Наузи - магічні вузли

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

magichni-vuzly

Невидима божественна нитка, що простягнулася між світами - алегорія містичного зв'язку, праобраз загадкового всесвітнього тяжіння, що з'єднує таємничими «узами» космічні об'єкти, розділені прірвою часу і простору. Тонка невидима нитка - стародавній символ людського життя і долі; дві переплетені нитки - емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - скорботний знак смерті.

Розмотувати клубок нитки - може уособлювати хід часу або вказувати шлях до порятунку («Нитка Аріадни»). Нитка є також показником безперервності і послідовності. У світовій міфології нитка людського життя знаходиться в руках богинь Долі, які уявляються в образі прекрасних дівчат, в образі огидних баб. Так Мойри, три сестри, кожна з яких зайнята своєю справою: працьовита Клото невпинно пряде нитку життя, мудра Лахесіс визначає по ній долю людини, а невблаганна Атропос перерізає нитку людського життя. Грецьким мойрам ідентичні римські парки, скандинавські норни і східнороманські урсітоари, у давніх слов'ян веретеном долі завідує Богиня Мокоша.

Наузи або вузли – це один із звичайнісіньких і простих способів Волхування наших предків. Традиція нав’язувати наузи бере свій початок з прадавніх часів, коли наші предки тільки заселяли Євразію. Наприклад про наузи згадується в обрядових піснях слов’ян помаків зібраних С.Верковичем у Болгарії. Він пише: 

"В давні часи, в кожному селі навесні, коли тільки прилетять ластівки, збиралися дев’ять дівчат, вбиралися і ходили від двору до двору, і пов’язували діточкам на праву руку одну білу і одну червону, разом звиті нитки, для того, щоб швидше минула люта зима сніжна, і літо з весною явилися спішно". “Одним із звичайнісіньких способів передавання чарівної сили були наузи або вузли” - пише відомий історик М.Костомаров. – Волхви наговорюючи над зав’язуваними вузлами певні образи, надавали їм силу оберігати від різних нещасть, а потім віддавали науз охочим. Багато хто приходив до волхвів та відунів і брав від них наузи для оберігання від всякого роду небезпек. Як видно з тих замовлянь, що дійшли до нас, наузи давалися від впливу злих чародіїв і від зла ворогів взагалі: “- Зав’яжи Боже Роде злому чаклунові і чаклунці і всякому лиходієві і вбивці на чадо боже (ім’я речется) зла не мислити”. 

Вважалося, що хвороби походили від злих духів і їх проганяли замовляннями, зав’язували наузами і відписували письменами, які давали носити хворим. Окрім цього волхви і відуни радили купатися в річках і озерах під час грози і молодика, вмиватися зі срібла, а потім зустрічати молодий місяць.”

Наузи носили на руках, ногах, на поясі, на голові, на грудях. Окрім власне наузів, на шию підвішувалися обереги і прикраси. Круг, який утворював науз навколо тіла символізував зв’язок людини з Всебогом, а замкнуті один на одному круглі або овальні ланки ланцюга містили енергетику передавану Богами-покровителями Роду і Предками. Частково сила науза підживлювалася і енергією сонця, чиїм символом теж є круг.

За давніми повір’ями, коли людина тільки приходить в наш світ, то різні сили відразу ж починають боротися за володіння її тілом і душею, тому з наузами слов’яни стикалися з самого дитинства. Матері брали від волхвів чарівні наузи і нав’язували їх на дітей примовляючи при цьому замовляння і припльовувавши через плече на землю, відганяючи цим самим темні сили. Цей древній звичай описаний в старому літописі в оповіданні про князя чародійника Всеслава, якого мати навіть народила за допомогою волхування. Йому після народження волхви нав’язали науз на голову і він носив його усе життя. Впливу цього чарівного науза, приписувалася його удачливість, войовничість і невразливість. Існував цілий ряд правил, які необхідно виконувати жінці щоб пологи пройшли успішно і майбутня дитина була здорова. Вагітні жінки носили підвішену на тілі часточку часнику, гілочку дев’ясила або верби. На шию часто підвішували в якості науза мішечок з корою дуба, щоб дитина вже в утробі матері ставала міцною як дуб.

За повір’ями приморських народів за допомогою вузлів можна впливати на вітер. На островах північної Європи моряки, виходячи в море, купували у старих відунь пучки “хороших вітрів”, пов’язані у вузол обрізки мотузок, над якими були вимовлені певні заклинання. Якщо розв’язати перший вузол подує легкий вітерець, якщо розв’язати другий – на волю вирветься сильний шквальний вітер, а третій вузол містить в собі шторм і ураган.

Про силу віри в дію, яку роблять наузи на зброю, ми можемо дізнатися й з такого старовинного замовляння:

“Зав’яжу я в славу Перуна по п’ять вузлів на моїй зброї, нехай зберігають вони мене від всякого стрільця немирного, невірного, захищають від його рушниці та луків і всякої ратної зброї. Ви, вузли загородіть стрільцям усі шляхи й дороги, замкніть усі їх рушниці, сплутайте усі їх луки, пов’яжіть усю їх ратну зброю. В моїх вузлах уся сила могутня. Нині і вічно і від віку до віку. Так було, так є, так буде”.

При зарученні над молодою парою волхвом також зав’язувався науз і молодих примушували через нього переступити, надалі цей оберіг зберігався у батьків. Ось тому в нас і збереглися вирази, застосовувані до пар, котрі з’єдналися без благословення батьків і в яких потім відбулися сімейні скандали: “Як самі зв’язалися, так тепер самі і розв’язуйтеся”.

Практика

Не всяка нитка підходить для наузів. Важливий матеріал, з якого вона зроблена. Для простої нитки брали дикі коноплі або кропиву. Часто використовувалися шкіряні шнурки, металеві ланцюжки, червоні вовняні нитки, шовкові нитки і т.д… Нитка прялася лівою рукою і прясти її краще в ніч на Купалу, стоячи на порозі. Причому нитка має бути виготовлена протягом однієї доби.

Вузлики були придумані дуже давно - найдавніші зразки відносяться до періоду неоліту. Крім свого прямого призначення - пов'язувати і з'єднувати, - вузли дуже швидко набули декоративної і магічної цінності, до кінця кам'яного і бронзового століть виділяється стійка група так званих священних або магічних вузлів, до основних ознак яких можна віднести симетричність і декоративність. До першого століття нашої ери з'являються перші посібники з в'язання і застосування магічних вузлів. У слов'ян слово «Наузи», нав'язати вузли, синонімічно поняттю «чаклувати», і зав'язати в ці вузли вважалося можливим все що завгодно.

З класичних прикладів вузликової магії можна згадати - амулети для управління погодою; купальські вінки та купальські хороводи і т.д. Вузли нікуди не поділися з нашого життя. Ми зав'язуємо пояси і прикраси у стилі етно, чоловіки зав'язують краватки, зашнуровуємо черевики. 

Крім того, у слов'ян часто робилися наузи з клаптиків, в які зав'язувалися особливим способом трави, обереги тощо. Способів зав'язування вузлів було досить багато, і кожен із способів використовувався для чогось одного. Приведу цитату з Кавендіша: «Якась відьма в 1567 році в Пуатьє повідомила Жану Бодену - політику і філософу, який також вважався авторитетним фахівцем у галузі відьомства і демонології, - що для цієї мети існує понад п'ятдесят способів зав'язування вузлів. Вузол може вплинути тільки на чоловіка або тільки на жінку; термін дії чаклунства може сягати на день, на рік або на все життя. Вузол може пробудити в одному із подружжя любов, а в іншому викликати ненависть. Під дією чаклунства чоловік і дружина можуть до крові дряпати один одного, під час любовних утіх. Одні види вузлів перешкоджають статевим зносинам, інші - зачаттю, треті - сечовипусканню»

Шнури і клапті для Наузів краще брати з натуральних матеріалів (шкіра, замша, бавовна, льон, шовк, вовна тощо). Перед зав'язуванням, якщо ви відчуваєте необхідність , можна просочити шнур ароматичною олією. Якщо ви збираєтеся працювати за європейською схемою, то довжина шнурка, на якому ви будете зав'язувати вузли – має бути 30-40 сантиметрів. Крім того, подумайте, якого він буде кольору - найчастіше використовується: білий, червоний і чорний, але можуть бути і інші варіанти.

Обов'язкові, на мій погляд, умови для якісного в'язання вузликів:

  • стан свідомості, схожий на легкий транс, в якому відьма відчуває себе, що знаходиться одночасно в декількох (двох і більше) світах;
  • Досягнення внутрішньої порожнечі, або, витрасяння зі своєї голівоньки всіх зайвих думок про непіднятої зарплатні, неплаченной квартири, немитих підлога і т.д.
  • Добре, якщо ви задіюєте голос - як правило необхідність що-небудь підспівувати або промовляти не залишає мозку можливості ще й проблеми гарячково обмірковувати. Тому підберіть собі для «зав'язування» який-небудь ритуальний піснеспів або замовляння, якщо звільнити свідомість іншими способами у вас не виходить.
  • Формування наміру
  • Концентрація сили на проблемі, яку зав'язуємо .

Магія вузликів дійсно неймовірно проста - основним є лише напрацювання вміння швидко і витончено зав'язати обраний вами вузлик - легкість руки, умілість, спритність значать тут дуже і дуже багато. Хоча б і тому, що проводячи «зав'язування » і перебуваючи при цьому в напівтрансовому стані, вам доведеться зав'язувати вузлик автоматично, не дивлячись - щоб уберегти свою свідомість від випадіння назад у фізичну реальність, автоматизм виробляється постійними тренуваннями.

Вузликів як правило зав'язується декілька - три, чотири, сім, дев'ять, - витримуючи рівні проміжки між ними. Кількість вузлів ви можете вибрати довільно, але враховуйте те =, що вам доведеться кожному вузлику надати певну властивість, позначити його місце в ритуалі і проговорити це.

Наведу пару прикладів:

При зав'язуванні удачі на перший вузол говориться: «Щоб удача зі мною була в справах моїх і помислах», на другому: «Щоб було це завжди і слугувало мені вірно», на третій: «Щоб ні таємне, ні явне збити удачу мою з мене не могло, і нехай буде так».

Втім, при виготовленні амулета традиційно використовується тільки один вузол - чи кульовий, «відьомський кулак» або аналогічний йому, або плоский симетричний - ці вузли складні самі по собі, і представляють собою плетінки, також немає необхідності на один амулет накручувати кілька таких великих вузлів. Маленький нюанс: коли зав'язуєте вузли на шнурі - не намагайтеся робити прямі вузли - по-перше, не потрапите в призначені для вузлів місця, по-друге це довго і незручно. Кручені вузлики з петельками - самі підходящі. Крім того, не раджу затягувати вузли «намертво» - у вас повинна бути можливість в будь-який момент розв'язати зав'язане. Ще один момент - можна замкнути мотузочку в кільце і останнім вузлом з'єднати її кінці між собою (добре, якщо це буде плоский вузол, без хвостиків). Таке закільцьовування чар непогано продовжує і посилює їх дію.

Як правило, магія вузлів сама по собі річ досить сильна. Але якщо вам здається, щоб ще додати для потужності цій чудесній зв'язці, то - дію науза можна підсилити, вплітаючи у вузол всякі дрібнички - дерев'яні та кам'яні намистини, пір'ячко, монетки, бісер і інші подібні речі, які притягнуть більше енергії і дозволять точніше її направляти. Крім того, дію нав'язаних вузлів (після того, як ви всі їх зав'язали!) можна підсилити, додатково читаючи над кожним змову (заклинання) і просочуючи їх ароматичною олією. Але мені особисто завжди вистачало простих вузлів. 

Куди після ритуалу подіти шнурок з вузликами? Варіантів багато. Якщо ви робили оберіг для дому - зрозуміло, шнурочок залишається в будинку, тільки ховається подалі з очей геть. Приворотні і відворотні наузи, залежно від техніки виготовлення, або підкидаються об'єкту чаклування, або ховаються - але так, щоб наузи не виявилися з часом зіпсовані. 

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     нитка      народна магія

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Переклад

Croatian English German Greek Hungarian Italian Lithuanian Polish Slovak Spanish

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

| НАШ YOUTUBE-КАНАЛ




| МИ в FACEBOOK



«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання.

heritage@spadok.org.ua
twitter instagram pinterest skype tumblr 

Допомога проекту: