Четвер
28 бер., 2024
     

Ukrainian English

Навіщо дитині знати своє родове дерево

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 10
Родове дерево - навіщо знати

Сім'я сильна, коли над нею дах один (прислів'я).

З появою дитини ваша сім'я стає багатшою на ще одне життя. У новонародженому воєдино зливаються два роди, дві абсолютно різні історії. І на старому родовому дереві проросла нова гілочка, народилося нове покоління. Але ми з вами знаємо, що юна гілочка не виживе, якщо її не будуть живити соки потужного дерева. І діти не зможуть вирости сильними, успішними, шанованими людьми, якщо не вберуть у себе досвід минулих поколінь, не навчаться поважати старших. А дійсно, навіщо дитині знати минуле своєї сім'ї, родини? Спробуємо відповісти на це питання.

Вивчати історію своєї родини необхідно, адже саме вона виховує гордість за приналежність до свого роду, бажання стати такими ж як і діди. Дитина, яка дізнається про минуле своїх близьких, відчуває себе частинкою великого і надійного цілого, вона занурюється в добротворну атмосферу, необхідну для гармонійного розвитку.

У дошкільному дитинстві починає формуватися почуття відповідальності перед пам'яттю своїх предків. Причому прагнення «не засмутити маму», «не зганьбити своїх батьків, свій рід» є більш ефективним стримуючим та стимулюючим початком, аніж будь-які покарання. А батькам вивчення минулого допоможе розповісти про те, які схильності і таланти можуть бути у їхніх дітей, яким шляхом їх краще направляти.

У давнину знання родоводу було життєво необхідним... і рятувало рід від вимирання. Ще в епоху неоліту люди і без вчених-генетиків помітили, що від близькоспоріднених шлюбів часто народжуються хворі, нежиттєздатні діти. І чоловіки стали сватати (в різних традиціях - викуповувати, викрадати) наречених у сусідніх родів, громад. Жорстке табу на шлюби між двоюрідними братами і сестрами виникло у стародавніх народів навіть раніше, ніж віра в богів. Австралійські аборигени, наприклад, створили дивовижну систему рахунку спорідненості, де кожна людина знає своє походження і, відповідно, хто потенційно може стати його дружиною. А будь-яка дівчинка-алеутка з якихось Командорських островів здатна надиктувати вченим список своїх родичів на пів зошита. Ось так.

Коли з'явилася приватна власність, глава сім'ї, природно, був зацікавлений, щоб нажите майно і титул дісталися у спадок саме його синові (інакше для кого він старався?). З тих пір люди багаті і знатні стали серйозно вести свій родовід. Адже горда заява «Рюриковичі ми!» гарантувала доступ у вищий світ і безбідне існування. У крайньому випадку, можна було вигідно одружуватися.

Але не тільки меркантильні інтереси і потреба в фізичному виживанні змушували людей пам'ятати свій рід, своє минуле. З давніх-давен у слов'ян було традицією поминати, шанувати предків, і таких днів було у році багато. Предків досі закликають до столу на Різдво, ставлячи дідуха на покутті.

У давнину люди могли перерахувати свій родовід до 18-20 поколінь. І якщо вважати час одного покоління 25-30 років, то родоводи охоплюють щонайменше 500-600 років. Бабусі і дідусі були зобов'язані передати дітям знання родового древа і пов'язані з ним легенди, перекази, оповідання про богатирів роду, що являло собою цілий епос. А на сімейних і громадських святах і урочистостях, в присутності численних гостей, які приїздили іноді й за 100 верст, дітям влаштовували випробування. П'яти-шестирічні малюки перераховували своїх родичів, починаючи з засновника роду і закінчуючи самим собою. Щоб перевірити твердість знання, слухачі запитували з середини дерева роду, а потім вгору і вниз...

А коли в Швеції порівняли родоводи успішних жінок, то виявилося, що практично у кожної в роду була заповзятлива і заможна прародителька, господиня корчми. І якщо хтось колись у вашому роду розбагатів, домігся визнання в професії або був щасливий у шлюбі - його приклад абсолютно правдиво повідомляє, що і вам цілком реально змінити життя на краще.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber