English German Polish Spanish
Головна♦ Духовна культура♦ Давні вірування ➤ НАУЗИ - МАГІЯ ВІДЬОМ ТА ВОЛХВІВ

НАУЗИ - МАГІЯ ВІДЬОМ ТА ВОЛХВІВ

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

nauzyНевидима божественна нитка, що простягнулася між світами - алегорія містичного зв'язку, праобраз загадкового всесвітнього тяжіння, що з'єднує таємничими «узами» космічні об'єкти, розділені прірвою часу і простору. Тонка невидима нитка - стародавній символ людського життя і долі; дві переплетені нитки - емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - скорботний знак смерті.

Розмотувати клубок нитки - може уособлювати хід часу або вказувати шлях до порятунку («Нитка Аріадни»). Нитка є також показником безперервності і послідовності. У світовій міфології нитка людського життя знаходиться в руках богинь Долі, які уявляються в образі прекрасних дівчат, в образі огидних баб. Так Мойри, три сестри, кожна з яких зайнята своєю справою: працьовита Клото невпинно пряде нитку життя, мудра Лахесіс визначає по ній долю людини, а невблаганна Атропос перерізає нитку людського життя. Грецьким мойрам ідентичні римські парки, скандинавські норни і східнороманські урсітоари, у давніх слов'ян веретеном долі завідує Богиня Мокоша.

Наузи або вузли – це один із звичайнісіньких і простих способів Волхування наших предків. Традиція нав’язувати наузи бере свій початок з прадавніх часів, коли наші предки тільки заселяли Євразію. Наприклад про наузи згадується в обрядових піснях слов’ян помаків зібраних С.Верковичем у Болгарії. Він пише: 

"В давні часи, в кожному селі навесні, коли тільки прилетять ластівки, збиралися дев’ять дівчат, вбиралися і ходили від двору до двору, і пов’язували діточкам на праву руку одну білу і одну червону, разом звиті нитки, для того, щоб швидше минула люта зима сніжна, і літо з весною явилися спішно". “Одним із звичайнісіньких способів передавання чарівної сили були наузи або вузли” - пише відомий історик М.Костомаров. – Волхви наговорюючи над зав’язуваними вузлами певні образи, надавали їм силу оберігати від різних нещасть, а потім віддавали науз охочим. Багато хто приходив до волхвів та відунів і брав від них наузи для оберігання від всякого роду небезпек. Як видно з тих замовлянь, що дійшли до нас, наузи давалися від впливу злих чародіїв і від зла ворогів взагалі: “- Зав’яжи Боже Роде злому чаклунові і чаклунці і всякому лиходієві і вбивці на чадо боже (ім’я речется) зла не мислити”. 

alt

Вважалося, що хвороби походили від злих духів і їх проганяли замовляннями, зав’язували наузами і відписували письменами, які давали носити хворим. Окрім цього волхви і відуни радили купатися в річках і озерах під час грози і молодика, вмиватися зі срібла, а потім зустрічати молодий місяць.”

Наузи носили на руках, ногах, на поясі, на голові, на грудях. Окрім власне наузів, на шию підвішувалися обереги і прикраси. Круг, який утворював науз навколо тіла символізував зв’язок людини з Всебогом, а замкнуті один на одному круглі або овальні ланки ланцюга містили енергетику передавану Богами-покровителями Роду і Предками. Частково сила науза підживлювалася і енергією сонця, чиїм символом теж є круг.

За давніми повір’ями, коли людина тільки приходить в наш світ, то різні сили відразу ж починають боротися за володіння її тілом і душею, тому з наузами слов’яни стикалися з самого дитинства. Матері брали від волхвів чарівні наузи і нав’язували їх на дітей примовляючи при цьому замовляння і припльовувавши через плече на землю, відганяючи цим самим темні сили. Цей древній звичай описаний в старому літописі в оповіданні про князя чародійника Всеслава, якого мати навіть народила за допомогою волхування. Йому після народження волхви нав’язали науз на голову і він носив його усе життя. Впливу цього чарівного науза, приписувалася його удачливість, войовничість і невразливість. Існував цілий ряд правил, які необхідно виконувати жінці щоб пологи пройшли успішно і майбутня дитина була здорова. Вагітні жінки носили підвішену на тілі часточку часнику, гілочку дев’ясила або верби. На шию часто підвішували в якості науза мішечок з корою дуба, щоб дитина вже в утробі матері ставала міцною як дуб.

За повір’ями приморських народів за допомогою вузлів можна впливати на вітер. На островах північної Європи моряки, виходячи в море, купували у старих відунь пучки “хороших вітрів”, пов’язані у вузол обрізки мотузок, над якими були вимовлені певні заклинання. Якщо розв’язати перший вузол подує легкий вітерець, якщо розв’язати другий – на волю вирветься сильний шквальний вітер, а третій вузол містить в собі шторм і ураган.

Про силу віри в дію, яку роблять наузи на зброю, ми можемо дізнатися й з такого старовинного замовляння:

“Зав’яжу я в славу Перуна по п’ять вузлів на моїй зброї, нехай зберігають вони мене від всякого стрільця немирного, невірного, захищають від його рушниці та луків і всякої ратної зброї. Ви, вузли загородіть стрільцям усі шляхи й дороги, замкніть усі їх рушниці, сплутайте усі їх луки, пов’яжіть усю їх ратну зброю. В моїх вузлах уся сила могутня. Нині і вічно і від віку до віку. Так було, так є, так буде”.

При зарученні над молодою парою волхвом також зав’язувався науз і молодих примушували через нього переступити, надалі цей оберіг зберігався у батьків. Ось тому в нас і збереглися вирази, застосовувані до пар, котрі з’єдналися без благословення батьків і в яких потім відбулися сімейні скандали: “Як самі зв’язалися, так тепер самі і розв’язуйтеся”.

Практика

Не всяка нитка підходить для наузів. Важливий матеріал, з якого вона зроблена. Для простої нитки брали дикі коноплі або кропиву. Часто використовувалися шкіряні шнурки, металеві ланцюжки, червоні вовняні нитки, шовкові нитки і т.д… Нитка прялася лівою рукою і прясти її краще в ніч на Купалу, стоячи на порозі. Причому нитка має бути виготовлена протягом однієї доби.

Вузлики були придумані дуже давно - найдавніші зразки відносяться до періоду неоліту. Крім свого прямого призначення - пов'язувати і з'єднувати, - вузли дуже швидко набули декоративної і магічної цінності, до кінця кам'яного і бронзового століть виділяється стійка група так званих священних або магічних вузлів, до основних ознак яких можна віднести симетричність і декоративність. До першого століття нашої ери з'являються перші посібники з в'язання і застосування магічних вузлів. У слов'ян слово «Наузи», нав'язати вузли, синонімічно поняттю «чаклувати», і зав'язати в ці вузли вважалося можливим все що завгодно.

З класичних прикладів вузликової магії можна згадати - амулети для управління погодою; купальські вінки та купальські хороводи і т.д. Вузли нікуди не поділися з нашого життя. Ми зав'язуємо пояси і прикраси у стилі етно, чоловіки зав'язують краватки, зашнуровуємо черевики. 

alt

Крім того, у слов'ян часто робилися наузи з клаптиків, в які зав'язувалися особливим способом трави, обереги тощо. Способів зав'язування вузлів було досить багато, і кожен із способів використовувався для чогось одного. Приведу цитату з Кавендіша: «Якась відьма в 1567 році в Пуатьє повідомила Жану Бодену - політику і філософу, який також вважався авторитетним фахівцем у галузі відьомства і демонології, - що для цієї мети існує понад п'ятдесят способів зав'язування вузлів. Вузол може вплинути тільки на чоловіка або тільки на жінку; термін дії чаклунства може сягати на день, на рік або на все життя. Вузол може пробудити в одному із подружжя любов, а в іншому викликати ненависть. Під дією чаклунства чоловік і дружина можуть до крові дряпати один одного, під час любовних утіх. Одні види вузлів перешкоджають статевим зносинам, інші - зачаттю, треті - сечовипусканню»

Шнури і клапті для Наузів краще брати з натуральних матеріалів (шкіра, замша, бавовна, льон, шовк, вовна тощо). Перед зав'язуванням, якщо ви відчуваєте необхідність , можна просочити шнур ароматичною олією. Якщо ви збираєтеся працювати за європейською схемою, то довжина шнурка, на якому ви будете зав'язувати вузли – має бути 30-40 сантиметрів. Крім того, подумайте, якого він буде кольору - найчастіше використовується: білий, червоний і чорний, але можуть бути і інші варіанти.

Обов'язкові, на мій погляд, умови для якісного в'язання вузликів:

  • стан свідомості, схожий на легкий транс, в якому відьма відчуває себе, що знаходиться одночасно в декількох (двох і більше) світах;
  • Досягнення внутрішньої порожнечі, або, витрасяння зі своєї голівоньки всіх зайвих думок про непіднятої зарплатні, неплаченной квартири, немитих підлога і т.д.
  • Добре, якщо ви задіюєте голос - як правило необхідність що-небудь підспівувати або промовляти не залишає мозку можливості ще й проблеми гарячково обмірковувати. Тому підберіть собі для «зав'язування» який-небудь ритуальний піснеспів або замовляння, якщо звільнити свідомість іншими способами у вас не виходить.
  • Формування наміру
  • - Концентрація сили на проблемі, яку зав'язуємо .

Магія вузликів дійсно неймовірно проста - основним є лише напрацювання вміння швидко і витончено зав'язати обраний вами вузлик - легкість руки, умілість, спритність значать тут дуже і дуже багато. Хоча б і тому, що проводячи «зав'язування » і перебуваючи при цьому в напівтрансовому стані, вам доведеться зав'язувати вузлик автоматично, не дивлячись - щоб уберегти свою свідомість від випадіння назад у фізичну реальність, автоматизм виробляється постійними тренуваннями.

Вузликів як правило зав'язується декілька - три, чотири, сім, дев'ять, - витримуючи рівні проміжки між ними. Кількість вузлів ви можете вибрати довільно, але враховуйте те =, що вам доведеться кожному вузлику надати певну властивість, позначити його місце в ритуалі і проговорити це.

Наведу пару прикладів:

При зав'язуванні удачі на перший вузол говориться: «Щоб удача зі мною була в справах моїх і помислах», на другому: «Щоб було це завжди і слугувало мені вірно», на третій: «Щоб ні таємне, ні явне збити удачу мою з мене не могло, і нехай буде так».

Втім, при виготовленні амулета традиційно використовується тільки один вузол - чи кульовий, «відьомський кулак» або аналогічний йому, або плоский симетричний - ці вузли складні самі по собі, і представляють собою плетінки, також немає необхідності на один амулет накручувати кілька таких великих вузлів. Маленький нюанс: коли зав'язуєте вузли на шнурі - не намагайтеся робити прямі вузли - по-перше, не потрапите в призначені для вузлів місця, по-друге це довго і незручно. Кручені вузлики з петельками - самі підходящі. Крім того, не раджу затягувати вузли «намертво» - у вас повинна бути можливість в будь-який момент розв'язати зав'язане. Ще один момент - можна замкнути мотузочку в кільце і останнім вузлом з'єднати її кінці між собою (добре, якщо це буде плоский вузол, без хвостиків). Таке закільцьовування чар непогано продовжує і посилює їх дію.

Як правило, магія вузлів сама по собі річ досить сильна. Але якщо вам здається, щоб ще додати для потужності цій чудесній зв'язці, то - дію науза можна підсилити, вплітаючи у вузол всякі дрібнички - дерев'яні та кам'яні намистини, пір'ячко, монетки, бісер і інші подібні речі, які притягнуть більше енергії і дозволять точніше її направляти. Крім того, дію нав'язаних вузлів (після того, як ви всі їх зав'язали!) можна підсилити, додатково читаючи над кожним змову (заклинання) і просочуючи їх ароматичною олією. Але мені особисто завжди вистачало простих вузлів. 

Куди після ритуалу подіти шнурок з вузликами? Варіантів багато. Якщо ви робили оберіг для дому - зрозуміло, шнурочок залишається в будинку, тільки ховається подалі з очей геть. Приворотні і відворотні наузи, залежно від техніки виготовлення, або підкидаються об'єкту чаклування, або ховаються - але так, щоб наузи не виявилися з часом зіпсовані. 


Теги:     Наузи      вузли      магія      волхування      чарівництво      нитки      відьми

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

RSS канал Спадщина Предків Facebook Спадщина Предків Vkontakte Спадщина Предків Телеграм Спадщина Предків Twitter Спадщина Предків Instagram Спадщина Предків Flickr Спадщина Предків

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 

loading...