Українське козацтво


козацька шабляВітаємо Вас у Залі Козацької Слави! Тут ми будемо знайомити вас з історією та культурою українських козаків. Козаки століттями прославляли і захищали Україну. Це одна з найпотужніших в світі чоловічих військових каст та етносоціальна група, що виникла на основі скіфо-сарматських, а також половецьких племен. Козаки з'явилися як протест проти кріпацтва, утисків та переслідувань, протест проти царів та бояр, проти олігархів. Козаки - вільні люди, утікачі, що знайшли притулок в Дикому Полі - вільних Причорноморських і Придніпровських степах та згодом утворили свою Запорозьку Січ. 


 

Навчання та виховання дітей на Січі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

козацький хлопчикЯк відомо на терені Запорізької Січі, існувала Козацька Січова школа. Вона складалася з двох відділів: в одному вчилися ті юнаки, що готувались на паламарів та дияконів - у цьому відділі було завжди 30 учнів. Крім того був відділ молодиків, де вчилися сироти, хрещеники козацької старшини, та інші діти, їх було коло 50. Тут учили цих дітей грамоти, співу та військовому ремеслу. С. Сірополко, досліджуючи систему виховання у Січовій школі підкреслює, що: " молодиків у школі і поза школою вчили: Богу добре молитися, на коні реп'яхом сидіти, шаблею рубати й відбиватися, з рушниці гострозоро стріляти й списом добре колоти".

 

Богдан Хмельницький: історія гетьмана

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

богдан хмельницькийДосі не вдалося на всі сто відсотків визначити, де народився майбутній гетьман. Батьком великої людини був чигиринський сотник Михайло Хмельницький. Говорячи про те, яким був великий чоловік, можна однозначно сказати – освіченим. Із Київської братської школи він вступив на навчання до єзуїтів у Ярославлі-Галицькому. Вчився він старанно: досконало оволодів польською та латиною. Згодом вивчив французьку та турецьку мови.

 

Як козаки дражнили ворогів перед боєм

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

Як козаки дражнили ворогівПро мужність, відвагу і звитяги запорожців ось уже багато століть ходять приголомшливі легенди. Не перестають дивувати їх винахідливість, кмітливість, гострий розум у веденні боїв як на суші, так і на морі. Чого тільки вартували їх знамениті “Чайки”, що наводили жах на ворожу флотилію, і тактика “герць”, який називали кривавим танцем смерті, що міг нагнати на будь-якого супротивника в панічний страх.

 

Гійом Левассер де Боплан про козаків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Гійом де БопланЩоб відчути тогочасне буття козацького воїнства варто поринути в "Опис України, кількох провінцій Королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн" - праця французького військового інженера й географа Гійома Левассер де Боплана (Guillaume Levasseur de Beauplan), який близько двадцяти років свого життя провів в Україні. Праця де Боплана тривалий час була єдиним у Європі науковим джерелом з україністики.

 

Гетьманщина: якою вона була?

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

ГетьманщинаГетьманщина багатьма істориками оцінюється чи не найкращий період українській державності. Однак явище це далеко не однозначне. Про роль гетьманів і гетьманщини в історії України суперечки йдуть і сьогодні. Ким були насправді гетьмани та яку роль виконували? Війни, зради, інтриги козацькиїх гетьманів - про все це ви дізнаєтесь у нашій статті.  

 

Кохання гетьмана Мазепи

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

Кохання МазепиОсобисте життя гетьмана, як свідчать документи, склалося не дуже вдало, навіть трагічно.У 1674 році І. Мазепа мав дружину в Корсуні. З царської грамоти дізнаємося, що Івану Мазепі після повернення з Москви того ж року «жить… веліли с женою и с дітьми при своих добрах на сей стороні Дніпра».

 

Право на землю у запорозьких козаків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-QA0236HM5pКозацькі універсали були важливим джерелом права в Україні XVII-XVIIІ століть. Зокрема вони були підставою для володіння землею. Після Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького правовий режим українських земель зазнав значних змін. До того часу в Україні були такі суб’єкти землеволодіння: монастирі (єпископства), магнати та шляхта. Під час національно-визвольного руху з’явився новий суб’єкт – козацтво, яке поступово перетворюється на окремий суспільний стан.

 

Василь Верещак - перший козацький розвідник

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

Козацький розвідник ВерещакаПід проводом Богдана Хмельницького було сформовано розгалужену розвідувальну мережу, яку складали підрозділи козацької розвідувально-дозорної служби, військові розвідувальні загони, дипломатичні місії, резидентури та окремі емісари на території інших країн. Серед тогочасних українських розвідників, які добували особливо цінні відомості, найколоритнішою є постать Верещаки.

 

Козацькі перемоги в Чорному морі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Козацькі морські походиКозаки - знавці корабельної слави. Вони успішно перемагали турецькі ескадри і навіть навчали морської справи американських адміралів. Війна на морі довгий час була коронною для запорожців. Про це та про інше читайте у нашій статті. 

 

Що пили козаки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

що пили козакиДивно, ми багато чого знаємо про військові походи козаків та політику гетьманщини часів Богдана Хмельницького чи Івана Виговського. Але майже нічого не знаємо про самі банальні речі. Наприклад про те, що пили козаки?

 

Виникнення монгольської держави

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 1

Виникнення монгольської державиУ XII ст. у степах Забайкалля жили племена монголів. Їх сусідами були татари, а тому й монголів називали татарами. Їх головним заняттям було кочове скотарство, що доповнювалось полюванням. Розводили в основному коней та овець. Жили в повстяних наметах - юртах.

 

Князі Мамаї і стародавня Україна

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

Козацтво і татаро монголи Великого СтепуІснування Золотої Орди неабияк вплинуло на історію України. В результаті загарбницьких походів онука Чингісхана — Бату-хана під владу Орди потрапила значна частина Київської Русі. Вже при спадкоємцях Чингісхана величезна територія імперії була поділена на автономні  улуси, у тому числі улус Джучі, який охоплював землі сучасної України.

 

"Банда Гапки": український жіночий кримінал часів Котляревського

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Банда ГапкиРозбійництво в Україні через низку соціальних причин овіяно легендами – від Довбуша до Махна. Однак класичний розбійницький “пантеон” виявиться неповним без наявності жінки – і то не підстави для злочину, а яскравої його учасниці. Хочу представити вам мешканку міста Зінькова (нині – Полтавська область) Агафію Воздвиженську – непересічну постать місцевої історії 80-х рр. XVIII cт. Коли її заарештували, Устиму Кармалюку тільки виповнилося два роки.

 

Павло Мацапура - "чикатило" часів Гетьманщини XVIII ст.

Рейтинг 0.0 з 5. Голосів: 0

imgonline-com-ua-Shape-Sed3Z89Qn71D16Усе почалося з того, що влітку 1740 року Генеральний військовий суд у Глухові одержав листа з Лубенської полкової канцелярії. Річ у тім, що в містечку на Полтавщині не наважувалися стратити чотирьох злочинців і попрохали розібратись із ситуацією на вищому рівні.

 

Козаки - хто вони та звідки?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Козаки - хто вониЯкого походження козаки, звідки вони прийшли?  Їх виводять від кімерійців, литовців, черкесів, татар, поляків, хазар, половців, бродників, печенігів, скіфів та сарматів. Чи мали вони відношення до нас, українців? Спробуємо проаналізувати у цій статті.

 

Козацькі витоки міста Дніпро

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-UJxrVXClhZFbНа мальовничих берегах могутнього широкого Дніпра в його середній течії привільно розкинулось одне з найбільших і найкрасивіших міст України – Дніпро. Історія його давня, складна і непроста. Багато десятиліть вчені-історики та краєзнавці ведуть дискусії, коли ж воно виникло, називають різні дати заснування міста.

 

Запорізька Січ, яку ми не знали

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-9hK2ybbEnYOg3130Козаки – без перебільшення, найпопулярніші персонажі української історії. Про них написано тисячі книг, складено сотні пісень, знято десятки фільмів. Проте, ми впевнені, що в історії козацтва є чимало такого, про що ви навіть не здогадувалися. У День українського козацтва EtCetera розповість про невідому Запорізьку Січ.

 

Юрій Мицик - Отаман Іван Сірко

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-pSjbYqtfxeWTrkFЗапорозьке козацтво подарувало світові цілу плеяду видатних вождів, які мужньо протистояли іноземним загарбникам. Найяскравіша постать серед них, якщо говорити про часи по смерті Богдана Хмельницького, - кошовий отаман Іван Сірко. Ще за життя його ім'я було оспіване в думах та піснях, увійшло в легенди, стало символом не тільки запорозького козацтва, а й усього волелюбного духу українського народу. За часів Руїни, коли на очах гинула відроджена Богданом Хмельницьким незалежна й суверенна Українська Держава, коли тіло матері-України шматували зусібіч вороги, запорожці мужньо боронили волю народу, і часто в бій за праведне діло їх вів Іван Сірко. Саме тоді його ім'я стало відоме всій Європі і не тільки їй.

 

Дмитро Байда Вишневецький

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

imgonline-com-ua-Shape-nFh0S6oLz1LZaЗ поміж багатьох козацьких ватажків раннього періоду козацької історії чи не найбільшою славою вкрив себе князь Дмитро Вишневецький, що походив з роду князів Гедиміновичів і який на початку 1550-х років заснував замок на ос трові Мала Хортиця, згуртував навколо нього козаків і цим поклав початок Запорозької Січі. Саме тому його вважають першим козацьким гетьманом.

 

Як насправді виглядали українські козаки?

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

imgonline-com-ua-Shape-Yk6UwcblzoWAA8Стаття Дениса Шаталова про козацьку зовнішність кінця XVIII – середини ХІХ ст.:тексти, графіка та повсякденні уявлення. Як виглядали козаки? Історичне дослідження на базі фактів та джерел. Дана розвідка є спробою відтворення уявлень про зовнішній вигляд представників різних гілок українського козацтва.

 

Українці на Кубані

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-EYlwYvFlvMzUУ січні 1918 року була утворена Кубанська Народна Республіка, а в лютому була проголошена її незалежність. Проте, фактично, незалежною кубанська держава так і не стала. У той час на Кубані були сильними українські настрої, обговорювалася ідея про об’єднання з Україною на правах автономії чи на засадах федерації. Але цим планам також не судилося бути реалізованими. Про кубанську історію сторічної давнини розмовляли журналісти Радіо Свобода з істориками Андрієм Іванцем та Дмитром Білим.

 

Конституція Пилипа Орлика (повний текст)

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

imgonline-com-ua-Shape-mhjpjd3y8xAiH9“Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького” від 5 квітня 1710 р." – одна з найбільш відомих пам’яток української політичної та правової дум­ки XVIII ст. Пакти були розроблені та прийняті українською політичною еміграцією у місті Бендери як конституційний акт, що мав регламентувати принципи формування та функціонування влади та територіальний устрій Війська Запорозького – українського політичного формування на території центральної та південної частини басейну Дніпра.

 

Козацькі човни

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

galerasmallНа Запорозькій Січі суднобудівництво здавна розвинулось і досягло високого рівня й досконалості. Козацькі майстри-корабельники славилися і за межами України. Їх часто запрошували й до Москви, щоб вони навчали корабельної справи.

 

Виборча система у козаків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Un35523dfsdfastitled-1Виборча система мала широке застосування в козацькій державі, де Рада (загальні збори), крім вирішення інших питань, виконувала ще й функції виборів військової старшини. Вибори відбувалися в столиці козацької общини - в Січі. Козацька Генеральна рада обиралась і була верховною владою - законодавчою, судовою, адміністративною. Вона не тільки ухвалювала закони, а й обирала гетьмана і козацьку старшину. Функцію своєрідної «малої ради», Сенату, виконував виборний орган - Рада старшин.

 

Козацькі литаври

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Unti342342142124tled-1Усі військові клейноди козацької та гетьманської влади були конфісковані й перевезені до Москви. На початку 1797 р. за указом імператора Павла І у церквах Лівобережної України було заборонено навіть співати духовні концерти. Найімовірніше, що назва "Литаври" має грецьке походження (πολυτανρεα — «політавреа», тобто багато барабанів).

 

Микита Галаган: історія життя та подвиг українського козака

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Ungalaldfdsftitled-1Микита Галаган народився у місті Корсунь в знаній і славній козацькій родині. У ті часи в Україні освіта була на значно вищому рівні, аніж у багатьох інших країнах, вважалося за норму, щоб кожен козак змалечку вмів читати-писати, тож Микиту відправили до бурси Київського братства, навчання в якій фінансувалося коштом гетьмана Петра Сагайдачного.

 

Тюркський "слід" в українській козаччині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

turkdldasdasДехто вважає, що козаки — творці української нації. Тому українець і козак — майже одне й те саме. Козацтво є «стержнем» ідентифікації українців, відрізняє їх від сусідніх народів. Згідно з цим поглядом, козацтво справило позитивний, власне прогресивний вплив на розвиток українського народу, його господарського, соціального, політичного, культурного й релігійного життя. Словом, воно є своєрідним ідеалом для українця і водночас його «візитною карткою» в світі.

 

Український козацький Звичай (розширене розуміння)

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

cossasdsdadasЦей документ підготовлений за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції «Звичай Русі, що став козацьким. Уклад конституції республіки Війська Запорозького (Конституція Пилипа Орлика)». Конференція відбулася 21-22 березня 2011 р. на базі Хмельницького інституту МАУП.

 

Прислів'я та приказки про козаків

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

kozakpryslivjaПрислів'я про козаків. Український фолькор дуже багатий на прислів'я, пов'язані із запорожцями, отаманами, січовиками. Усі приказки дуже дотепні і красномовні, актуальні в теперішній час. Пропонуємо Вашій увазі добірку найкращих приказок козацької тематики.

 

 

Козаки - нащадки саків?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

sakslittleНа сьогодні існує безліч теорій з історії виникнення козацтва. Офіційні загальноприйняті версії вже не витримують жодної критики. Адже в основному вони не мають будь-якого документального підтвердження і ґрунтуються лише на загальноприйнятій історичної теорії. В основному всі версії появи козаків зводяться до того, що козаки з’явилися на території півдня сучасної України та нижньої течії річки Дон. Але давайте подивимося на карту 1570 року з атласу Абрахама Ортеліуса, складену в Лондоні. 

 

Козацька медицина

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3
smallkozakdsdСкажемо одразу: сам термін "Козацька медицина" - новий і викликає цілу низку запитань. Найпростіше - чи була вона взагалі? Давайте підрахуємо: населення Козаччини сягало (загалом) 150-200 тисяч чоловік. А інколи й більше. Поблизу, під їхнім захистом, по селах-хуторах жили козацькі жінки та діти. Це - ще близько 600-800 тисяч людей. Чи були вони всі здорові? А коли ні, то хто ж їх, хворих, лікував? Відповідь однозначна. Опоненти скажуть: а чи варто виділяти козацьку медицину з української народної?
 

Арійські елементи в культурі козаків

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 11

smalllidsdwekewБагато архаїчних елементів козацької культури, як і української традиційної культури взагалі, мають дуже глибокі історичні корені, що сягають праіндоєвропейських часів. Багато з них простежуються у культурній традиції арійської Рігведи, що почала формуватися 6000—5000 років тому в українських степах. 

 


Сторінка 1 з 2

Варто переглянути ⬇

Опубліковано 24 серпня 2015, 11.49 admin
2015-08-24-10-00-27Про правила, ознаки та приказки характерницькі. Філософія та моральний устрій козаків-характерників. Яким повинен бути характерник? Характер справжніх...
102774.6666666666667
Опубліковано 08 квітня 2015, 21.42 admin
2015-04-08-21-33-52Характерники - козаки, які володіли екстрасенсорними, магічними та надприродними фізичними властивостями. Серед запорізького козацтва вони овіяні...
703314.3571428571429
Опубліковано 06 грудня 2018, 20.05 Сергій Шаменков
2018-12-06-18-22-46Той хто цікавиться історією українського козацтва, напевно чув захопливі історії про непереможних українських бойових козаків-чаклунів «характерників»....
15763
Опубліковано 15 лютого 2014, 20.20 admin
kharakternykyКоли вчитель-характерник бачив, що учень вже готовий, відбувався ритуал посвячення його в характерники. Традиція була така. Рубали просіку в густому лісі....
101835
Опубліковано 13 травня 2014, 20.11 admin
2014-05-13-19-44-21З прадавніх часів наші Пращури розуміли що, всесвітом і людиною керує тільки інформація, і цю інформацію ми сприймаємо за допомогою відчуттів нашим...
96615

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...