Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Книжкова підбірка: Валентин Чемерис

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Валентин Чемерис

Валентин Чемерис - автор багатьох романів, серед них історичні: „Ольвія” (чотири масових видання, Всеукраїнська літературна Аркадієвська премія 2009), „Скандал в імператорському сімействі”, „Смерть Атея” (літературна премія ім. Д.Яворницького), „Епірська відьма, або Олімпіада - цариця македонська”, „Фортеця на Бористені”, „Генерали імперії” та багато інших.

Народився Валентин Чемерис 8 липня 1936 року у селі Заїчинці Семенівському районі Полтавської області. Закінчив літературний інститут ім. О.М.Горького (Москва), працював на підприємствах Придніпров’я, в редакціях обласних газет, Дніпропетровському видавництві „Промінь”. В 1989-1993 рр. - голова Дніпропетровської організації Спілки письменників України, працював в Адміністрації Президента України головним консультантом Президента з питань літератури (1993-1994). В 1996-2000 р.р. – секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради.

Багато років працював у редакції газети „Літературна Україна” заступником головного редактора й завідуючим відділом сатири „Вишняк”.

Лауреат республіканської премії в галузі сатири та гумору ім.О.Вишні, літературної премії ім. Ф.Маківчука, ім. С.Олійника, гумористичної премії Одарки і Карася, за кращі оповідання присуджена премія ім.Ю.Яновського. , 2008 рік. Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, ІІ, ІІІ ступенів), святого архистратига Михаїла, Св.Кирила й Мефодія, Андрія Первозванного ІІ ступеня, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками. Заслужений працівник культури України. Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик–гуморист.

У 1993 році вийшов роман В. Чемериса “Фортеця на Борисфені” - присвячено досить невеликому проміжку часу в українській історії. Невеликому, але дуже важливому, який став предтечею Великої Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Події починаються з літа 1635 року, коли запорожці на чолі з гетьманом Іваном Сулимою зруйнували Кодацьку фортецю на Дніпрі, і закінчуються Кумейківською битвою, під час якої українці гідно боронили свою честь та землю від польської шляхти, і тільки зрада не дала їм можливості перемогти…За роман „Фортеця на Бористені” автору присуджена Міжнародна премія Українського козацтва „Лицарське перо”.

У 1995 році вийшов історичний роман “Епірська відьма, або Олімпіада — цариця Македонська” - гостросюжетний і динамічний. Розповідає він про бурхливі події — війни, змови, перевороти, захоплення міст і цілих держав, підступні вбивства, про боротьбу за владу, що точилася на просторах Македонії та інших балканських держав, у Греції, Малій Азії за царювання Філіппа II (382—336 роки до н. е.) і після його загибелі. Епірська княжна Олімпіада ще юним дівчам покохала молодого македонського царя Філіппа, але, зраджена і покинута ним, починає мстити чоловіку-царю, а після його вбивства винищила увесь його рід і вже по смерті сина свого імператора Александра Македонського вступила в смертельну боротьбу за царську корону і наклала у тій боротьбі головою — її на смерть заб’ють камінням. Так і закінчила життя ця незвичайна жінка, горда і деспотична, владолюби-ва і мстива цариця, що спершу любила вірно і гаряче, а потім люто ненавиділа, і та ненависть спопелила і її саму.

У 2009 році присуджена літературна премія ім. Івана Мазепи за історичний роман про гетьмана Петра Дорошенка „Без права повернення”, що увійшов до збірки "Генерали Імперії" видавництва FOLIO. У книжці автор поєднує історії двох полковолдців - Петра Дорофійовича Дорошенка і Карла Густава Еміля Маннергейма… Що спільного між ними, чому відомий український письменник Валентин Чемерис з’єднав розповідь про долю цих двох історичних постатей у одну книжку? Один жив у XVII столітті, а другий – більш ніж на два століття пізніше, один був українцем, а другий – фіном. Але якщо придивитися уважніше, то спільного у українського гетьмана та національного героя фінів багато. Вони певний час служили імперії, вони обидва домоглися високих чинів у неї. Але і у Дорошенко, і у Маннергейма було в серці щось, перед чим не спроможні встояти ані чини, ані імперії. Це «щось» – любов до батьківщини. Саме заради цього і Дорошенко, і Маннергейм кинули виклик імперії, саме цьому вони присвятили своє життя…

У видавництві «Фоліо» в серії "Історія України в романах" також вийшли друком й інші романи автора, які для любителів історії стали культовими: "Смерть Атея", "Ольвія", "Ордер на любов", "Ярославна", "Сини змієногої богині" тощо.

В книзі "Смерть Атея" розповідається про найвеличнішого скіфського царя, про якого писав ще грецький історик Страбон: «Атей, який воював з Філіппом, сином Амінти, мабуть, був господарем усіх тутешніх варварів». А інший історик, римлянин Помпей Трог, зазначав, що Атей «на рівних вів переговори з Філіппом Македонським». Зі слів поважних істориків ми знаємо, що скіфський цар Атей, який жив у IV столітті до н.е., був людиною, якнайменше, неординарною. І дійсно, саме при ньому  Скіфія досягла піку своєї могутності. Військо Атея було непереможним, нігто не міг встояти на його шляху. Про цю людину, про те, як жили ніші далекі предки – скіфи, розповідає у своєму романі відомий український письменник Валентин Чемерис.

Історичний роман "Ольвія” – один із найкращих творів нашого сучасника Валентина Лукича Чемериса. Твір був написаний у 1969 р. Ще зі шкільних років Чемерис цікавився історією Скіфії. За його твердим переконанням, скіфи були одним із тих народів, що суттєво збагатили історію нашої країни. Доля роману дуже схожа на долю головної героїні – Ольвії, така ж непередбачена та багатостраждальна, (твір 13 років був заборонений), але все-таки щаслива (потім декілька разів перевидавався і ввійшов до тридцятитомної бібліотеки шедеврів – українських історичних романів), адже в перекладі зі старогрецької Ольвія означає "щаслива”.

В романі "Ордер на любов" автор розповідає про часи загибелі українського січового козацтва і матері їхньої Запорозької Січі. На тіл сповнених пригодами подій, що визначили долю України, розгортається історія кохання запорожця Тараса й Оксани. До збірки також увійшли дві повісті – «Місто коханців на Кара-денізі» та «Засвіт встали козаченьки…».

"Ярославна" - це історичний твір про Стародавню Русь – і, водночас, це роман про сучасність, про нас, хто живе зараз в Україні. Ярославна – одна з найвидатніших постатей Київської Русі, донька галицького князя Ярослава Осмомисла й жінка князя Ігоря Святославовича. Відомі й невідомі перипетії її життя та любові вже дев'ять століть хвилюють всіх, хто небайдужий до історії рідної країни. А взагалі-то «Ярославна» – це роман про княжі міжусобиці, що колись підірвали Русь і загрожують Україні зараз, це розповідь про віковічну боротьбу.

Справжнім шедевром є роман-есе "Сини змієногої богині", що складається з власне роману та кількох повістей з однією головною героїнею – Скіфією, загадковою і таємничою країною вершників з луками, тією Скіфією, яка у VII столітті до н. е. під дзвін мечів і співи стріл з’явилася на південних теренах України. Легендарна і реальна, повна слави і звитяги, знана нам і незнана, Скіфія воїнів і хліборобів, царів і вождів, чаклунів і знахарів, войовничих амазонок і жриць, земля героїв (Іданфірс, Атей, Скілур) і майстрів неперевершених шедеврів, що й нині дивують і вражають людство…

Товариство "Спадщина Предків" підготувало підбірку чудових книг Валентична Чемериса, які доступні для ознайомлення:

>>ЗАВАНТАЖИТИ ЗБІРКУ<<


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber