English German Polish Spanish

Літні звичаї та обряди

Фалічна енергетика Літнього Сонцестояння

Друк
Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 6

Untitle553353553d-1Чи здивує когось той факт, що відзначання давніми слов’янами часу літнього сонцестояння – свята Купайла – було наповнене фалічним символізмом? 

 

РИТУАЛЬНА СЕМАНТИКА КУПАЛЬСЬКОГО ВОГНЮ

Друк
Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 6

Untitl4244244242ed-1Досліджуючи генетичну природу і функціональну спрямованість обрядового вогню, не можна лишити поза увагою уявлень наших предків про сонце. Адже сила вогню – як благотворна, так і руйнівна, – в їхньому світогляді асоціювалася з енергією сонця, що дарувало людям тепло і світло.

 

Елементи купальської хореографії

Друк
Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 6

Un4422424titled-1Розмаїття музичних купальських мотивів, визначене С. Килимником, разом із пісенними текстами, в загальних рисах засвідчує і характер купальських хороводів, настрій і темпоритм яких відзначався мінливістю – чергування радісного збудження і прозорого смутку, повільного руху по колу й шаленого, з вигуками і стрибками, кружляння довколо вогню. Можна припускати, що темпоритм хороводів упродовж свята розвивався по висхідній – шлях повільного наростання, а чергування мотивів створювало своєрідний «ефект стримування».

 

Собітки (Купала) на Лемківщині

Друк
Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 6

Untitled4tttttttttt444352352525-478Головним атрибутом купальського святкування на Лемківщині було палення у святкову ніч традиційного вогнища, званого "Собітка". Назва ця, мабуть, походить від назви гори в Німеччині - Собот, - де в давнину палилися традиційні вогнища у честь Перуна. Лемківські собітки теж присвячувалися Перунові - богові вогню, блискавки і грому, про що свідчать численні знаки-громовиці – на хатах, на знаряддях праці, на зброї. Не виключена можливість, що давнє лемківське село Перунка отримало назву саме від Перуна, ідол якого міг стояти на місці пізнішого християнського храму.