольфарів в Карпатах на сьогоднішній день майже не залишилося? На ці та інші питання, які хвилюють допитливого шанувальнника карпатської старовини, відповідає наша енциклопедична стаття "КАРПАТСЬКІ МОЛЬФИ І МОЛЬФАРИ. ТАЄМНИЦІ, ФАКТИ, ПРИПУЩЕННЯ".

AddThis Social Bookmark Button
 

Застороги та поради мольфара Нечая

e-mail Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

molfarneachajzastorogi«Ми усі підсвідомо є язичниками. Не люблю священиків. Понад те скажу, що незабаром Ватикан буде знищений, християнська релігія занепаде і запанує язичницька віра.
– Якщо Бог один, чому в існуючих релігіях так багато протиріч?
– Так має бути. Судити кожного будуть по вчинках, а не по тому, хто ким себе вважає.
– А як ставитесь до святої сповіді?
– А ви скажіть: чи дурний дурному може порадити, якщо він сам дурний? Священик такий же грішний, як і я. То чому я йому маю розповідати свої гріхи? Навіщо це?»

(Михайло Нечай в інтерв'ю)

AddThis Social Bookmark Button
 

Нові причинки, щодо етимології "мольфар"

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

molpharwtymology huculsczhynaНові дані, щодо етимології гуцульського слова "мольфар" взяті з роботи Н. А. Михайлова (Михайлов Н. А. Укр. мольфар, слвн. malavar и др. Демонологическая параллель // Terra Balcanica / Terra Slavica. К юбилею Т. В. Цивьян. Балканские чтения 9. – М., 2007. С. 93-97), цитати надалі - звідти.

Для подальшої розповіді важливо відзначити, що іноді в румунськомуфольклорі слово balaur або bălaur позначає не дракона, а людину, котра може перетворюватися на дракона і повелівати погодою.

AddThis Social Bookmark Button
 

НАЙВІДОМІШІ ГУЦУЛЬСЬКІ МОЛЬФАРИ КІНЦЯ XIX - ПОЧ. XX СТ.

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

molphar666ВАСИЛЬ ПАЛИВОДА

Автор статті про село Саджава Богородчанського району Василь Надрага в "Альманасі Станиславівської землі" (Т.2, 1985 Нью-Йорк) розповідає про місцевого знахаря Василя Паливоду, який жив тут у 1-пол XXст. Читаємо: "В період між обома війнами славний був у Саджаві ворожбит Василь Паливода. Вмів відвертати навроки, потрапив привертати коровам молоко, що його "відбирала" відьма чи наврочив погляд злої людини. Заворожував на ниві згаї горобців, щоб не з'їдали зерна. Відвертав від села град, бурю й тучі-громи. Навіть стріляв з вікна хати з рушниці до чорта, що строїв йому фіґлі з дупла яблуні в саду. Рік-річно перед святом Купала виїздив з сином Дмитром і зятем Юрком Гадусом на луги річки Луква, збирав там різне зілля (привозлив звідти 2-3 мішки цвіту бадилля і коріння), дома сушив те все та приготовляв (в разі потреби) вивар на всякі хвороби-немочі. Це в дечому помагало людям, що зверталися до нього по поміч. Богородчанські лікарі одного разу судилися з ним за це".

AddThis Social Bookmark Button
 

Зміїна бабця

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Unt24242442242424itled-1У Шибеному змії — звичне явище. У Карпатах їх багато, місцеві ходять горами в гумаках, плазунів не бояться. А якщо й станеться якась халепа, вкусить змія, то всі йдуть до баби Васюти — Василини Палійчук. Кажуть, вона вміє заговорювати. Погану твар, погану твар…

AddThis Social Bookmark Button
 

Карпатські заговори XVII століття з Мармарощини

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Unrwwrrwrwwrtitled-1У чотирьох номерах часопису “Листок” (1885-1903) за 1892 рік вміщено публікацію відомого історика, професора Петербурзького університету, дослідника історії Закарпаття Олексія Петрова «Угорско-русские заговоры й заклинания начала XVII века» (на той час українців Закарпаття називали угорськими русинами, оскільки територія краю входила до складу Угорщини під назвою Угорська Русь).

AddThis Social Bookmark Button
 

Арідник - владика гір, витоковий демонологічний образ Карпат

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

aridusmafusАрідник - за давніми віруваннями гуцулів, верховний дух Потойбіччя, прародитель Карпат. Цей мітологічний персонаж є найдавнішим в гуцульській архаїчній культурі та посідає особливе місце в демонологічній ієрархії. Йому підпорядковуються усі полонинські духи: чугайстри, щезники, малпи, літавиці, нявки, лісовики та інші. Коли треба було відігнати град чи бурю до нього зверталися мольфари. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Гуцульський мольфар Ґой із Шешор

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцукцкукцукцукцitled4444-478Мало хто з гуцулів не чув про надприродні можливості примівника Ґоя з Шешорів, Косівського району. Зараз його називають мольфаром, цілителем, ясновидцем. Говорять, що вмів читати думки, лікував людей від найстрашніших хвороб, а крім того, водився з нечистою силою. За однією з легенд, колись до Ґоя за допомогою йшли дві жінки. В подяку несли два десятки яєць. Утім, не доходячи до хати мольфара, вони подумали, що 20 буде забагато, і половину відклали, щоб забрати на зворотному шляху. Та коли верталися, замість яєць знайшли кубло змій…

AddThis Social Bookmark Button
 

Гуцульські примівки під редакцією І.Франка

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцукцукцукцукцукцitled4444-478Може у жадної части нашого народа не розповсюджена так сильно віра в зносини поодиноких людей, знахарів, лікарів, воржбитів і т.и. з надземними силами, як серед Гуцулів. Майже в кождім селі, звичайно широко розкиданім по горах, ярах і верхах, є кілька або й кільканадцять голосних знахарів та примівників і примівниць, а деякі примівки знає мало що не кождий чоловік і жінка в селі. Майже кожду слабкість, пошесть і долегливість уміють тут лічити при помочи "примівок" сполучених з ріжнородними знахарськими обрядами.

AddThis Social Bookmark Button
 


Сторінка 1 з 2

Підписатись 
на публікації проекту: