СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Святилища України Мегалітичні комплекси Карпат

"Княжі" скелі біля села Тишівниця

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

sacral tushivnycaКня́жі ске́лі — група скель, що височіють над долиною ріки Стрий. Розташовані у Сколівському районі Львівської області, у північній околиці села Тишівниця, неподалік від с. Нижнє Синьовидне.

AddThis Social Bookmark Button
 

Терношорська Лада - скельне святилище в Карпатах

e-mail Друк
Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

ladasmalllКаміння було першим природним довговічним матеріалом, на якому люди почали вибивати найважливіші знання, а в стародавні часи вони були пов’язані з культом. Каміння зберігало інформацію впродовж сотень і тисяч років, воно стало своєрідним першим архівом в історії людства.Т радиція висікання на каменях сакральних символів і знаків була поширена в різних реґіонах планети і тривала від епохи палеоліту до середньовіччя. На сьогоднішній день культові камені в Україні загалом, і в Карпатах особливо, залишаються найменш вивченою групою пам’яток попри те, що їхнє обстеження почалося ще в ХІХст.

Карпатський реґіон споконвіків був посередником, контактною зоною різних етносів і культур, місцем перетину Малоазійських,Балканських, Центрально-Європейських, Причорноморських та Скандинавських цивілізаційних впливів. Карпато-Балканський ареал був одним з головних дохристиянських сакральних центрів європейсько-середземноморського реґіону.

AddThis Social Bookmark Button
 

ПАВЛІВСЬКИЙ КАМІНЬ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

pavlivkamim33Павлівський камінь – це геологічне утворення висотою 30 м. Воно знаходиться у трикутнику лісового масиву, приблизно на однаковій відстані від трьох населених пунктів — сіл Князівське, Підлісся і Дуба. Про його унікальність свідчить той факт, що чеські будівельники змінили напрямок при будівництві магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, щоб зберегти дивовижну скелю. За однією з легенд, назва каменю походить від імені опришка, який врятував своїх побратимів від польських вояк.

AddThis Social Bookmark Button
 

Печерний комплекс в Розгірче

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

rozgirche21Розгірче - старовинне село в долині річки Стрий. Відоме з 1460 року. На південно-східній околиці села розташований скельний комплекс, який використовувався ще в язичницькі часи, про що свідчать сліди на скелях, а також виявлене тут у 1990 р. землеробське поселення на городищі VIII–VII ст. до нашої ери.

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Урочище Зачарована долина. Смерековий камінь

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

smallsolszsЗачарована Долина… Сама лише назва цього незвичайного місця у північному куточку Вулканічних Карпат розбурхує уяву мандрівника та породжує в душі бажання побувати тут. Проте не лише в інтригую чому найменні полягає особливість цього урочища. Виявляється, вислів «краще один раз побачити, ніж сто разів почути» – саме про цей казковий куточок на Іршавщині. Адже познайомившись з тутешніми краєвидами, ви зрозумієте, що його назва зовсім не перебільшена й цілком відповідає реальності. Не дарма тут ще у 1978 році було створено геологічний заказник площею 150 гектарів.

AddThis Social Bookmark Button
 

Святилища гори Смотрич

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

smotrychsvyatuylusСамий вигляд Смотрича і Вухатого Каменя свідчить про те, що ці гори стали священними не випадково. В Карпатах більше немає такого місця, де б по всій підковоподібній дузі двох гір були розкидані скельні остаки дивовижних форм. Природні особливості цих гір ідеально підходять під визначення поняття так званої бугади, яке ввів академік А. Окладніков на основі вивчення релігійно-космогонічних уявлень тюркських та інших народів. «Під бугадами, — пише В. Даниленко, — розуміють гори, скали і навіть лежачі на місцевості великі камені, як правило, з рогатими виступами , що й було основою сприймати їх як зооморфні, бикоподібні божества чи тотеми». Гігантський скельний комплекс Смотрича і Вухатого Каменя, що нагадує підкову, трон, голову рогатого бика, вражає людей ХХI століття масштабом, величчю священного місця, містерією народження нового дня.

AddThis Social Bookmark Button
 

ОБАВСЬКИЙ КАМІНЬ

e-mail Друк
Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

obavkamin11У Мукачівському районі Закарпаття, на стику двох хребтів — Плішки і Товстий, розташована скеля, яку називають Обавським каменем. Заввишки вона 80 м, завдовжки зо 2 км. Здалеку схожа на горбкуватий хребет із двоголовою вершиною. Гора знаходиться на висоті 979 метрів над рівнем моря. Довжина маршруту через село Тур’я-Бистра Перечинського району – 10 км, по часу – 3,5-4 години. Вкрита майже суцільними лісами (дуб, граб, бук). 

AddThis Social Bookmark Button
 

Скелі в Ямельниці

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

skelijamelnycyaОсновою даної статті послужили власні дослідження автора (Володимир Ключак), вихідця з с. Ямельниця та стаття львівського краєзнавця, керівника туристично-дослідницького клубу «Варяги» Олександра Нужного «Jamielnica i skaly jamielnickie» в одному зі спеціалізованих польських видань.

AddThis Social Bookmark Button
 

Сокільське святилище

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

24242424242424242424Untitled-9Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, розташоване в масиві Покутсько-Буковинських Карпат при автошляху Чернівці — Путила (автошлях Р 64), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота геологічної пам'ятки 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта (940м), котрий бере початок в Соколівці і закінчується в селі Тюдів (15км), на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам'яні осипища.

AddThis Social Bookmark Button
 

Чорногірське святилище

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцукеуеуееууееуцукцitled4444-478Цією назвою я об’єднав низку нарисів  про даний об’єкт в газеті “Галичина" за 2010 рік.

AddThis Social Bookmark Button
 

Шешорська святиня

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle455453535353535d-478Присвячується світлій пам’яті М. В .Лучка.

Дорогий читачу, право на цю публікацію дала мені успішно завершена цього року археологічна розкопка в с. Шешорах (на Царині) і попередні публікації про неї у газетах «Галичина», «Гуцульський край», «Сільські вісті» (1992 р.). Йдеться про двадцять років патріотичної, безкорисливої, самовідданої, послідовної, вдумливої, старанної, терплячої, фізично важкої і в екстремальних умовах фізичної праці. Мені хотілося внести бодай дещицю в історію розвитку рідного села. Нині авторитетно стверджую, що мені вдалося археологічним способом встановити витоки села Прокурави в часі й просторі.

AddThis Social Bookmark Button
 

Святилище Довбушеві Комори

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untittwtwwtwtwtwtle45545d-478В даній статті ми хочемо привернути увагу нашого читача до гірського масиву Синиці, що розташувасвя у нижній частині долини між Білим і Чорним Черемошами, які протікать через Гринявські гори і максимально наближуються до міста Верховина. Кругом цього гірського, напрочуд гарного, вкритого густими смерековими лісами, масиву Синиці розміщено цілих чотири населені пункти: Криворівня, Верхній Ясенів, Верховина, Красноїлля. Гірський масив Синиці утворений трьома основними гірськими вершинами та ще декількома вершинами сусідніх гірських масивів.

AddThis Social Bookmark Button
 

Язичницька святиня Писаний Камінь

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tttttttrerwerwerwttt444-478Писаний Камінь — унікальний витвір Природи, гора заввишки 1221 м, із величезними брилами пісковика, які починаються з північного заходу, з каменів висотою 2-3 м. і тягнуться ланцюгом (біля 80 м.) на південний схід, виростаючи у масивні моноліти висотою до 20 м. Верх каменів утворює горизонтальну площину, де можна відпочити, помилуватися навколишньою природою, прийняти сонячні і повітряні ванни. Гора знаходиться за 5 км. від Буковецького перевалу у Верховинському районі, Івано-Франківської обл.

AddThis Social Bookmark Button
 

Ґрегіт - сакральна вершина Карпат

e-mail Друк PDF
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untукцукцуккцукцукцукцукцукцукцitled4444-478Ґрегіт — гора в Українських Карпатах, належить до масиву Покутсько-Буковинських Карпат (Запрутські Горгани), розташована у межах Косівського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Шепіт. З верхів'я Ґрегота (1 472 м) видно Говерлу і усі вершини та хребти, що обрамляють найбільше на Прикарпатті село Космач Косівського району (84,3 кв. км).

AddThis Social Bookmark Button
 


Підписатись 
на публікації проекту: