СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Народні звичаї та обряди Літні звичаї та обряди

Фалічна енергетика Літнього Сонцестояння

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle553353553d-1Чи здивує когось той факт, що відзначання давніми слов’янами часу літнього сонцестояння – свята Купайла – було наповнене фалічним символізмом? 

AddThis Social Bookmark Button
 

РИТУАЛЬНА СЕМАНТИКА КУПАЛЬСЬКОГО ВОГНЮ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitl4244244242ed-1Досліджуючи генетичну природу і функціональну спрямованість обрядового вогню, не можна лишити поза увагою уявлень наших предків про сонце. Адже сила вогню – як благотворна, так і руйнівна, – в їхньому світогляді асоціювалася з енергією сонця, що дарувало людям тепло і світло.

AddThis Social Bookmark Button
 

Елементи купальської хореографії

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Un4422424titled-1Розмаїття музичних купальських мотивів, визначене С. Килимником, разом із пісенними текстами, в загальних рисах засвідчує і характер купальських хороводів, настрій і темпоритм яких відзначався мінливістю – чергування радісного збудження і прозорого смутку, повільного руху по колу й шаленого, з вигуками і стрибками, кружляння довколо вогню. Можна припускати, що темпоритм хороводів упродовж свята розвивався по висхідній – шлях повільного наростання, а чергування мотивів створювало своєрідний «ефект стримування».

AddThis Social Bookmark Button
 

Собітки (Купала) на Лемківщині

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tttttttttt444352352525-478Головним атрибутом купальського святкування на Лемківщині було палення у святкову ніч традиційного вогнища, званого "Собітка". Назва ця, мабуть, походить від назви гори в Німеччині - Собот, - де в давнину палилися традиційні вогнища у честь Перуна. Лемківські собітки теж присвячувалися Перунові - богові вогню, блискавки і грому, про що свідчать численні знаки-громовиці – на хатах, на знаряддях праці, на зброї. Не виключена можливість, що давнє лемківське село Перунка отримало назву саме від Перуна, ідол якого міг стояти на місці пізнішого християнського храму.

AddThis Social Bookmark Button
 


Підписатись 
на публікації проекту: