СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

Головна Лемківщина

Лемківщина


Унікальний і дещо призабутий край, де мешкає одна із найдивовижніших етнографічних груп українців - лемки. Земля лемків знаходиться в Карпатах (по обох схилах Бескидів) між річками Сяном і Дунайцем (у межах сучасної Польщі) та на північний захід від річки Уж (у Закарпатті) до річки Попрад у Словаччині. Лемки є нащадками білих хорватів - індоєвропейських племен, які просунулись від Причорномор'я до Карпат. Цей багатющий спадок із різних звичаїв та традицій, мистецтва і ремесел лемків сьогодні українці ще мають змогу спостерігати та повинні зберегти. Отже, розділ присвячений усій лемківській родині і лемківській спадщині.

AddThis Social Bookmark Button

Молитва лемкині

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4rwrwwrr353553353535wwrwr42242442led-1Боже! Дай мені сили прожити день сьогодніший, допомогти вижити на цій іншій землі, куди привезли мене і моїх дітей!

AddThis Social Bookmark Button
 

ЛЕМКІВСЬКЕ ВЕСІЛЛЯ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit4rwrwwyyiyiyiyiyiyirrwwrwr42242442led-1Зазвичай на Лемківщині одружувались у ранньому віці: парубки у 17-18, а дівчата—у 15-17 років. Право молоді на вільний вибір шлюбного партнера було до певної міри обмеженим. Вирішальну роль у підборі подружньої пари відігравали батьки, які передусім зважали на належне забезпечення матеріальних основ новостворюваної сім’ї.

AddThis Social Bookmark Button
 

Походження етноніма "лемко"

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled42442422424tttttttttt444-478Про походжыня слова «Лемко » появилося пару концепцій. П. Шафарик виводив єй од сарматского племени «Лімігантес», яке мало жыти во східній Панонії в І століті. Натоміст І. Вагилевич вважав, што етнонім тот може быти пов’язаний зо словом «Лемза» (вітрогон) або «Лемзіти» (лазити). Останньо антропонімічну концепцію походжыня слова «Лемко » створив в половині 90-тых років М. Худаш (смотр: М. Худаш, Походження етноніма лемки , «Народознавчі Зошити», Львів 1995, з. 5, с. 279–290).

AddThis Social Bookmark Button
 

Собітки (Купала) на Лемківщині

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4tttttttttt444352352525-478Головним атрибутом купальського святкування на Лемківщині було палення у святкову ніч традиційного вогнища, званого "Собітка". Назва ця, мабуть, походить від назви гори в Німеччині - Собот, - де в давнину палилися традиційні вогнища у честь Перуна. Лемківські собітки теж присвячувалися Перунові - богові вогню, блискавки і грому, про що свідчать численні знаки-громовиці – на хатах, на знаряддях праці, на зброї. Не виключена можливість, що давнє лемківське село Перунка отримало назву саме від Перуна, ідол якого міг стояти на місці пізнішого християнського храму.

AddThis Social Bookmark Button
 

П’ЯТЬ ЗАПИТАНЬ ДЛЯ ЛЕМКА

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitlederwerwerw4tttttttttt444-478Лемки, як і взагалі українці у Польщі, — це не діаспора. І в прямому, і в переносному значенні слова. По-перше, вони — вихідці не з чужих, а з етнічних українських земель, які не з їхньої волі опинилися за межами України. По-друге, навіть за чаркою не вчать нас жити і не докоряють клубком нерозв’язаних проблем. Більше розуміють українські проблеми, здатні співчувати, хоча у самих не менше підстав для нашого співчуття. Чого варта лише операція «Вісла», внаслідок якої всі українці були вигнані з рідних домівок. Тепер лемків найбільше не в горах, а на заході Польщі, у Любуському воєводстві. Там ми й хотіли почути відповіді на п’ять сакраментальних запитань.

AddThis Social Bookmark Button
 

РІЗЬБЯРСТВО ТА КАМЕНЯРСТВО НА ЛЕМКІВЩИНІ

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle342342342d4tttttttttt444-478Важливою підставою життя лемків був деревний промисл. Деякі села, положені серед старих, густих борів, напр. Чорна Вода біля Щавниці, Дальова біля Яслиськ, Мощанець, Суровиця, Дарів, Поляни, Полави, Завої в Романівщині, Команча, займаються й досы стинанням, чищенням, доставою дерева (ялиць, смерік, сосен, буків) до тартаків, залізниці та міст, і це приносить їм великі прибутки.

AddThis Social Bookmark Button
 

Звичаєве право на Лемківщині

e-mail Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle3535353535d4444-478Лемківщина (як Північна, так і Південна) на ранній ста­дії свого існування була частиною Галицько-Волинського князівства, однак після остаточного її загарбання Поль­щею та Угорщиною пройшла дуже тернистий шлях дов­гої боротьби. Завойовники ставили собі за мету впровадити свій суспільно-правовий порядок та внести відповідні зміни в характер суспільного життя. Одним з основних завдань, які стояли перед ними, було змінити правові відносини населення захоплених територій. Оскільки Київська Русь мала чітке законодавство — «Правду Руську», то їм нічого не зоставалось, як органі­зовувати інші — німецьке і так зване волоське права, і на ці права переводити захоплені села.

AddThis Social Bookmark Button
 


Підписатись 
на публікації проекту: