Понеділок
30 бер., 2020

Мольфарство


molfary-i-molfarstvo

Мольфари - загадкові жителі Карпатських гір... Як багато і мало водночас знаємо про них. Чимало сказано про мольфарів в народі та водночас відомо небагато джерельної бази пр їх діяльність, побут, життя, звичаї і обряди, ритуали - лише шматочки з етнографічних збірників, а на яву зостали лиш одного - мольфара Михайла Нечая, котрий, на жаль, не залишив по собі, ані учня, ані жодної книги. Отож, цей розділ буде присвячений мольфарству. Ми збираємося заповнити цю прогалину і дослідити даний феномен в карпатській культурі, відповісти на численні питання про мольфарів. 


Карпатські мольфи і мольфари: таємниці, факти, припущення

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 126

molfary-karpaty

Хто такі мольфари, звідки ведуть свої стежки? Яке походження має дана назва? Що ми знаємо про сакральні предмети карпатських жерців - мольфи? Чому мольфарів в Карпатах на сьогоднішній день майже не залишилося? На ці та інші питання, які хвилюють допитливого шанувальнника карпатської старовини, відповідає наша стаття.

 

7 найвідоміших мольфарів XIX століття в історії Українських Карпат

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 6
molfary-guculy

Тема мольфарів до кінця не розкрита. Щороку нам приходить все більше відомостей про це унікальне явище в українській історії і етнографії - карпатський шаманізм, мольфарство. Скільки їх було за всю історію Карпат? Ми зібрали для Вас список найвідоміших карпатських мольфарів кінця XIX - початку XX століття...

 

Арідник - владика гір, витоковий демонологічний образ Карпат

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3
Легенда про Арідника

Арідник - за давніми віруваннями гуцулів, верховний дух Потойбіччя, прародитель Карпат. Цей мітологічний персонаж є найдавнішим в гуцульській архаїчній культурі та посідає особливе місце в демонологічній ієрархії. Йому підпорядковуються усі полонинські духи: чугайстри, щезники, малпи, літавиці, нявки, лісовики та інші. Коли треба було відігнати град чи бурю до нього зверталися мольфари. 

 

Мольфар Ґой із Шешор

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

molfar-goy-z-sheshor

Мало хто з гуцулів не чув про надприродні можливості примівника Ґоя з Шешор, Косівського району. Зараз його називають мольфаром, цілителем, ясновидцем. Говорять, що вмів читати думки, лікував людей від найстрашніших хвороб, а крім того, водився з нечистою силою. За однією з легенд, колись до Ґоя за допомогою йшли дві жінки. В подяку несли два десятки яєць. Утім, не доходячи до хати мольфара, вони подумали, що 20 буде забагато, і половину відклали, щоб забрати на зворотному шляху. Та коли верталися, замість яєць знайшли кубло змій…

 

Мольфарка Параска Стафійчук з Верховини

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 13

molfarka-paraska

Історія життя карпатської мольфарки Параски Стафійчук з гуцульського села Верховина (Жаб'є), Івано-Франківської області. Відунка розповіла про своє життя. Як та хто навчив жінку мольфувати та інші подробиці старої знахарки. Також ви дізнаєтеся де живе мольфарка Параска, як дістатися та яка її доля? Читайте у нашій статті. 

 

Зміїна бабця Василина Палійчук із Шибеного

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

zmiyina-babcya-vasylyna

У Шибеному змії — звичне явище. У Карпатах їх багато, місцеві ходять горами в гумаках, плазунів не бояться. А якщо й станеться якась халепа, вкусить змія, то всі йдуть до баби Васюти — Василини Палійчук. Кажуть, вона вміє заговорювати. Погану твар, погану твар…

 

Карпатські заговори на Мармарощині

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 5

marmaroshchyna-zagovory

У чотирьох номерах часопису “Листок” (1885-1903) за 1892 рік вміщено публікацію відомого історика, професора Петербурзького університету, дослідника історії Закарпаття Олексія Петрова «Угорско-русские заговоры й заклинания начала XVII века» (на той час українців Закарпаття називали угорськими русинами, оскільки територія краю входила до складу Угорщини під назвою Угорська Русь).

 

Михайло Нечай: дримба, магія, медицина

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 14

nechay-magiya-karpaty

Про Михайла Нечая професор, доктор медичних наук Ю. М. Квітницький-Рижов сказав: "У наш час вітчизняна медична наука починає надавати особливої уваги нетрадиційним методам лікування. Це, мабуть, пов'язано з тим, що розвиток сучасної медикаментозної терапії йде шляхом удосконалення хімічного синтезу, який, врешті-решт, призводить до багатьох небажаних побічних ефектів нових лікарських препаратів. Крім того, в епоху перебудови, що ми її зараз переживаємо, виникає низка труднощів з забезпеченням прогресу фармацевтичної промисловості на рівні світових стандартів. Зазначені обставини спонукають до творчого опанування багатовікового досвіду народної медицини, яка є скарбницею емпіричних знань, що стосуються головним чином до галузі застосування лікарських рослин. Упровадження позитивних принципів й навичок народної медицини у сучасну лікувальну практику тепер дуже актуальна та перспективна справа. На Україні невичерпною коморою цінних лікарських рослин є Карпати, овіяна поетичними легендами Гуцульщина."

 

Гуцульські замовляння на непочату воду

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

nepochata-voda-guculy

Непочата вода в українській міфології - це вода, яку беруть до схід Сонця із джерела, тобто тоді, коли, як гадають, її ще ніхто не брав. Українці приписували непочатій воді велику силу, вживали для різних магічних обрядів. Так, породілля йшла вночі по непочату воду і пила її. У непочатій воді купали дитину-немовля.

 

Бойківські замовляння

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

boyko-zamovlyannia

Бойки - найзагадковіше українське плем'я. Старші бойки досі підпорядковують свої вчинки повір’ям і сновидінням. Чимало на Бойківщині було знахарів і примівників, які займались чарівництвом, віщували. Як відголос про ті старі часи є замовляння - старі архаїчні тексти, які супроводжували магічні дії відунів. Замовляння відбивають язичницький світогляд бойків, гармонійне співжиття з Природою, наповнене карпатською містикою і дивами.

 

Травник Йосип Панцьо з берегів Тиси

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 3
Закарпатський травник

Йосипа Панцю з Хуста знали не тільки в рідному місті. Він помер, але пам’ять про нього залишилася і тепер його справу продовжують рідні. Нижче  друкуємо згадки про цілителя. До нього за здоров’ям з’їжджалися пацієнти з усієї України. Серед тих, кого лікував літній чоловік – і прості люди, і народні депутати, і навіть доктори медичних наук. 

 

Застороги та поради мольфара Нечая

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 11

nechay-molfar-karpaty

Філософська скарбничка відомого на всю Україну мольфара - Михайла Михайловича Нечая, який помер 15 липня 2011 року. 

 

Михайло Нечай: цілющі рецепти з мольфарської скарбниці

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 12

mykhaylo-nechay

До знайомства з Михайлом Нечаєм я мала кілька менш значущих зустрічей з українськими цілителями, а потім доля звела з цим знаменитим карпатським мольфаром. Ця зустріч була для мене, як для цілителя, надзвичайно важливою, оскільки саме Нечай навчив працювати з кристалами, передав мені багато замовлянь та унікальних рецептів.

 

Знаки карпатської магії

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6

Знаки карпатської магії

Отримавши в дарунок від батька дивний оберіг, авторка згодом знайомиться зі справжнім магом-цілителем — у дивній металевій прикрасі він упізнає власноруч зроблену мольфу, тобто спеціально заговорений предмет. Так і починається спілкування столичної журналістки й гуцульського мольфара. Він відкриває жадібній до знань дівчині історію мольфарства, розповідає про обряд ініціації, спеціалізації мольфарів (любовна магія, бойові ритуали, керування стихіями, цілительство тощо), про їхню символіку, про лісових і гірських духів, про різноманітні таємні ритуали та вірування… 

 

Мольфа - що це таке?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

molfa-shcho-ce-take

Мольфа – це зачарований, себто одухотворений предмет, який використовується у магічній практиці карпатських мольфарів. Дехто з дослідників вважає, що саме від слова "мольфа" і походить слово "мольфар". Однак, це не так. "Мольфа" - присвійне від "мольфар", тобто річ мольфара. Нею може стати будь-яка заговорена віщуном річ, чи та, що використовується у побуті (стрічка, клапоть тканини), чи то виготовлена власноруч, наприклад - мосяжні персні, медальйони, згарди або знайдена мольфаром річ, іноді тваринного походження (зуб, перо птаха, кості тощо). 

 

Відуни і знахарі Бойківщини

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Відуни на Бойківщині

Серед різноманітної палітри міфологічного світу бойків особливе місце займають так звані "відуни" - реальні люди, які володіють народною магією та надприродною силою. Назви  "непростий, "відаючий", "знаючий" мають досить чітку та зрозумілу етимологію: такі люди своїми знаннями та вміннями вирізнялися з-поміж оточення, тобто були непростими для інших. В даній статті спробуємо охарактеризувати тих "знаючих, які безпосередньо впливали на життя та здоров'я бойків, - знахарів, ворожбитів, чарівників, баїльників.

 

Нові причинки, щодо етимології "мольфар"

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

molfar-etymologiya

Нові дані, щодо етимології слова "мольфар" взяті з роботи Н. А. Михайлова (Михайлов Н. А. Укр. мольфар, слвн. malavar и др. Демонологическая параллель // Terra Balcanica / Terra Slavica. К юбилею Т. В. Цивьян. Балканские чтения 9. – М., 2007. С. 93-97), цитати надалі - звідти.

 

Народна метеорологія жителів Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
51e4fd82143eca6909000012

Метеорологічні знання українців сформувалися внаслідок тривалого спостереження за природними явищами в певному екологічному середовищі. Особливості бачення світу при відсутності інструментальних методів прогнозування погоди і складність розвитку атмосферних процесів відбилися на всьому масиві традиційних метеорологічних уявлень. Народна метеорологія — складний комплекс, в якому поєднані позитивні емпіричні знання та ірраціональні засоби впливу на погоду.

 

Інтерв'ю з останнім мольфаром Нечаєм

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4
Мольфар Нечай грає на дримбі

У селі Верхній Ясенів Верховинського району Івано - Франківської області жив останній в Україні мольфар Михайло Нечай. Він лікував усі хвороби, навіть ті, які не в силі вилікувати наукова медицина. Мав силу розганяти хмари, зупиняти град та інш і нещастя. Володів неабиякими філософськими здібностями. А ще, очолював ансамбль дримбарів. Щодня біля домівки мольфара приходило багато людей з різних куточків України і з–за кордону - вони зверталися до мольфара по допомогу.

 

Володимир Шухевич про мольфарів і ворожбитів

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

shukhevych-pro-molfariv-vorozhbytiv

Володимир Йосифович Шухевич (1849 - 1915) - видатний український етнолог, фольклорист, письменник, член Наукового товариства ім. Т.Г.Шевченка. Довгий час вивчав та збирав етнографічні і антропологічні матеріали Гуцульщини. Автором було записано безліч колядок, пісень, переказів і обрядів, котрі передавалися з покоління у покоління гуцулами. Надзвичайно цікавим є матеріал про карпатських знахарів і ворожбитів - мольфарів, а також інших "непростих" людей. Подаємо унікальний текст із його легендарного п'ятитомника "Гуцульщина" (1899). 

 

Соломонари - румунські градівники і хмарники

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

Соломонари - румунські градівники і мольфари

Відведення градових хмар та інших гідроатмосферних катаклізмів для етносів, що населяли територію Карпат, залишалося в кінці ХІХ – на поч. ХХ ст. своєрідним професійним заняттям. Тому, мольфарство - явище, яке побутує не тільки в українській Гуцульщині, але й на території Румунії. Власне, про це явище у наших карпатських сусідів ми поговоримо у даній статті. 

 


Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

  НАШ YOUTUBE-КАНАЛ  МИ В FACEBOOK

  Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr